Teplo i světlo zároveň. Mikolajice využívají první mikroelektrárnu na světě

Obec Mikolajice na Opavsku jako první využívá mikroelektrárnu Wave, která je podle tvůrců prvním zařízením svého druhu na světě. Jde o složitější automatický kotel na biomasu, jenž kromě tepla produkuje i elektřinu. Po deseti letech výzkumu a vývoje, za které je zodpovědné Univerzitní centrum energeticky efektivních budov Českého vysokého učení technického v Praze, se připravuje uvedení mikroelektrárny na trh.

Vedoucí realizačního týmu Jakub Maščuch u mikroelektrárny Wave
Zdroj: ČTK Autor: Jaroslav Ožana

Mikroelektrárna v Mikolajicích vytápí a zásobuje elektřinou tři budovy, které obec vlastní – obecní úřad, požární zbrojnici a prodejnu potravin.

„Projekt, jehož součástí je fotovoltaika, bateriové úložiště, rozvod tepla a elektřiny po všech třech budovách, funguje přesně podle toho, jak jsme si de facto vysnili, jak to má fungovat. Dodáváme elektrickou energii a dodáváme do budov teplo. V případě výpadku elektrické energie jsme schopni jet v takzvaném off gridu a zásobovat budovy elektřinou po dobu minimálně 12 hodin,“ říká mikolajický starosta Martin Krupa.

Celkové náklady projektu se bez DPH vyšplhaly na 4,4 milionu korun. Osmdesát procent nákladů uhradila dotace, ze svého platila obec 900 tisíc korun. Mikolajice očekávají, že na elektřině a platu topiče ušetří ročně 200 tisíc korun, náklady by se jí tak měly vrátit do pěti let.

Přebytky energie se ukládají do baterií

„Je to spočtené tak, aby to pokrylo maximum spotřeby těchto tří budov. Když je spotřeba menší, tak máme bateriové úložiště, do kterého ukládáme energii a zase si ji v noci, kdy nemáme výrobu na fotovoltaikách a jinde, bereme zpátky. Máme to rozloženo tak, aby nám celodenní spotřebu pokrylo to, co vyrobíme,“ uvedl starosta. Výhodou podle něj je i to, že požární zbrojnice nyní není závislá na dodávkách elektřiny odjinud.

Mikroelektrárna Wave v Mikolajicích
Zdroj: ČTK
Autor: Jaroslav Ožana

Vedoucí realizačního týmu mikroelektrárny Jakub Maščuch řekl, že autorizované měření emisí potvrdilo, že zařízení plní limity požadované pro Ekodesign, které musí nejpozději od příštího roku splňovat všechny prodávané kotle.

„Cílem celého snažení je dostat tu technologii do stavu, kdy to investičně bude na, řekněme, horní hranici cen automatických biomasových kotlů. Bude ale poskytovat navíc poměrně zajímavé množství elektřiny, tak aby se to zařízení za dobu životnosti zaplatilo,“ dodal Maščuch. Výši nákladů vždy ovlivní místní potřeby klientů, podle kterých se zařízení bude prakticky upravovat na míru, dodal.

Výroba mikroelektráren se má rozjet

Mikolajická elektrárna při denní spotřebě paliva dva metry krychlové má tepelný výkon 43,5 kilowattu a elektrický 1,43 kilowattu. Autoři se chystají spustit malosériovou výrobu zařízení, které dosáhne 120 kilowattů tepelného a šesti kilowattů elektrického výkonu při spotřebě přes pět metrů krychlových paliva, což je ekonomicky efektivnější. Na trh je uvede firma Damgaard Consulting.

„Cíl pro rok 2020, kdy poběží výroba ještě pilotních zařízení o vyšším výkonu, je dostat se s investicemi pod tři miliony korun za instalovanou jednotku,“ řekl Maščuch.

Zdroj energetiky lze využít i v penzionech, hotelích, na farmách, v bytových domech nebo wellness centrech. Mikroelektrárnu lze upravit tak, aby byla nezávislá na distribuční síti, a díky tomu může fungovat prakticky kdekoliv.