Česká justice začne řešit kauzu Mostecké uhelné. Bývalé uhlobarony už ale potrestaly švýcarské soudy

Příští týden startuje soud v jedné z největších privatizačních kauz české historie. Na lavici obžalovaných se ocitnou někdejší uhlobaroni z Mostecké uhelné společnosti v čele s Antonínem Koláčkem. Žalobci je viní z tunelování a podvodného ovládnutí firmy. Obžalovaní však vinu odmítají, navíc poukazují na to, že už byli potrestáni ve Švýcarsku.

Video Události
video

Česká justice začne rozplétat obří privatizační kauzu MUS

Obžaloba viní bývalé manažery Antonína Koláčka, Jiřího Diviše, Petra Krause, Oldřicha Klimeckého a Marka Čmejlu z toho, že ovládli MUS jejími vlastními penězi a podvedli tak stát jakožto menšinového akcionáře.

Hlavní líčení mělo původně začít už v říjnu, soudu se však nepodařilo včas obeslat všechny účastníky. Tentokrát soudci věří, že bylo všem procesním náležitostem učiněno zadost. 

„Pokud nenastane žádná neočekávaná situace, v pondělí předsedkyně senátu zahájí hlavní líčení v této věci. Po přečtení obžaloby jsou v plánu v prvním týdnu výslechy obžalovaných. Hlavní líčení je v tuto chvíli naplánováno na celkem dvacet jednacích dnů,“ upřesňuje mluvčí soudu Markéta Puci.

Jenomže se dá očekávat, že se případ potáhne mnohem déle. Jen samotný trestní spis má podle dřívějšího vyjádření státního zastupitelství přes 100 tisíc stránek.

Švýcarský nejvyšší soud nařídil u tří odsouzených přezkoumání výše trestu

Případ už projednávala švýcarská justice. Federální trestní soud v Bellinzoně potrestal bývalé manažery za podvod a praní špinavých peněz, za mřížemi mají strávit od 16 měsíců po 52 měsíců. Švýcarský nejvyšší soud pak nařídil přezkoumání výše trestů uložených Klimeckému, Divišovi a Čmejlovi, odvolání Koláčka a Krause zamítl.

Obžalovaní exmanažeři přitom tvrdí, že jim česká obžaloba klade za vinu totéž, za co už byli dříve odsouzeni ve Švýcarsku, kde se prý chystají k nástupu za mříže. České trestní řízení proto označují za „zjevné plýtvání prostředků daňových poplatníků“.

Pokud by některý z odsouzených nastoupil pro totožný skutek do vězení v jiném státě, tak by to mohlo znamenat překážku pro pokračování českého procesu. Švýcarsko už vyzvalo Antonína Koláčka, aby příští rok v květnu nastoupil za mříže, kde si má odpykat trest na čtyři roky a čtyři měsíce. V Česku hrozí manažerům až desetileté odnětí svobody.

Obžaloba viní pětici vedle podvodu také ze zneužití postavení v obchodním styku. Tvrdí, že muži způsobili České republice škodu ve výši nejméně 3,2 miliardy korun. Ministerstvo financí požaduje z pozice poškozeného 8,6 miliardy.

Vedle exmanažerů čelí obžalobě také bývalý náměstek ministra průmyslu a obchodu Robert Sýkora, který měl v gesci zpracování podkladů pro rozhodnutí vlády o prodeji akcií MUS. V případě prokázání viny za přijetí úplatku mu soud může uložit až osmileté vězení.