Klíčový svědek v kauze CASA vysoudil od státu 312 tisíc za zničení profesní kariéry

Bývalý vojenský pilot a klíčový svědek v kauze nákupu letounů CASA Karel Daňhel dostane od Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) a ministerstva financí dohromady 312 500 korun za zničení profesní kariéry. Pravomocně o tom rozhodl pražský městský soud. Daňhel přišel v roce 2012 o bezpečnostní prověrku a tím i o práci v armádě. Podle svých slov v zaměstnání skončil kvůli svému svědectví, že byl výběr vojenských letounů CASA nevýhodný a že politici a úředníci ministerstva obrany prosadili nákup navzdory nevyhovujícím parametrům strojů.

Daňhel v minulosti uvedl, že kvůli svému svědectví v trestní kauze CASA čelil výhrůžkám. Se svědectvím spojuje také to, že byl v minulosti obžalován – a následně osvobozen – z pohlavního zneužití patnáctileté dívky. Ta si ale vše vymyslela a soudkyně následně při odůvodnění rozsudku nešetřila kritikou na adresu policejní práce. Za obviněním, za něž mu hrozilo až desetileté vězení, stálo podle Daňhela Vojenské zpravodajství.

Podle středečního rozhodnutí soudu musí Daňhelovi Národní bezpečnostní úřad zaplatit 240 tisíc korun za nezákonné odebrání prověrky, ministerstvo pak dalších 72 500 korun za neúměrně dlouhou dobu správního a následného soudního řízení, která trvala téměř šest let.
Přiznanou částku pak ještě navýší úroky z prodlení. Úřady navíc musí Daňhelovi proplatit i peníze, které vynaložil na soudní spor. 

Daňhel vstoupil do armády v roce 1990 jako rotmistr a postupně se vypracoval na jednoho z nejmladších podplukovníků v letectvu. Byl na misi v Afghánistánu, sbíral pochvaly a kladná hodnocení. Jenže pak byl po 22 letech ve službě kvůli ztrátě prověrky propuštěn.

„O tom, že rozhodnutí o odebrání prověrky je rozhodnutím nezákonným, nemůže být sporu. Toto rozhodnutí vedlo k propuštění žalobce (Daňhela) ze služebního poměru. NBÚ za tyto profesní důsledky odpovídá,“ konstatoval dnes soudce Pavel Vlach. „Žalobcova situace je z pohledu judikatury tuzemských soudů unikátní. Není nám znám jiný případ, kdy by nějaká osoba žádala o odškodnění v podobných souvislostech,“ doplnil.

Pilot u soudů uvedl, že rozhodnutí NBÚ nenávratně zničilo nejen jeho profesní, ale i rodinný život. Kvůli pošramocené pověsti nemohl nikde sehnat kvalifikovanou práci a živil se skládáním krabic v obchodním domě. Kolegové i známí se mu prý vysmívali.

Návrat do pozice pilota a instruktora podle něj již není reálný, protože odpovídající výcvik trvá 13 let. Odvolací soud dal Daňhelovi za pravdu v tom, že následky odebrání prověrky pro něj byly fatální.

NBÚ trval na tom, že prověrku odebral kvůli hrozbě bezpečnostního rizika. Požadovanou částku navíc označil za nepřiměřenou. Rozhodnutí o odebrání prověrky zdůvodnil úřad tím, že Daňhel dlouhodobě pracoval proti zájmům České republiky v oblasti ekonomiky a obrany. Pilot to však odmítal jako nesmysl. Poukázal na to, že jeho posudkům k letounům CASA dal za pravdu i Nejvyšší kontrolní úřad, když zjistil ohledně výběru strojů některá pochybení. 

V jiném soudním řízení se Daňhel domáhá ještě náhrady hmotné škody. Ušlý zisk s právníkem vyčíslili na zhruba 7,5 milionu korun. Podle jeho slov mu nejde o peníze, ale o princip. V současné době ho živí jeho demoliční firma a návrat do armády si už vzhledem k okolnostem neumí představit.