„Letos máme zařazeno 1285 přání od dětí z 39 dětských domovů,“ uvedla ředitelka organizace Dejme dětem šanci Michaela Chovancová, která už sedmý rok organizuje akci s názvem Strom splněných přání. Internetová sbírka odstartovala 11. listopadu a stejně jako v předešlých letech mohli lidé vybírat dárky přesně měsíc. Ve středu tedy sbírka končí.
„Zatím se podařilo splnit 1222 dětských přání,“ řekla Chovancová a dodala, že se jedná především o hodnotné dárky nad dva tisíce korun. „Momentálně tam zůstává drahé oblečení a boty, potom třeba domácí spotřebiče a drobná elektronika,“ upřesnila a zároveň dodala, že s elektronikou bývá každoročně největší problém.
„Už z předešlých let máme zkušenost, že levnější dárky zmizí během několika prvních dní. Mobily, počítače a drahé oblečení ale lidi vnímají jako nástavbu,“ dodala. Právě kvůli kritice z předešlých let se tentokrát organizace rozhodla právě elektroniku výrazně omezit.
Podle Chovancové patří ale hodnotnější věci, jako právě domácí spotřebiče, mezi ty nejdůležitější dárky, které v databázi přání jsou. „Je potřeba si uvědomit, že v dětských domovech nejsou jen malé děti, ale především mladí dospělí. Ve chvíli, kdy se chystají domov opustit, se jim například pračka nebo lednice velmi hodí,“ uvedla a zároveň dodala, že podobné je to v případě sportovního vybavení a bot.
„Jedná se o věci, které jsou pro děti přes rok nedostupné. Ošatné na nákup kvalitních sportovních bot nestačí. Věci, které děti v průběhu roku dostávají od sponzorů, bývají často nekvalitní,“ vysvětlila. Na dražší dárky pak mohli lidé přispívat i neadresným příspěvkem. „Právě díky příspěvkům a dopomoci sponzorů se nám snad i zbývající přání podaří splnit,“ uzavřela.
Téměř 400 přání ještě čeká na splnění v projektu Milý Ježíšku. Na rozdíl od Stromu splněných přání, kdy nákup i doručení zařídí samotná organizace, dárek kupují a doručují přímo dárci. „Lidé si na webu vyberou dárek ze seznamu a my jim pak pošleme adresu konkrétního dětského domova, do kterého dárek doručí,“ popsal fungování projektu jeden z jeho zakladatelů Vojtěch Paukner. Sbírka momentálně spolupracuje se 70 dětskými domovy v Česku i na Slovensku. Přání můžou dárci plnit i po Vánocích, a to do konce ledna.
Přes pět tisíc zájemců se registrovalo také do sbírky Daruj hračku. Ta se od ostatních sbírek liší tím, že se zaměřuje i na handicapované děti. „Dárce se zaregistruje a vybere si konkrétní přání podle věku a handicapu. Dárek pak bezplatně vyzvedne náš kurýr a dodá ho na třídicí místo,“ objasnil zakladatel projektu Pavel Bek. Přestože hromadná předávka se uskuteční několik dnů před Vánoci, i v rámci této sbírky mohou zájemci děti obdarovat i po svátcích – nesplněných přání je v ní pořád asi polovina.