Altnerovi dědicové považují zrušení rozsudku ve sporu s ČSSD za nespravedlivé, zvažují ústavní stížnost

Dědicové zesnulého právníka Zdeňka Altnera uvažují o ústavní stížnosti proti rozhodnutí Nejvyššího soudu, který vrátil prakticky na začátek jejich spor se sociální demokracií. V něm jde o odměnu, kterou měl Altner inkasovat za to, že pomohl ČSSD získat zpět Lidový dům. Podle advokáta Václava Veselého považuje rodina verdikt Nejvyššího soudu za nespravedlivý.

Veronika Altnerová a Václav Veselý
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

Místo jasného stavu zavládla v prvním červnovém týdnu v kauze Lidového domu, ČSSD a zesnulého právníka Zdeňka Altnera opět nejistota. Nejvyšší soud zrušil předchozí rozsudky, takže se případ vrátil takřka na začátek

Advokát Altnerových Václav Veselý upozornil, že zatím nemá k dispozici úplné znění rozsudku. „Rozhodnutí respektujeme, i když s ohledem na délku řízení – které bylo zahájeno 29. 12. 2000, to znamená 19 let – je považujeme za nespravedlivé,“ podotkl. Dodal, že až úplně znění přijde, mohl by se případ dostat na stůl ústavních soudců. „Zvažujeme, že podáme ústavní stížnost proti rozhodnutí,“ uvedl Veselý. 

Spolu s dcerou zesnulého právníka Veronikou Altnerovou zdůraznili, že rozhodnutí Nejvyššího soudu neznamená vítězství ČSSD. „Vcelku chápeme její euforii, i když s některými závěry, se kterými veřejnost seznámila, nesouhlasíme. Myslíme si, že jsou předčasná, protože řízení neskončilo, jak by z vyjádření některých představitelů ČSSD vyplývalo,“ řekl Veselý. „Nejvyšší soud požaduje určité okolnosti nově vyjasnit, otázka výhry a nevýhry je budoucí, určitě to není rozhodnutí, že sociální demokracie je zproštěna povinnosti hradit odměnu otce,“ dodala Veronika Altnerová.

Podle předsedy poslaneckého klubu ČSSD Jana Chvojky by strana uvítala, kdyby se řízení nevracelo až na začátek. S tím, že se může dostat k Ústavnímu soudu, je podle něj strana smířena. „Mají právo se na Ústavní soud obrátit a chtít, aby posoudil celé to řízení. Je to jejich právo, ke kterému nemůžeme nic namítat. Očekáváme, že Ústavní soud shledá rozhodnutí v souladu s ústavním pořádkem,“ řekl Chvojka.

ČSSD měla zaplatit 338 milionů

Před rozhodnutím Nejvyššího soudu byl pravomocný verdikt Městského soudu v Praze, že sociální demokraté musí zaplatit 338 milionů korun, z toho 318 milionů činila smluvní pokuta. Na samém počátku stál spor sociální demokracie a státu o Lidový dům.

Strana se domnívala, že má na své historické sídlo nárok, a to prostřednictvím své akciové společnosti Cíl. V roce 2000 dosáhla svého, když Ústavní soud uznal, že Cíl straně skutečně patří. Zastupoval ji Zdeněk Altner, který pak měl dostat jako odměnu deset procent z hodnoty Lidového domu.

ČSSD mu zaplatila necelých 17 milionů – třetinu z toho, co byla ochotna zaplatit – a zbytek dala do soudní úschovy, protože se o podíl z odměny hlásili i další právníci. Altner ale ještě žádal další peníze, spor o 18,5 milionu se ale vlekl přes deset let. Za tu dobu pak soud vypočetl smluvní pokutu přesahující dalších 300 milionů korun.

Právě pokutu vládní strana zpochybňovala především. Předseda ČSSD Jan Hamáček řekl po zveřejnění rozsudku, že je to „astronomická smluvní pokuta, která vycházela z určitých ustanovení smlouvy“ a míní, že Nejvyšší soud dal straně za pravdu, že ji nemá platit. Představitelé ČSSD v minulosti označovali pokutu také za „nemravnou“.

Dědicové Zdeňka Altnera však trvají na svém. „Česká advokátní komora jednoznačně uvedla, že odměna, kterou si otec sjednal, byla naprosto přiměřená,“ upozornila Veronika Altnerová.

Strana, která se od roku 2014 (s loňskou půlroční pauzou) podílí na vládě, podala dovolání k Nejvyššímu soudu a uspěla s žádostí o odklad vykonatelnosti rozsudku. Zdeněk Altner mezitím zemřel, jeho dědicové později vyzvali ČSSD, aby stáhla dovolání a zaplatila. Sociální demokraté to odmítli, naopak dědicům neúspěšně nabízeli mimosoudní vyrovnání, kdy by jim zaplatili asi polovinu částky, kterou vyčíslil soud.

Podle Nejvyššího soudu, který nakonec rozsudek zrušil, nebylo smluvní ujednání o odměně za právní služby, díky kterým strana před lety získala Lidový dům, dostatečně určité. Není ani jasné, jaké konkrétní právní služby Altner pro stranu udělal, podle Nejvyššího soudu se tím měl zabývat odvolací soud.