Nejkrásnější nádraží roku 2018 mají Blíževedly na Českolipsku

Nejkrásnějším nádražím roku 2018 jsou Blíževedly v Libereckém kraji. Stříbro získaly Litoměřice horní nádraží a bronz Meziměstí. Českolipsko se tak prosadilo v soutěži už potřetí za sebou. Loni vyhrálo nádraží v Doksech, rok před tím stanice v Mimoni.

Nádraží v Blíževedlech leží na trati Česká Lípa – Lovosice. Rekonstrukce mu vrátila jeho původní vzhled. Stanice dostala od veřejnosti 7356 z celkových 17 009 platných hlasů. „Těší nás sledovat, jak soutěž motivuje ke kvalitní péči a vážíme si dobře provedených rekonstrukcí. Rádi je představujeme veřejnosti – znamenají další krásná nádraží pro nás, cestující,“ řekl Zdeněk Michl, předseda spolku ŽelPage, který soutěž spolupořádá.

Na druhém místě skončilo díky povedené rekonstrukci horní nádraží v Litoměřicích s 6392 hlasy. Historická budova dostala nový kabát, podstatně se změnilo kolejiště a zázemí pro cestující. 

Zdařilou rekonstrukcí prošlo i nádraží v Meziměstí, které se umístilo na třetí příčce s 862 hlasy. Stanice má opravený vestibul, nástupiště a především dřevěnou promenádu od ulice. Na nádraží je i malé železniční muzeum a divadelní sál.   

Pořadatelé z asociace Entente Florale CZ letos poprvé udělili i Cenu souznění za spolupráci a výjimečné počiny při obnově nebo provozu objektů. Obdržely ji stanice Lčovice, Moravičany a Zubrnice.

Smyslem soutěže je zlepšit prostředí železničních stanic a zastávek. Kandidáty na titul navrhuje veřejnost, která také rozhoduje o vítězi. Výsledky jsou každoročně vyhlašovány v Senátu. 

Letos veřejnost do soutěže navrhla 48 stanic. Do finále postoupily Blíževedly, Černý Kříž, Hrádek u Sušice, Litoměřice horní nádraží, Lomnice nad Popelkou, Meziměstí, Nové Hrady, Štěpánov, Turnov a Veřovice.