V Čechách a na Vysočině bude o víkendu foukat silný nárazový vítr, varují meteorologové

V Čechách bude od páteční noci po celý víkend foukat silný vítr a v noci na sobotu zasáhne i Českomoravskou vrchovinu. V nárazech může vítr dosáhnout až 70 kilometrů v hodině. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

„Během noci na sobotu bude přes naše území přecházet od západu studená fronta, na frontě se bude jihozápadní vítr měnit na západní a zesílí, v Čechách a na Českomoravské vrchovině bude dosahovat v nárazech rychlosti 55 až 70 kilometrů v hodině,“ uvedli meteorologové.

Obyvatelé Vysočiny a okresů Chrudim, Svitavy a Znojmo by měli počítat se silným větrem od sobotní druhé hodiny do osmé hodiny ráno.

V západní polovině Čech bude silný vítr vát od páteční desáté hodiny večerní do nedělní čtvrté hodiny odpolední. 

Lidé by proto měli zajistit okna, dveře a předměty, které mají venku volně uložené, včetně vánočních stromů. Na horách by měli omezit túry zejména do hřebenových partií. Řidiči by měli jezdit maximálně opatrně.

„Nejsilnější bude vítr na hřebenech hor, na Šumavě, v Krušných horách, v Krkonoších nebo v Jeseníkách. V těch nejvyšších vrcholových partiích může v sobotu vítr dosahovat i rychlosti 90 kilometrů za hodinu,“ upozornil meteorolog České televize Jan Šrámek.

Video Studio 6: počasí o víkendu
video

Předpověď počasí na víkend

Nejbližší dny budou bohaté na déšť a sněžení. Během soboty by mělo nejvíc sněžit na Šumavě a hřebenech Krkonoš, v neděli se bude sníh objevovat v polohách nad 900 metrů. Nejvíc srážek spadne opět na hřebenech hor. Může to být kolem 25 milimetrů deště či 25 centimetrů sněhu.

„Poměrně bohatý na srážky bude i začátek příštího týdne, v nejbližších pěti nebo šesti dnech může na horách spadnout okolo šedesáti nebo sedmdesáti litrů na metr čtvereční,“ dodal meteorolog.

Od úterý by se měly srážky proměnit v déšť nad celým územím republiky. V příštím týdnu by se mělo postupně ochlazovat, nejchladnějším dnem bude čtvrtek, kdy budou teploty kolem nuly.