Do Česka se žene silný vítr. V Krušných horách meteorologové čekají orkán

V noci z neděle na pondělí bude v celé republice foukat silný vítr. V nárazech může dosahovat rychlosti až 70 kilometrů v hodině. V Krušných horách v Karlovarském kraji však může dosahovat až síly orkánu, tedy přes 118 kilometrů za hodinu. Silničáři tam proto preventivně uzavřeli několik silnic, hrozí pády stromů.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Pavlíček Luboš

Na většině území Česka by měl silný severozápadní až západní vítr zeslábnout v pondělí večer. Na východě Čech a v oblasti Českomoravské vrchoviny ale bude silně foukat i v úterý.

Na horách by lidé měli omezit túry a zejména se nevydávat do hřebenových partií. Dbát zvýšené opatrnosti by kvůli větru měli také řidiči. Meteorologové také radí upevnit volně uložené předměty a zabezpečit skleníky.

Nevíce bude foukat v Krušných horách

Uzavírky platí ve vyšších polohách Krušných hor. Aktuálně je uzavřena silnice mezi abertamskou zatáčkou směrem na Plešivec. „Stromy padají i nadále a v současné chvíli je prostor pro pracovníky, kteří odstraňují stromy, nebezpečný,“ uvedla policejní mluvčí Zuzana Týřová.

Uzavřena byla večer i silnice Stříbrná–Bublava na Sokolovsku, opět kvůli popadaným stromům. Zavřená je ze stejných důvodů i silnice z Božího Daru na Klínovec a úsek silnice mezi Oldřichovem u Nejdku a Lužcem na Karlovarsku.

Meteorologové varují v noci na pondělí před silným větrem. V posledních dnech přitom napadlo v Krušných horách až přes 25 centimetrů sněhu, který v neděli ztěžknul. Boží Dar už v pátek kvůli sněhu vyhlásil kalamitní stav. V pondělí budou uzavřeny i lyžařské areály v okolí Božího Daru. Platí zákaz vchodu do lesů.