Před sto lety vyšla první československá poštovní známka. Zdobil ji motiv Hradčan

Přesně před sto lety – 18. prosince 1918 – vydalo mladé Československo svou první poštovní známku. Ve stejný den bylo založeno také Poštovní muzeum. Téměř deset let ale trvalo, než se s budovanými sbírkami mohla seznámit veřejnost. Teprve v listopadu 1928 totiž muzeum otevřelo první výstavu. 

Video Studio 6
video

Před sto lety vyšla první československá poštovní známka. S Hradčany

První známka vyšla s motivem Hradčan od Alfonse Muchy. „Uvažovalo se i o jiných motivech. Byl ve hře Sokol nebo Jan Hus. Nicméně nakonec bylo zvolené apolitické téma, aby nikomu nevadilo,“ uvedl filatelista Tomáš Mádl.

V platnost tehdy vešly dvě hodnoty těchto známek – zelená pětihaléřová a červená desetihaléřová. „Byly vydány v obrovském nákladu přesahujícím 100 milionů kusů na známkách stříhaných a přes milion kusů na známkách perforovaných. To znamená, že se jedná o naprosto běžné známky, které má každý, byť začínající filatelista ve své sbírce. Jejich hodnota je v řádu korun,“ řekl Mádl.

I přesto jsou tyto známky podle Mádla pro filatelisty velmi cenné. Emise totiž vyšla v šestadvaceti hodnotách a jednalo se o knihtiskové vydání. Sběratel tak může hledat spousty kombinací. Někteří specialisté dokonce celý život sbírají pouze  jednu emisi, vysvětluje Mádl. 

Poštovní muzeum slouží jako archiv známek

Založení Poštovního muzea, které české a československé známky shromažďuje, bylo podle jeho současného ředitele Jiřího Střechy krásnou ukázkou vlasteneckého cítění poštovní správy a poštovních úředníků. 

„Do té doby bylo centrální poštovní muzeum ve Vídni a oni byli samozřejmě  neradi, že se historické poštovní schránky či uniformy sbíraly i z českých zemí ve Vídni. A proto hned v tom roce 1918 založili Poštovní muzeum, které pak bylo vždy součástí poštovní správy,“ vysvětluje Střecha. 

Poštovní muzeum slouží nejen jako archiv známek, sbírá také vybavení, jako jsou poštovní vozy, kočáry nebo například poštovní razítka. Veřejnost se ale mohla na sbírky muzea poprvé podívat až téměř deset let po jeho vzniku.

Teprve v listopadu 1928 totiž muzeum, vedené tehdy Jiřím Karáskem ze Lvovic, otevřelo první expozici v přízemí Karolina. Tam ale vydržela jen několik let, než si prostory vyžádala zpět Univerzita Karlova. 

V současnosti pražské ústředí muzea, jehož zřizovatelem je Česká pošta, sídlí v barokním domě u Štefánikova mostu. Návštěvníkům je zde k dispozici stálá expozice poštovních známek.

Výstava ke stoletému výročí založení Poštovního muzea představuje výtvarné návrhy poštovních známek. Její součástí je podle Střechy i úplně první návrh od Muchy i s podpisem včetně skic. „První skici vytvořil na vytržených listech z kalendáře roku 1918,“ upřesnil Střecha.