Vztahy jsou skvělé, ujistil Babiš po zasedání české a polské vlády. Došlo ale i na maso a Turów

8 minut
UDÁLOSTI: Polsko-české vztahy hodnotí předsedové obou vlád jako nadstandardní
Zdroj: ČT24

Česká a polská vláda usedly ve Varšavě ke společnému jednání. Premiéři a šéfové osmi resortů se zabývali dopravou, životním prostředím, potravinami i dalším fungováním Evropské unie. Český premiér Andrej Babiš (ANO) i jeho polský protějšek Mateusz Morawiecki (PiS) zdůraznili, že vztahy obou zemí jsou vynikající a že mají vládní politici mnoho shodných postojů.

Společné zasedání obou kabinetů se uskutečnilo v rámci pracovního oběda. Předtím jednali premiéři a jednotliví ministři zvlášť o resortních otázkách. Podle Mateusze Morawieckého i Andreje Babiše se obě vlády shodují v pohledu na klimatické otázky.

„Bavme se o klimatu, buďme rozumní, ale nezapomeňme, že jsme průmyslové země,“ řekl Babiš. Podle polského premiéra není vhodné, aby se Česko či Polsko například vzdalo výroby automobilů, protože by se takové příležitosti jen chopilo Rusko, Bělorusko nebo Ukrajina. „Je mimořádně důležité zachovat zdravý rozum a zároveň udržet pracovní místa,“ míní Morawiecki.

Pro další posílení vzájemných ekonomických vztahů by podle Morawieckého bylo potřeba zlepšit dopravní infrastrukturu. „Roste vývoz a dovoz, ale zároveň nám chybí dálnice, která by propojovala Vratislav s Prahou nebo Varšavu s Prahou,“ podotkl polský premér. Andrej Babiš již před odletem do Varšavy řekl, že by po ministrech měl do Polska zavítat také šéf Ředitelství silnic a dálnic. „Abychom si vyměnili informace, jak Polsko staví dálnice,“ uvedl. Podle ministra dopravy Vladimíra Kremlíka (za ANO) může být severní soused pro Česko dobrým vzorem. „O Polsku se mluví jako o zázraku, pokud jde o výstavbu dálnic. Máme se co učit,“ poznamenal Kremlík.

Společné nákupy pro armádu

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) se svým protějškem Mariuszem Blaszczakem (PiS) podepsali dohodu o spolupráci ve vojenském letectví. „Je to dohoda, která nám umožní lépe plnit závazky NATO a plnění úkolů integrované a protivzdušné obrany, je to zaměřeno na užší výcvik, přepravu, vymezení koridorů na cvičení,“ řekl Metnar.

Předseda polské vlády dodal, že dalším krokem by mohly být i společné nákupy. „Ministři předložili něco, co se může jevit jako samozřejmé – to je společné nakupování. Je dobré nakupovat společně, daří se dosáhnout nižších cen pro obě strany,“ podotkl.

Harmonii kazí důl Turów i bezpečnost potravin

Politici se dotkli i sporných témat, jako je plánované rozšiřování dolu Turów směrem k českým hranicím, kterému se věnovali ministři životního prostředí Richard Brabec (ANO) a Henryk Kowalczyk (PiS). Podle Brabce se Česko odvolalo proti změně územního plánu Bogatyně, čímž se ale nebude zabývat vláda, nýbrž Dolnoslezské vojvodství. Pro Polsko je ale uhlí zásadní, energetika se o ně opírá z 80 procent (podíl je tedy oproti Česku dvojnásobný).

„Čekáme na krok vojvodství,“ dodal ministr v Událostech, komentářích. „Poláci ten projekt velmi chtějí a netají se tím, že je pro ně klíčový. Snaží se ho maximálně urychlit – a my se snažíme obhájit zájmy českých lidí, kteří jsou potenciálně ohrožení.“

Lidé z českého pohraničí se bojí hluku, prachu a hlavně toho, že přijdou o vodu. „Může klesnout regionální hladina podzemních vod, kolektor se může úplně vyčerpat,“ varoval Roland Nádaskay z České geologické služby. O účinnosti bariéry, kterou pro zachování zásob vody navrhují postavit Poláci, geologové pochybují.

