Mouka, rýže, těstoviny i třeba dětské pleny. Češi v sobotu nakupovali pro lidi v nouzi

Desetitisíce lidí se v sobotu zapojily v obchodech do Národní potravinové sbírky. Zájem byl podle pořadatelů srovnatelný s předchozím ročníkem. Během akce mohli lidé ve 337 prodejnách po celé republice věnovat trvanlivé jídlo či drogistické potřeby pro lidi v nouzi. Při nákupu na internetu budou moct lidé přispívat ještě celý týden. Výsledky sbírky budou známé v neděli.

Video Události ČT: Češi v sobotu nakupovali pro lidi v nouzi
video

Události ČT: Češi v sobotu nakupovali pro lidi v nouzi

Letos poprvé se akce uskutečnila na jaře, opakovat se bude na podzim. Podle Věry Doušové z České federace potravinových bank akci pomáhá čím dál větší povědomí veřejnosti o sbírce. „Na lidech je také znát větší chuť pomáhat,“ řekla. Upozornila, že potřeba jsou především trvanlivé potraviny, které dobročinným organizacím často schází. „I proto jsme se rozhodli sbírku nově uspořádat dvakrát ročně,“ dodala.

Ve většině prodejen mohli zákazníci ukládat zboží u dobrovolníků, kteří stáli u východu z obchodu a darované zboží třídili a ukládali do připravených krabic. Nakupující nejčastěji darovali těstoviny, rýži, mléko, mouku a další suroviny. Oproti předchozím ročníkům přibylo podle organizátorů i více darované dětské výživy a plen. Vybrané zboží poputuje do potravinových bank, z nichž je neziskové organizace rozdělí seniorům, chudým rodinám či dětem z dětských domovů.

V pražském nákupním centru Eden ve Vršovicích někteří zákazníci darovali i celý nákup, aniž by si koupili něco pro sebe. Jedním z nich byla například Lucie Dejmková. „Přiměla mě solidárnost a snaha pomoci ostatním,“ podotkla ke své účasti na akci. Do sbírky s dcerou přispěla zejména zbožím pro děti, například zdravou výživou či hygienickými potřebami.

„Když můžu, tak proč bych to neudělala. Vím, že jsou lidi na tom hůř, než já,“ zmínila dárkyně v Olomouci Gabriela Pávková. „Je to pro děti a je to pro dobrou věc, tak proč ne,“ vyjádřil se i plzeňský dárce Josef Lamačka.

„Měla jsem tu pána, který říkal, že sám byl na dně a pomohli mu párkrát potraviny a teď zase pomůže on dál, takže nakoupil,“ řekla jedna z dobrovolnic v Plzni Veronika Lukešová. 

Do sbírky se zapojili i úředníci

Do akce se zapojily také některé firmy či státní a městské úřady. Přes sto kilogramů potravin dopoledne do hypermarketu Tesco přivezla i starostka Prahy 10 Renata Chmelová (VLASTA). „Uspořádali jsme sbírku primárně v rámci našeho úřadu, kde pracuje přes 400 úředníků, aby i oni měli možnost se zapojit,“ uvedla. Sbírka na úřadě trvala tři dny.

Do potravinové sbírky se letos se svými vybranými prodejnami zapojily také řetězce Albert, Billa, Tesco, Lidl, Makro Cash & Carry, Penny Market či Kaufland. „I v loňském roce jsme pořádali sbírku a v letošním si myslím, že ten zájem je vyšší,“ řekla mluvčí Kauflandu Renata Maierl.

Letos poprvé mohou věnovat zboží i lidé nakupující na internetu, do dobročinné akce se poprvé zapojil například prodejce Rohlik.cz.

„Zákazníci si už přes týden nakupují jeden z pěti charitativních balíčků. Pořizují si ho společně se svým obvyklým nákupem nebo přes naši zákaznickou linku. Za první týden věnovali 5,5 tuny pomoci,“ uvedl marketingový ředitel společnosti Rostislav Brzobohatý.

Výsledky sobotní sbírky budou zřejmé v neděli. Za uplynulých šest ročníků lidé v Česku darovali téměř 1,6 milionu kilogramů potravin a dalšího zboží. Loni na podzim se pak vybralo 381 tun zboží, z toho 41 tun drogerie.

Sbírka vydrží zhruba na pět měsíců 

Nejčastěji dostávají potravinové banky čerstvé jídlo – ovoce, zeleninu nebo mléčné výrobky. Nyní se sklady zase zaplní hlavně trvanlivým zbožím. „Sbírka nám vydrží tak pět měsíců, což je skvělé, samozřejmě když byla sbírka jednou ročně, tak jsme zbývající půlrok byli úplně bez těch trvanlivých potravin, ale teď se rozhodlo, že budou sbírky dvě, a to si myslím, že zcela vyřeší tento problém,“ uvedla ředitelka Potravinové banky pro Prahu a Střední Čechy Věra Doušová.

Jedním z odběratelů této potravinové banky jsou i Miriam a Peter Sumanovi. Ti mají čtyři děti. Dvě z nich jsou hendikepované a tak se o ně musejí trvale starat. Do potravinové banky pro jídlo jezdí jednou za dva týdny.

Aby si z potravinové banky ve Zdibech u Prahy mohli krabice s jídlem odvézt, auto jim půjčuje soused. Volají sem vždy den dopředu. A přiznávají, že by bez potravinové pomoci bylo těžké nějak vyžít.

Cílem celonárodní charitativní akce je nejen pomoci potřebným, ale také dát lidem možnost projevit solidaritu s těmi, kterým nezbývá dost prostředků na základní trvanlivé potraviny či drogistické zboží. Potravinovou sbírku pořádá Česká federace potravinových bank a Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR, zastupující sedm největších obchodních řetězců působících na českém trhu.