Částka, kterou dostali čeští pacienti od pojišťoven nazpátek za své doplatky na léky, se v prvních třech kvartálech letošního roku oproti stejnému období loni bezmála zosminásobila. Zdravotní pojišťovny zpětně vyplatily víc než 380 milionů korun, zejména tuzemským penzistům.
Stát snížil hranici doplatků na léky. Do peněženek penzistů se vracely miliony
Za proměnou v platbách stojí opatření, podle kterého stát od letošního roku výrazně snížil limit na doplatky pro děti a většinu seniorů; nejrazantněji kles u penzistů starších sedmdesáti let. Místo dvou a půl tisíc jim pojišťovny vrací peníze už po překonání limitu pěti set korun. „Je pozitivní, že se limity vztahují zkrátka na ty ohrožené skupiny, které jsou na tom z hlediska příjmů objektivně hůře,“ dodává ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
Česká televize nyní z nových dat pojišťoven zjistila, že počet lidí, kteří dostali od pojišťovny peníze zpět, tak kvůli tomuto opatření za první tři čtvrtletí letošního roku strmě vzrostl. Zatímco minulý rok jich bylo necelých 40 tisíc, letos už je to skoro 560 tisíc. Podstatně zároveň vzrostla částka, kterou lidé dostali zpátky – z 48,6 milionu korun za první tři kvartály loňského roku na více než 381 milionů korun za totéž období v roce 2018.
Jen od Všeobecné zdravotní pojišťovny dostalo za prvních devět měsíců letoška peníze zpátky přes 325 tisíc lidí, což je třináctkrát víc než ve stejném období loňského roku. Pojišťovna vracela peníze hlavně penzistům starším sedmdesáti let. „Tito lidé jsou lépe chráněni a ve výsledku nechají v lékárnách za léky méně,“ konstatoval mluvčí VZP Oldřich Tichý.
Zpětné proplácení doplatků se přitom netýká jen VZP, o financích pro důchodce hovoří i další pojišťovny. „Výše celkových vratek bude na konci roku vyšší, než jsme předpokládali,“ prohlásil ředitel Oborové zdravotní pojišťovny Radovan Kouřil. „Tito lidé většinou bývají chronicky nemocní, berou pravidelně léky,“ dodala mluvčí Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra Hana Kadečková.
Úlevy pro handicapované
Poslanci ze všech sněmovních stran na začátku října schválili, že podobnou sociální ochranu před vysokými doplatky na léky budou mít od roku 2020 i invalidní důchodci. „Rozšířili jsme skupinu osob, na které se ty limity vztahují. Invalidní důchodci jsou doposud bráni jako ekonomicky aktivní,“ informoval ministr zdravotnictví Vojtěch s tím, že snížení limitu se bude týkat asi dvou set tisíc lidí.
„Je potřeba si uvědomit, že jejich finanční situace je někdy horší než u starobních důchodců i s těmi nejnižšími důchody,“ doplnil místopředseda výboru pro zdravotnictví a předkladatel příslušného návrhu Vít Kaňkovský z lidové strany.
Národní rada osob se zdravotním postižením nicméně žádala nižší limity na lékové doplatky už od příštího roku. „Bohužel je to až do roku 2020, protože zdravotní pojišťovny tvrdí, že si k tomu musí udělat software,“ prohlásil šéf rady Václav Krása.
Pojišťovny vrátí podle plánu ministerstva handicapovaným na doplatcích za léky o 200 milionů ročně víc.