Místní si stěžují také na nedostatek informací. To by podle Brabce měly zlepšit konzultace, ve kterých bude chtít situaci kolem dolu lidem v Libereckém kraji vysvětlit. Podle hejtmana Libereckého kraje Martina Půty (SLK) je ale poskytování informací takřka samozřejmostí.

„Je to povinnost polské strany. Považuji to za minimum toho, co polská strana poskytnout musí,“ podotkl. „Potřebujeme jasný závazek polského státu, že pokud tady budou dopady na české území, budou tu i nápravná opatření a kompenzace – ještě před tím, než dojde k rozšíření těžby.“

20 minut
Brabec: Ve věci Turówa je na tahu polské vojvodství
Zdroj: ČT24
  • Důl Turów představuje jedno z největších hnědouhelných ložisek v Polsku. Rozkládá se mezi polskou Bogatyní, německou Žitavou a Hrádkem nad Nisou. Zásobuje hlavně sousední elektrárnu ve vlastnictví skupiny PGE.
  • Z českých obcí má k dolu nejblíže Hrádek nad Nisou a dále Uhelná, Václavice nebo Oldřichov na Hranicích. Právě ty by nejvíce zasáhlo další rozšíření těžby.
  • Dobývání uhlí se v žitavské pánvi objevuje už v 18. století. Na začátku 20. století pak začala pravidelná těžba v průmyslovém měřítku na území dnešního Turówa. Důl se v současnosti rozkládá asi na 45 kilometrech čtverečních, energetici ho plánují rozšířit a prohloubit až 330 metrů pod okolní terén.
  • V dole zůstává odhadem 286 milionů tun uhlí, které by při současném tempu těžby stačilo na dalších třicet let. Skupina PGE plánuje těžit do roku 2044. Lidé ze sousedství si ale stěžují na nedostatek informací, bojí se hluku, prachu a hlavně toho, že přijdou o vodu.

Ministři zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) a Jan Krzysztof Ardanowski (PiS) se zase dostali k tématu bezpečnosti potravin. Toman podle mluvčího ministerstva zemědělství Vojtěcha Bílého ocenil, že se díky dialogu a aktivnímu přístupu podařilo celkovou situaci týkající se dovozu polských potravin uklidnit.

Za pozitivní považuje například jednání na úrovni představitelů veterinárních úřadů. „Na druhou stranu však musím podotknout, že problémy s bezpečností a kvalitou potravin dovážených z Polska přetrvávají,“ poznamenal Toman.

Unii by měla dominovat rada

Premiéři spolu jednali i o Evropské unii. Podpořili postoj Angely Merkelové, podle které by měla hrát v EU větší roli – funkci pomyslné evropské vlády – Evropská rada. Zároveň se Babiš s Morawieckým dohodli, že na nadcházející summit V4 pozvou britského premiéra.

„Pozveme britského premiéra Borise Johnsona, abychom mu řekli, že v Evropě je kromě Německa a Francie také V4, která je velice silná,“ avizoval český premiér.

Česká a polská vláda mají za sebou historicky šesté společné zasedání. Zatím naposledy se ministři z obou zemí takto sešli loni v listopadu v Praze. Podle Babiše by taková jednání měla pokračovat. „Naše vztahy jsou skvělé, dlouhodobě přátelské,“ zdůraznil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 1 hhodinou

U Malacek je podezření na kulhavku a slintavku, mohou se zpřísnit opatření na D2

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku. Zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer sdělil, že opatření se nemění, kontroly by ale měly být důslednější.
14:09Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
před 2 hhodinami

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 5 hhodinami

O Erasmus byl loni rekordní zájem, na všechny se ale nedostane

Do zahraničí loni vyjel v rámci programu Erasmus+ rekordní počet studentů. Podle dat Domu zahraniční spolupráce (DZS) jich bylo už 35 tisíc, v roce 2019 to bylo bezmála 22 tisíc studentů. Zájem je každý rok vyšší, univerzity tak musejí některé přihlášky odmítnout nebo zkrátit délku pobytu. Rozpočet přidělený Evropskou komisí podle mluvčí DZS Martiny Nevolné nestačí, některé univerzity se tak rozhodly přispívat na výjezdy i z vlastních peněz.
před 7 hhodinami

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 9 hhodinami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 9 hhodinami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 10 hhodinami
Načítání...