Vondráček v novoročním projevu: Ve společnosti je dost zlé krve. Přeji si, aby se příkopy podařilo zasypat

Tématem novoročního projevu předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO) se stala demokracie, protože si letos Česko připomíná třicet let od pádu totality. Každý má podle Vondráčka právo i kdykoli mimo volby vyjádřit svůj názor či nespokojenost, ať už peticí, či v ulicích, avšak změna se v demokracii děje skrze volby. Zároveň ho mrzí, když v politické debatě zaznívají argumenty nikoli věcné a faktické, ale osobní – když někdo neváhá překročit hranici v podobě rodiny a nejbližších. Do nového roku tak vyzývá k odzbrojení ve verbálních projevech.

Video Novoroční projev předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR 2019
video

Novoroční projev předsedy Poslanecké sněmovny

„Je nepochybné, že jsme za těch třicet let vybudovali demokratické instituce. Svobodné volby se staly zcela samozřejmou součástí našich životů. Demokratická forma vlády je nezpochybnitelná, a kdo říká či naznačuje něco jiného, nemá pravdu. Lidé u nás opravdu rozhodují o podobě politiky. Rozhodují svobodně, v rovných a všeobecných volbách. Nikdo není z tohoto rozhodování vyloučen. To je demokracie. Demokracie je diskuse a každý musí snést názor toho druhého. To řekl náš první prezident Tomáš Garrigue Masaryk a je to pravda,“ řekl Vondráček.

Poznamenal, že demokracie je vládou většiny při respektování práv menšiny. „Sněmovna nezní a nemůže znít jedním hlasem. Mají právo zde zaznít všechny názory, nikoli jen ty, s nimiž my sami souhlasíme. A to je demokracie. Možná se při sledování dlouhých sněmovních debat může někdo ptát, k čemu tolik slov, proč se místo toho raději nekoná. Pravdou je, že ti, kteří jsou právě v opozici, by obvykle chtěli mluvit déle a ti, kteří mají většinu, už by raději hlasovali. Ale to je také demokracie,“ přiblížil.

Radek Vondráček

Radek Vondráček

předseda Poslanecké sněmovny

„Přeji si, aby v roce, kdy si připomeneme třicáté výročí sametové revoluce, vzkvétala naše země nejen ekonomicky a po stránce životní úrovně, ale i co se týká kvality demokracie a svobody. Nenechte si namluvit, že tomu tak není. Když se nám toto vše podaří, tak si budeme moci na konci tohoto roku říci, že jsme vykonali dobré věci.“

Radek Vondráček

předseda Poslanecké sněmovny

Připouští, že demokracie není rychlá a efektivní, ale to podle něj ani není jejím smyslem a účelem. Má ale tu výhodu, že dává občanům právo věci měnit. „A změna může přijít každé čtyři roky. Záleží na vás, komu dáte příště svůj hlas. To je demokracie – svoboda volby a právo změny,“ poznamenal předseda sněmovny.

Svůj názor či nespokojenost podle něj mohou lidé vyjádřit i mimo volby, ať už třeba peticí, nebo při demonstraci, i když demokratickým způsobem změny jsou pak volby. „Demokracie připouští, dokonce přímo vyžaduje odlišné názory, kritiku, střet názorů a hlavně dialog demokracii a společnost posouvá dál,“ řekl. Dialog ale má být vedený v klidu a bez zbytečných emocí, má se obejít bez nenávisti. „Člověk, který má pravdu, nepotřebuje zvyšovat hlas. Demokracie není boxerský ring. I při protestech na ulicích a náměstích můžeme zůstat slušnými lidmi,“ míní.

Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO)

Radek Vondráček

předseda Poslanecké sněmovny

„I toto je demokracie – vzájemný respekt a úcta. Stejnou úctu si zaslouží i každý z vás. Určitě znáte zásadu, kterou jsem se vždy důsledně řídil i já, že když jde člověk po cestě vzhůru, má každého slušně pozdravit, protože ti samí lidé ho pak budou zdravit po cestě dolů.“

Radek Vondráček

předseda Poslanecké sněmovny

Vondráčka vždy zamrzí, když v politické debatě zaznívají osobní argumenty, nikoli věcné a faktické. „Když se nezpochybňuje názor a politická pozice, ale její nositel. Když se dává přednost pomstě před dialogem. Když někdo dokonce neváhá narušit nepřekročitelnou hranici a tou je rodina a ti nejbližší. Tyto osobní útoky se přenášejí i na společnost a vytvářejí atmosféru nenávisti a rozkolu. Situace u nás určitě není tak zlá jako za časů občanské války v USA, ale nelze nevidět, že společnost je rozdělena na dvě poloviny a že mezi těmito dvěma polovinami je dost zlé krve,“ podotkl.

Do nového roku vyzval k odzbrojení ve verbálních projevech. „Přeji si, aby se příkopy podařilo zasypat a my byli opět jedním spojeným národem, jakým jsme byli při vzniku Československa nebo v roce 1989, protože národ a jeho zájmy jsou daleko víc než momentální rozdělení moci,“ dodal.

Stáhněte si novoroční projev Radka Vondráčka 20.26 MB