O nás bez nás, stěžují si obce na návrhy zákonů

Praha - Zástupcům obcí se nelíbí, že s nimi poslanci nekonzultují připravované zákony. Jako příklad uvádějí třeba chystané změny pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu, který by měl radnice prověřovat. Na protest obce vyhrožují, že přestanou vykonávat pro stát některé služby – třeba volby. Taky premiér by rád způsob předkládání poslaneckých návrhů změnil – připomínky obcí by podle něj mohly být užitečné.

Svaz měst a obcí čítá více než 2 500 obcí, které zastupují přes 8 000 000 obyvatel. Teď se zástupci svazu dožadují rychlého jednání s vládou. Protože když se píšou zákony, které se jich dotýkají, nemají čas se k nim vyjádřit. 

Navíc prý často chybí přesné informace o tom, kolik bude změna zákona stát státní rozpočet a jaký dopad bude mít na obce. „Asi bychom se museli bavit o konkrétním návrhu zákona, kde se mohla stát chyba,“ říká ministr pro legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD). 

Poslanecké návrhy bez nemožnosti připomínek

Největší problém mají obce s návrhy, které vznikají v Poslanecké sněmovně. K těm totiž klasické připomínkové řízení neexistuje. Poslanci zákon pošlou rovnou vládě a ta se k němu vyjádří. Nečeká se ale na stanovisko odborů, zaměstnavatelů a dalších organizací – jako je tomu u vládních návrhů. „Požadujeme, aby existovali procedury, abychom se k tomu mohli vyjádřit,“ uvádí předseda Svazu měst a obcí ČR Dan Jiránek (ODS). 

Například premiér se schůzce nebrání a změnám pravidel také ne. „Vůbec by nebylo na škodu, kdyby i u poslaneckých návrhů byla stanovena lhůta, kdyby byly zveřejněny a mohly k nim všechny subjekty uplatnit připomínky,“ vysvětluje předseda vlády Bohuslav Sobotka  (ČSSD). 

3 minuty
Události: Obce proti poslancům
Zdroj: ČT24

Problém je však podle vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) v tom, jak takové pravidlo nastavit. V podstatě by mohlo znamenat omezení poslanecké iniciativy. „Umíte si představit, že by si poslanci něco takového odhlasovali? Neumím si představit, že přinejmenším tři pětiny poslanců by zvedly ruku pro to, aby si omezily své vlastní pravomoci předkládat návrhy zákonů,“ dodává Dienstbier. 

Obce tak bude uklidňovat premiér na společném jednání ještě v květnu. Pokud by k setkání nedošlo, obce hrozí, že by přestaly vykonávat státní správu. Konkrétně by třeba v extrémním případě neorganizovaly volby do Evropského parlamentu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vláda na zasedání probere změny ve správní radě VZP či zálohy na PET lahve

V pondělí zasedne vláda. Na jednání probere třeba návrh bývalého ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) na zavedení zálohování PET lahví a nápojových plechovek. Debatovat bude také o obměně správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), podle zveřejněného programu se bude zabývat také například zákonem o ekodesignu výrobků, který má zajistit, že výrobky nabízené na českém trhu budou v budoucnu šetrnější k životnímu prostředí. Před vládním jednáním zasedne jako obvykle koaliční rada.
před 1 hhodinou

V Praze přistálo letadlo s Čechem, kterého věznili ve Venezuele

Letadlo s Čechem Janem Darmovzalem, kterého rok a čtyři měsíce věznil ve Venezuele režim autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, přistálo v Praze. Na svobodu se spolu s dalšími cizinci dostal poté, co Spojené státy na začátku ledna z Caracasu unesly Madura a jeho ženu do USA. V Otázkách Václava Moravce nedělní přílet avizoval ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé). Česko je podle něj připraveno začít s obnovou diplomatických vztahů s Caracasem. Posléze připojil, že letadlo přepravilo do Prahy také tři další bývalé vězně venezuelského režimu.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Kvůli silným mrazům byla na začátku týdne rekordní spotřeba elektřiny

Domácnosti i firmy mají na svědomí vysokou spotřebu elektřiny a plynu. V mrazivých dnech se totiž výrazně zvyšuje energetická náročnost vytápění budov. Na začátku týdne padl dokonce rekord zatížení české elektrizační soustavy. Většinu spotřeby v dané chvíli pokrývaly tepelné, jaderné a plynové elektrárny.
před 8 hhodinami

České sbírky na pomoc Ukrajině loni vybraly přes 770 milionů korun

Humanitární organizace a neziskové platformy v Česku vybraly vloni na pomoc Ukrajině přes 770,6 milionu korun. Největší objem peněz získala iniciativa Dárek pro Putina s částkou téměř 385 milionů korun, výrazný růst zaznamenal také Člověk v tísni, který vybral 204 milionů korun od více než třiceti tisíc dárců. Další desítky milionů korun vybraly například organizace Post Bellum, Team 4 Ukraine nebo platforma Donio.
před 8 hhodinami

Ceny Neuron dostali Kubala Havrdová, Jiří Grygar a mladé talenty

Během slavnostního galavečera v Planetáriu Praha ocenila nadace Neuron sedm nadějných vědkyň a vědců působících v Česku, předala cenu za propojení vědy s byznysem, cenu za rozvíjení lásky k vědě, kterou obdržel astrofyzik Jiří Grygar, a hlavní Cenu Neuron pro lékařku a vědkyni Evu Kubala Havrdovou za záchranu lidských životů a také poprvé udělila ocenění Rising Star pro zcela výjimečný talent.
před 9 hhodinami

Budu silou navíc, řekl Turek o roli zmocněnce. Svárovská pochybuje o smyslu funkce

Čestný prezident Motoristů Filip Turek doufá, že v roli vládního zmocněnce pro klimatickou politiku na resortu životního prostředí bude „silou navíc“. „Připadá mi jako zásadní se takto věnovat Green Dealu,“ uvedl v Otázkách Václava Moravce. Podle členky sněmovního výboru pro životní prostředí a spolupředsedkyně Zelených Gabriely Svárovské (klub Pirátů) Turek nebude moci funkci efektivně vykonávat.
před 9 hhodinami

Místopředsedy ODS se stali Haas, Drobil, Červíček a Vondra

Po sobotním zvolení Martina Kupky předsedou Občanské demokratické strany a Tomáše Portlíka jeho statutárním zástupcem v neděli v Praze pokračoval kongres ODS. Ten rozhodl mimo jiné o tom, že místa čtyř řadových místopředsedů obsadí poslanec Karel Haas, exministr životního prostředí Pavel Drobil, senátor Martin Červíček a europoslanec Alexandr Vondra.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Prezident se zachoval jako slon v porcelánu, prohlásil Macinka. Pavel kritiku odmítl

Prezident Petr Pavel nekonzultoval s vládou nabídku letounů pro Ukrajinu, reagoval ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) v Otázkách Václava Moravce na zprávu, že Pavel měl při návštěvě Kyjeva říct, že Česko může v krátké době dodat několik středních bojových letadel. Podle Macinky se zachoval „jako slon v porcelánu“. Prezident odmítl kritiku, podle něj ukrajinská strana navrhla odkoupení letounů L-159, což označil za příležitost pro českého výrobce. Šéf sněmovny Tomio Okamura (SPD) také podotknul, že prezidentovo vyjádření upravila ukrajinská média a později převzala ta česká.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...