Muž obžalovaný z terorismu byl odsouzen za obecné ohrožení

Dominika Kobulnického, který čelí obžalobě z přípravy teroristického útoku, v pátek pražský městský soud potrestal za obecné ohrožení 6,5 lety vězení. Na neurčito ho také vyhostil z Česka. Muž původem ze Slovenska ve svém pražském bytě skladoval chemikálie na výrobu výbušniny. Mladý muž je obžalován také z propagace terorismu, v této části obžaloby ho soud uznal vinným. Rozsudek zatím není pravomocný, obě strany si ponechaly lhůtu pro případné odvolání.

Dominik Kobulnický u pražského městského soudu
Zdroj: ČTK

Policie u Kobulnického před dvěma lety nalezla chemikálie na výrobu výbušniny a návodná videa, na sociální síti pak mladík sdílel fotografie a příspěvky, které podle obžaloby propagovaly terorismus.

Kobulnický vinu odmítá, výbušniny, které u něj policisté našli, chtěl údajně odpálit na Silvestra. Před soudem ale vypověděl, že v minulosti opravdu plánoval teroristický čin, a to na Slovensku v Prešově.

Podle obžaloby chystal útok v Praze, to se podle soudu neprokázalo

Kobulnickému hrozilo až patnáctileté vězení, státní zástupce Martin Bílý pro něj navrhoval devítiletý trest. Žalobce tvrdil, že šestadvacetiletý muž chystal útok v Praze, to se ale podle soudkyně Silvie Slepičkové neprokázalo.

Podle soudkyně se nepodařila vyvrátit obhajoba Kobulnického. Z dokazování totiž vyplynulo, že už v minulých letech připravoval na Silvestra ohňostroje, které doprovázely hlasité detonace. Návody na výrobu výbušnin, které policie u muže zajistila, zase mohly sloužit k tomu, aby se ve výrobě amatérské pyrotechniky zdokonalil.

Slepičková nicméně uvedla, že Kobulnickému imponoval radikální islám a ztotožňoval se s džihádisty. Opakovaně údajně sledoval jejich videa, včetně těch, na kterých popravovali zajatce. Kobulnický navíc u hlavního líčení přiznal, že už před třemi lety plánoval teroristický útok v Prešově. Muž tvrdil, že od plánu provést čin následně odstoupil, své radikální názory totiž přehodnotil poté, co se blíže seznámil s islámskou vírou. 

„Dospěli jsme k jednoznačnému závěru, že podezření, složené z jednotlivých střípků, je sice vysoké, ale pro uznání viny tak, jak bylo uvedeno v obžalobě, nestačí,“ vysvětlila soudkyně, proč se přiklonila k jiné právní kvalifikaci. Muž byl odsouzen za obecné ohrožení. Chemikálie, které v bytě panelového domu skladoval, totiž mohly i bez jeho přičinění vzplanout nebo vybuchnout.

Mladík je vedle přípravy teroristického útoku obžalovaný také z propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka, konkrétně takzvaného Islámského státu a Kavkazského emirátu. V této části soudkyně s obžalobou souhlasila. Na facebookovém profilu Kobulnický umístil symboly obou organizací, na fotografiích také nosil oblečení džihádistů.

Kobulnický s obžalobou nesouhlasí, tvrdí, že je mírumilovný a případ poškodil jeho jméno. U soudu uvedl, že výbušniny, které u něj policisté našli, chtěl odpálit při oslavě nového roku, časovače měl pak podle svých slov z doby, kdy plánoval útok na Slovensku.