Soud Hejnové odškodnění nepřiznal. Na poštovní známce prý není poznat

Dvojnásobná mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek Zuzana Hejnová nemá nárok na odškodnění za známku, kterou vydala Česká pošta k olympijským hrám v Riu de Janeiro v roce 2016. Rozhodl o tom zatím nepravomocně Obvodní soud pro Prahu 1. Fotografie atletky podle něj sice posloužila jako vzor pro známku, její rysy ale autor změnil.

Video Události
video

Události: Soud neuznal nárok Hejnové na odškodnění za známku České pošty

Zuzana Hejnová se sama přelíčení nezúčastnila. Její advokát Jakub Kadlec předložil hned na začátku znalecký posudek, podle kterého je fotografie z londýnské olympiády podkladem pro následně vytvořenou známku České pošty a shoda některých společných znaků je vysoká.

I přesto ale soudce Petr Novák vynesl rozsudek, kterým žalobu Zuzany Hejnové o milion korun zamítl. „Podle mého názoru zde nedošlo k zásahu do osobnostních práv žalobkyně. V podstatě z fotografie zůstala zachována pouhá silueta,“ uvedl soudce.

Podle soudu navíc není bezpečně rozpoznatelné, že jde právě o Hejnovou. U soudu svědčil také akademický malíř Milan Jaroš, který známku pro Českou poštu vytvořil. Při výslechu uvedl, že Hejnová na známce nebyla.

Už dříve to odmítla přímo i pošta. „Na známce je fiktivní postava, která nemá žádný reálný podklad, je to takzvaný avatar,“ řekl k tomu mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Atletka poštu několikrát upozornila na podobnost už krátce po slavnostním odhalením známky. Pokaždé se setkala se stejnou reakcí, že jde o takzvaného avatara, který nemá s Hejnovou nic společného. Česká pošta známek k olympiádě v Riu, které jsou předmětem sporu, vydala půl milionu. Jedna stojí dvaatřicet korun.

Hejnová by v případě úspěchu vysouzený jeden milion korun věnovala na atletickou přípravu dětí. Ještě ale má šanci odškodnění získat, její advokát avizoval, že po poradě s ní se rozhodne, zda podá odvolání k Městskému soudu v Praze.