Zemřel předseda pražské židovské obce Jan Munk

Po dlouhé nemoci zemřel v neděli ráno předseda pražské židovské obce a někdejší ředitel Památníku Terezín Jan Munk. Bylo mu dvaasedmdesát let.

„Odchází osobnost mimořádného významu, která byla velice respektovaná jak na domácím poli, tak v zahraničí. Jeho ztráta se bude velice těžce nahrazovat,“ řekl náměstek ředitele Památníku Terezín Vojtěch Blodig.

Munk byl ředitelem Památníku Terezín od roku 1990 a za sedmadvacet let zdejšího působení se mu podařilo udělat z něj místo, které každoročně navštíví statisíce lidí. Blodig připomněl, že se díky jeho dlouholeté činnosti podařilo zásadně přepracovat všechny terezínské expozice.

„Byly věnovány historii terezínského ghetta, která byla do té doby zamlčovaná nebo byla zcela na okraji zájmu,“ uvedl Blodig. Díky Munkovu úsilí se podle Blodiga podařilo například přepracovat expozice o dějinách policejní věznice v Malé pevnosti, kde byli političtí vězni, nebo o dějinách koncentračního tábora v Litoměřicích.

Zmínil rovněž Munkovu činnost v židovských institucích. „Stal se předsedou pražské židovské obce, Federace židovských obcí v českých zemích, velice zásadním způsobem se podepsal na činnosti židovských organizací,“ dodal Blodig.

Pohřeb v pondělí

Židovská obec, v jejímž čele Munk stál od roku 2012, oznámila, že pohřeb se bude konat v pondělí odpoledne na Novém židovském hřbitově v Praze.

Pražská židovská obec, jejíž historie sahá do 10. století, má nyní zhruba 1500 registrovaných členů. Patří jí židovské památky v metropoli, které ročně navštěvují statisíce lidí z celého světa – hřbitovy, synagogy či historická mikve. Některé památky spravuje Židovské muzeum, dlouhodobě nejnavštěvovanější muzeum v Česku.

Obec také provozuje na Hagiboru domov sociální péče pro židovské seniory a je zřizovatelem Lauderových škol – mateřské, základní školy a gymnázia.