Neprojedou. Stát chystá zákaz jízdy kamionů i v neděli dopoledne

3 minuty
UDÁLOSTI: Ministerstva připravují zákaz jízdy kamionů po celou neděli
Zdroj: ČT24

Ministerstva dopravy a vnitra chtějí rozšířit zákaz jízdy kamionů na celou neděli. Podobné omezení platí ve třech sousedních státech, v Česku ale mohou kamiony jezdit v neděli až do 13 hodin. Dopravci návrh odmítají, negativa podle nich převáží nad přínosem.

Neděle je den, kdy by na silnicích v Česku neměly být vidět kamiony, ale jen odpoledne. Zákaz jízdy platí od 13 do 22 hodin – na rozdíl od Německa, Rakouska a Slovenska, kde je nedělní zákaz jízdy od půlnoci do 22 hodin. Jezdit mohou pouze v Polsku, kde platí omezení jen o letních prázdninách a ve státní svátky (pak ale již od 8 hodin).

V Česku by výhledově mohl být celodenní zákaz též. „Bylo by dobré sjednotit časy, ve kterých je zakázáno jezdit, s ostatními státy kolem nás,“ míní ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Hlavním argumentem je, že se kvůli tomu, že v Česku mohou jet, ale za hranicemi ne, mohou „na našem území kamiony hromadit“.

Spedice: Pomůžete pěti lidem, ublížíte pěti stům

Dopravci ale změnu odmítají. Sen o prázdných silnicích v neděli dopoledne podle nich narazí na tvrdou realitu pracovního dne. „Pomůže to pěti lidem, kteří jedou v neděli po dálnici, a ublíží 500 lidem, kteří jedou v pondělí do práce,“ varoval majitel spediční firmy Tadeáš Barteczek.

Podle generálního tajemníka sdružení dopravců Česmad Bohemia Vojtěcha Hromíře je lichý i argument, že se v situaci, kdy se v ČR může jezdit, kdežto u sousedů ne, kamiony v zemi hromadí. „Je důležité, abychom udržovali co největší plynulost průjezdu kamionů, a každé časové omezení situaci zhoršuje,“ míní Hromíř.

Na české dopravce by přitom neměl zákaz dopadnout zvlášť tvrdě. Návrh ministerstev dopravy a vnitra obsahuje také formulaci, která umožní dokončit jízdu i v době zákazu, pokud se místo vykládky nachází v Česku.

ŘSD slibuje odstavná místa

Problém s hromaděním kamionů na druhé straně slibuje zmenšit Ředitelství silnic a dálnic. Mají vzniknout nová odstavná místa. „Ředitelství silnic a dálnic v současné době aktivně řeší nové kapacity pro parkování, ať už úpravou stávajících odpočívek, obnovením v minulosti uzavřených, nebo přípravou zcela nových odpočívek,“ ujistila mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková.

Ve většině středoevropských zemí platí celoroční zákaz jízdy kamionů pouze v neděli, výjimkou je zmíněné Polsko se zákazem jen ve státní svátky a Rakousko, kde se naopak nesmí jezdit ani v sobotu odpoledne. O prázdninách se však přidávají i další časy, kdy by kamiony měly stát. Většinou platí o prázdninách zákaz i v sobotu, v Česku pak v platí v sobotu jen dopoledne, ale zato i v pátek odpoledne.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud uznal podnikatele Sisáka vinným v kauze Via Chem Group

Středočeský krajský soud v pátek uznal podnikatele Petra Sisáka a další obžalované vinnými v případu údajně zmanipulované insolvence společnosti Via Chem Group. Vinu odmítají. Obžalováno je také pět firem. Předsedkyně trestního senátu Iva Říhová nyní vynáší rozsáhlý verdikt.
před 1 hhodinou

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 2 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 5 hhodinami

Předpověděl nacistickou okupaci. Zapomenutý příběh Antonína Hrona

Četli vojenské časopisy, tajně poslouchali hovory dělníků v podzemce, ale i špehovali a opíjeli německé vojáky – to byly jen některé z činností československého vojenského atašé Antonína Hrona a jeho spolupracovníků v Berlíně před vypuknutím druhé světové války. Získávali netradičními způsoby zprávy o formující se německé armádě, přestože jim za to hrozil okamžitý trest smrti. Díky získaným informacím v předvečer německé okupace 14. března 1939 také Hron varoval pražské zpravodajce, že do Československa vpadnou nacisté. Zemřel před 80 lety a historici nyní pátrají po jeho příbuzných.
před 5 hhodinami

„Zlobíš, jednu ti vrazím.“ Česko stále neuzákonilo zákaz fyzických trestů na dětech

Facky, tahání za vlasy, bití, použití vařečky nebo pásku. V některých rodinách stále děti vědí, co jsou to tělesné tresty. Řada rodičů je považuje v rámci výchovy za normální. Spolu se Slovenskem patří Česká republika ke dvěma posledním zemím v Evropě, které nepřijatelnost tělesných trestů nemají uzákoněnou. Vláda už loni přijala deklaraci, která označuje fyzické trestání dětí za nepřijatelné, pro rodiče z ní ale neplynou žádné sankce. Novela občanského zákoníku, která takový zákaz fyzických trestů řeší, je nyní ve třetím čtení ve sněmovně a čeká na schválení.
před 6 hhodinami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 7 hhodinami

Soudce Kafka zamířil do vazby

Okresní soud v Ostravě ve čtvrtek poslal do vazby soudce brněnského krajského soudu Romana Kafku. Obával se, že by mohl ovlivňovat svědky či uprchnout. Jednání trvalo přibližně tři a půl hodiny. Muže Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) podezírá z podvodu. Seznam Zprávy dříve informovaly, že Kafka je v tuzemsku od středečního odpoledne.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Pokuta za jízdu načerno by mohla stoupnout až na dva a půl tisíce

Černým pasažérům může hrozit pokuta až ve výši dva a půl tisíce korun. Její novou maximální výši umožňuje novela zákona o silničním provozu, kterou schválil ve středu senát. Nyní čeká na podpis prezidenta. Podle mluvčího resortu dopravy Františka Jemelky by nový strop přirážky mohly dopravní podniky zohlednit od července. Sdružení dopravních podniků (SDP) změny vítá, velká města v Česku podle něj o zvýšení horního limitu pokuty uvažují.
před 14 hhodinami
Načítání...