Premiér Babiš věří, že státní zástupce zastaví jeho stíhání. A když ne, neodstoupí

Premiér Andrej Babiš (ANO) věří, že státní zástupce zastaví jeho stíhání v případu Čapí hnízdo. Pokud by obžalobu soudu podal, Babiš by z čela vlády neodešel. Ministerský předseda to řekl v nedělní Partii televize Prima. Také pevně doufá, že poslanci vládního hnutí nepodpoří ve sněmovně senátní návrh žaloby na prezidenta Miloše Zemana.

Video Události ČT: Premiér Babiš věří, že státní zástupce zastaví jeho stíhání
video

Události ČT: Premiér Babiš věří, že státní zástupce zastaví jeho stíhání

Zdroj: ČT24

Pražské městské státní zastupitelství by mělo v pondělí zveřejnit, jak v možnosti obžaloby rozhodlo. Obsah rozhodnutí by ale patrně zatím nesdělilo. Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) v pořadu České televize Otázky Václava Moravce (OVM) nechtěl věc příliš komentovat, stejně jako Babiš se ale domnívá, že v kauze Čapí hnízdo nebyl porušen zákon. 

Babiš v neděli opět zdůraznil, že se žádný podvod ohledně padesátimilionové evropské dotace na výstavbu farmy nestal a neexistují podle něho žádné důkazy. „Já doufám, že tady skutečně justice rozhodne v můj prospěch, protože potom budu mít pocit, že skutečně máme spravedlnost,“ řekl premiér. 

Pokud by státní zástupce ministerského předsedu obžaloval, podle premiéra by se nic nezměnilo. „Pravda je na mojí straně,“ uvedl premiér, který také mluvil o presumpci neviny. 

„Opakovaně jsme se vyjádřili, že si nemyslíme, že v kauze Čapí hnízdo došlo k porušení zákona. Všechno bylo podle tehdejších pravidel a zákonů,“ řekl v OVM Vondráček. Doufá, že se premiér očistí. Více se kvůli mediálnímu tlaku na státního zástupce vyjadřovat nechtěl.

„Ať se v pondělí oznámí cokoliv, tak to bude špatně, protože ta druhá strana to bude vždycky zpochybňovat,“ řekl v ČT k očekávanému rozhodnutí státního zástupce předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS). K Babišovým výrokům se vyjádřili i další politici.

„Andrej Babiš řekl, že z čela vlády neodejde, ani když bude obžalován. Tak se chová sobec, kterému nezáleží na naší zemi,“ napsal na twitteru předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Obhajoba premiéra před soudem by podle něj byla „obrovská mezinárodní ostuda“. Položil také otázku, jestli by Babiš z vlády odešel, kdyby byl odsouzen.

„Za problémy s čerpáním dotací pro Agrofert podle Andreje Babiše může auditorská mafie, za to, že chybí 6000 učitelů samozřejmě mohou tradiční politické strany, vládní krize vůbec nebyla,“ uvedl na twitteru předseda ODS Petr Fiala. Podle něj už se premiér „plně odpoutal od reality“.

„Premiér bude případně chodit k soudu z Úřadu vlády jako obžalovaný. Je to netypický model, je to ostuda,“ uvedl místopředseda koaliční ČSSD Ondřej Veselý.

Babišovi hrozí až deset let vězení 

Andrej Babiš je od října 2017 obviněn z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie. Hrozí mu až deset let vězení. Stíhání čelí i Babišova manželka Monika, dcera Adriana Bobeková, švagr Martin Herodes a také bývalí členové společnosti Farma Čapí hnízdo Jana Mayerová a Josef Nenadál.

Kvůli dotaci na stavbu farmy je obviněn i premiérův syn Andrej, jeho případ policie vyloučila k vlastnímu řízení. Návrh obžalovat Babiše a jeho blízké padl letos v dubnu

Lhůta pro rozhodnutí skončila v sobotu, ještě v pátek nebylo podle mluvčího státních zástupců Aleše Cimbaly jasné, zda bude prodloužena. „Lze předpokládat, že v pondělí by mohla být zveřejněna informace,“ řekl před víkendem Cimbala. Pokud by rozhodnutí padlo, státní zastupitelství by podle něho zatím nesdělovalo jeho obsah.

Pokud lhůta pro vypracování rozhodnutí prodloužena nebyla, může dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch podle trestního řádu rozhodnout více způsoby. Kromě podání obžaloby může také trestní stíhání zastavit, nebo postoupit případ jinému orgánu.

Šaroch se ke kauze Čapí hnízdo dlouhodobě nevyjadřuje. Naposledy mluvil s novináři loni v lednu, kdy mandátový a imunitní výbor navrhl Babiše vydat k trestnímu stíhání. Ani tehdy ale nechtěl kauzu komentovat.

