Po silném větru přijde do Česka sněžení, může se tvořit náledí

Silný vítr, který v Česku hrozí v úterý a ve středu, doprovodí sněžení. Ve středu se mohou tvořit zmrazky a náledí, ve vyšších polohách se až do pátku mohou objevit sněhové jazyky a ojediněle i závěje. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Luboš Pavlíček

Vítr může v nárazech foukat rychlostí 60 až 80 kilometrů v hodině, na horách až 110 kilometrů v hodině. Silný vítr očekávají meteorologové v Čechách a na Českomoravské vrchovině od úterního odpoledne do středečního večera, na Moravě a ve Slezsku ve středu ráno a dopoledne.

Během středečního odpoledne a večera bude vítr od západu slábnout a může začít sněžit i v nížinách. „Protože se bude postupně ochlazovat, začnou se již v druhé polovině noci na středu od vyšších poloh vytvářet zmrazky a náledí, jejichž tvorba se během středečního odpoledne a večera přesune do středních a nižších poloh,“ uvedli meteorologové.

Výstraha před sněhovými jazyky a závějemi platí v celém Karlovarském a Libereckém kraji, v dalších regionech jen na části území.

Výstraha před silným větrem
Zdroj: ČT24

Vítr může poškodit stromy a budovy. Lidé by měli být opatrní při řízení aut, na horách by neměli chodit na hřebeny. Kvůli sněhu a náledí meteorologové varují před úrazy po uklouznutí, starší nebo méně pohybliví lidé mají omezit vycházení ven. Řidiči by měli počítat s tím, že některé silnice mohou být nesjízdné.