Hnutí ANO podle Medianu v září mírně posílilo. Ve sněmovně by zůstalo devět stran

Hnutí ANO v září mírně posílilo a ve volebním modelu agentury Median obdrželo 31 % hlasů. Ve srovnání s předchozím průzkumem naopak mírně oslabili Piráti, stále ale zůstávají na druhém místě před ODS. Ve sněmovně by podle tohoto modelu zůstalo devět uskupení.

Volební model agentury Median
Zdroj: Median

Lepší výsledek hnutí ANO může podle agentury souviset s tím, že žalobci zastavili stíhání předsedy hnutí a premiéra Andreje Babiše v případu Čapí hnízdo. „Jestli se jedná o jednorázový nárůst preferencí spojený právě s touto událostí, nebo zda půjde o dlouhodobý trend, nám ukážou až volební modely v následujících měsících,“ uvedla agentura. Podpora koaličních sociálních demokratů vzrostla o půl procentního bodu na sedm procent.

Naopak pokles zisku o půl procentního bodu zaznamenala třetí ODS, na druhé Piráty ztrácela procentní bod. Podpora Pirátů v porovnání se srpnem o procentní bod klesla, stejný pokles zaznamenalo také SPD. V září by hnutí dalo hlas 7,5 procenta voličů. KSČM, která ve sněmovně toleruje vládu ANO a ČSSD, si polepšila o půl procentního bodu na 6,5 procenta.

TOP 09 zůstala i v září srpnová podpora 5,5 procenta, stejného výsledku by podle modelu dosáhly také KDU-ČSL a STAN. Obě uskupení si v porovnání se srpnem polepšila o půl procentního bodu.

Nové politické hnutí Trikolóra poslance Václava Klause by získalo v září 1,5 procenta hlasů. Výsledek by byl o půl procentního bodu horší než v srpnu.

Statistická odchylka je v modelu Medianu plus minus 1,5 procentního bodu u malých stran a tři procentní body u velkých stran. Sběr dat se uskutečnil ve dnech 28. srpna až 29. září a zúčastnilo se ho 1012 respondentů.