NKÚ podal dvě trestní oznámení po kontrole na ministerstvu kultury

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) podal dvě trestní oznámení v souvislosti s kontrolou na ministerstvu kultury, která se týkala udílení dotací. V nich byly podle NKÚ netransparentně rozdělovány desítky až stovky milionů korun. Úřad podal také oznámení finančnímu úřadu. Kontrola se týkala let 2016 až 2018 a nedostatky našli kontroloři jak na straně ministerstva, tak na straně příjemců dotací.

Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

„Blíže je (trestní oznámení) ale nemůžeme komentovat a je na příslušných orgánech, jak budou dále postupovat,“ řekla ČTK mluvčí NKÚ Jana Gabrielová. Trestní oznámení byla podána Městskému státnímu zastupitelství v Praze.

Podle kontroly, jejíž závěry úřad zveřejnil už v srpnu, se každý rok zvyšoval objem peněz, které resort přidělil bez výběrového řízení. V letech 2011 až 2013 se takto rozdělilo více než 68 milionů korun, v letech 2016 až 2018 to bylo už přes 112 milionů korun. Zároveň ministerstvo podle úřadu žadatele dostatečně nekontrolovalo a přidělovalo podporu i těm, kteří nesplnili podmínky.

Dvojí účetnictví karlovarského festivalu

Například pořadatel karlovarského filmového festivalu minimálně za roky 2013 až 2017 každoročně vypracoval dvě verze vyúčtování – v prvním vykazoval zisk, v opraveném vyúčtování vykazoval ztrátu, ministerstvo kultury ale několik let za sebou vyúčtování přijalo bez výhrad a každoročně tomuto žadateli přidělilo dotaci, kterou požadoval, a to ve výši desítek milionů korun.

Značnou část těchto peněz měli pořadatelé festivalu vrátit do rozpočtu, což ale ministerstvo nepožadovalo, uvedli kontroloři. Zda se trestní oznámení týká dotací udělovaných festivalu, mluvčí NKÚ neupřesnila.

Tisková mluvčí karlovarského festivalu Uljana Donátová ČTK sdělila, že jeho organizátoři nejsou obeznámeni s žádnými trestními oznámeními, která by se týkala jejich filmové akce.

Mluvčí ministerstva kultury Michaela Lagronová na dotaz ČTK, zda úřad zvažuje po zjištění NKÚ další podporu přehlídky, uvedla, že jde o špičkový filmový festival. „Určitě ho chceme podpořit, ale samozřejmě budeme chtít garance, že účetnictví bude v pořádku a dotace bude čerpána v souladu se zákonem,“ uvedla.

Složité, neefektivní a netransparentní rozdělování peněz, vytýká úřad

NKÚ ve své srpnové zprávě konstatoval, že resort v uvedených letech rozděloval peníze na kulturní aktivity složitě, neefektivně a netransparentně, podpora byla roztříštěná a kvůli chybějícímu informačnímu systému náročná pro poskytovatele i příjemce. I když ministerstvo kultury podle kontrolorů už po předchozí kontrole před pěti lety slíbilo nápravu, nedostatky přetrvávaly.

K závěrečné zprávě kontrolorů resort již dříve uvedl, že od letošního roku platí příkaz ministra, který sjednotil a podrobně upravil systém dotací a do velké míry odstranil roztříštěnost, složitost, administrativní zátěž a neefektivitu dotačních výběrových řízení.