Spis má mít zhruba 23 tisíc stran. Detektivové se zaměřili hlavně na okolnosti, za kterých farma získala padesátimilionovou dotaci z unijních fondů. Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila Agrofertu. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. V létě 2008 získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost vrátila pod Agrofert.

Babiš vlastnil Agrofert do předloňského února, následně jej vložil do svěřenských fondů. V roce 2016 řekl ve sněmovně, že Čapí hnízdo vlastnily v době získání evropské dotace jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky. Farmu nyní vlastní společnost Imoba, která loni spornou dotaci státu vrátila. V kauze byl původně stíhán i první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek a tři další lidé. Státní zástupce ale loni v květnu vyhověl jejich stížnosti a obvinění zrušil.

Babiš doufá, že poslanci ANO žalobu na Zemana nepodpoří

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš v neděli na Primě také uvedl, že pevně doufá, že poslanci vládního hnutí nepodpoří ve sněmovně senátní návrh žaloby na prezidenta Miloše Zemana. Babiš návrh označil za nesmysl.

Dolní komora by měla žalobu projednat ve čtvrtek 26. září. Aby se dostala k Ústavnímu soudu, muselo by pro ni zvednout ruku nejméně 120 poslanců, což není pravděpodobné. „Nevím, proč bychom stále měli mít tady nějaké žaloby, nějaké spory,“ uvedl Babiš. S poslanci ANO o věci ještě nemluvil, hlasují, jak podotkl, podle sebe. „Já pevně doufám, že budou proti, protože je to nesmysl,“ dodal premiér.

Podle předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) jde o „víceméně politické gesto“, o němž i autoři tvrdí, že nemá šanci na úspěch. V Otázkách Václava Moravce Kubera v neděli řekl, že by osobně podpořil spíš žalobu, která by se týkala jednoho prezidentova skutku, žaloba je přitom koncipována jako víceskutková.

Zaorálek? Mám ho rád, dokáže mluvit deset hodin o všem a o ničem

Návrh žaloby je založen na tom, že Zeman - podle autorů - svými skutky ústavu porušuje. Konkrétně se v návrhu prezidentovi vytýká osm případů jednání, od nečinnosti v případě jmenování či odvolání členů vlády po vystupování v rozporu s oficiální českou zahraniční politikou.

Podnětem k žalobě bylo údajné ovlivňování justice prezidentem a zaměstnanci Hradu. Nově k případům přibylo Zemanovo otálení s odvoláním Antonína Staňka (ČSSD) z čela ministerstva kultury.

Babiš je ale přesvědčen, že ani v případě výměny ministra kultury Zeman ústavu neporušil. „Odvolal pana Staňka, trvalo to nějaký čas, ale v ústavě není termín,“ řekl. Na počátku průtahů podle Babiše stálo nedorozumění mezi prezidentem a sociální demokracií. Premiér připustil, že chyboval v tom, že si neověřil informaci, že kandidát ČSSD na ministra Michal Šmarda je „těžko akceptovatelný“.

Pokud by se Šmarda nakonec kandidatury nevzdal, Babiš by, jak řekl, jeho nominaci stáhnul. Předseda vlády uvedl, že pochopil, že by Šmarda vládu rozvrátil. Babiš míní, že s novým ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) bude vycházet navzdory tvrdým oboustranným vyjádřením z minulosti dobře. „Já v podstatě s ním nemám žádný problém, já ho mám celkem rád, on je úplně z jiného těsta, on dokáže mluvit deset hodin o všem a o ničem,“ řekl. 

ANO podle předsedy sněmovny za toto hnutí Radka Vondráčka pro žalobu hlasovat nebude. „Přímá volba nějakým způsobem posílila legitimitu a mandát prezidenta. Ačkoliv se formálně ústava nezměnila,“ řekl v neděli v ČT Vondráček. 

Kubera míní, že jediné, čeho se Babiš bojí, je to, aby neztratil prezidentovu přízeň. „Prezident Andreje Babiše nepotřebuje, Andrej Babiš bez prezidenta je bezvýznamná osůbka,“ řekl v nadsázce Kubera. Spojenectví premiéra a prezidenta se ale podle něj dříve nebo později rozpadne.

Podle Kubery je možné udělat úpravy kompetencí prezidenta v ústavě tak, aby se změny týkaly příštího prezidenta. „Teď už to v podstatě nemá cenu,“ dodal Kubera. Hlasy pro změnu by se podle něj najít v Senátu mohly, stejně jako pro případnou jednoskutkovou žalobu, která by mohla následovat po současné víceskutkové.