Hasiči mají nový polygon skoro za 60 milionů. Ve Velkém Poříčí můžou nacvičovat i ty nejsložitější zásahy

Profesionální i dobrovolní hasiči mohou využívat nové výcvikové středisko pro akce ve velké výšce nebo nad volným prostorem. Ve Velkém Poříčí na Náchodsku totiž vznikl lezecký polygon téměř za 60 milionů. Výrazně se díky němu také zvýšila kapacita tamního Učiliště požární ochrany, které teď může ročně vyškolit až pět set lidí místo původních 140.

„Výcvikové středisko ve Velkém Poříčí je svého druhu v Evropě ojedinělé, a to především díky své variabilitě. Jsem rád, že se nám podařilo za uplynulý rok tento složitý projekt dokončit a mohly tu už proběhnout první výcviky,“ pochvaluje si ředitel Hasičského záchranného sboru (HZS) Královéhradeckého kraje František Mencl.

Inspirací projektu bylo podobné zařízení u francouzského Grenoblu. „Hasiči ale svými vlastními nápady povýšili polygon ve Velkém Poříčí na zařízení, které odpovídá jejich vysoce specifickým požadavkům. Některé prvky si dokonce navrhovali sami,“ doplňuje mluvčí krajských hasičů Martina Götzová.

Lezecký polygon bude sloužit nejen profesionálním hasičům, ale i pro výcvik dobrovolných hasičů a dalších příslušníků složek integrovaného záchranného systému. Objekt byl navržen tak, aby se mohl výcvik odehrávat nejen uvnitř, ale třeba i na střeše. Vnitřní a venkovní prostory jsou totiž propojené.

Video Události v regionech (Praha)
video

Hasiči mají nový výcvikový polygon pro zásahy ve velké výšce

Hasiči mají cvičnou studnu, na střeše můžou simulovat přívaly sněhu

Vznikla hala pro výcvik záchrany ve výškách a nad volnou hloubkou. Uvnitř objektu je také speciální vybavení pro simulace zásahů ve stísněných a nepřehledných podmínkách, včetně cvičné studniční šachty nebo systému příček, které tvoří labyrint a lze je přeskupovat.

„Objekt jako celek je navržen tak, aby maximum vnitřních i vnějších ploch sloužilo pro výcvikové aktivity. Na střeše může probíhat například simulace zásahů při silném větru nebo přívalech sněhu. Profil betonové stěny pak nabízí hned několik typů hran, na kterých si mohou hasiči nacvičit různé varianty činností,“ dodává mluvčí hasičů.

Objekt má také množství prostupů, díky kterým lze simulovat ty nejkomplikovanější zásahy, při kterých je nutná spolupráce. „Je to nejbezpečnější forma výcviku, protože jsou tam vstupy, které můžeme využít v případě jakýchkoliv problémů. Prostor je navíc pod kamerovým systémem,“ uvedl vedoucí Učiliště požární ochrany Tomáš Saifrt.

V učilišti probíhá výcvik ve výškách a nad volnou hloubkou už od roku 2002, dosud ale hasiči cvičili jen na dvou venkovních trenažérech, které neumožňovaly rozšíření přípravy záchranářů a celoroční výcvik. Na nový polygon přispěla z 85 procent Evropská unie, zbytek peněz šel ze státního rozpočtu.