Nastal čas na výměnu pneumatik, motoristé si ale počkají i několik dní

Od prvního listopadu musí mít auta nazuté zimní pneumatiky, pokud je na silnici souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námraza, případně lze vzhledem k povětrnostním podmínkám jejich výskyt předpokládat. Zimní sezona trvá do konce března. Pneuservisy jsou aktuálně plné, běžně si motoristé teď na přezutí počkají pět až šest pracovních dní, ve velkých městech až tři týdny. V Praze pneuservisy objednávají na 14 dní dopředu. Ceny přezouvání se zvýšily zhruba o desetinu, jak plyne z informací prodejců a pneuservisů.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/DPA Autor: Arno Burgi

Motoristé se podle ředitele obchodu Pneumatiky.cz Vojtěcha Schwangmaiera primárně řídí podle listopadového termínu. Oproti minulému týdnu se poptávka po výměně ztrojnásobila. „Naše partnerské pneuservisy musejí přidávat víkendové termíny, přesto se například v Praze pohybuje čekací lhůta na úrovni 14 dnů. V časech mezi 16:00 a 17:00 jsou to ale i více než tři týdny,“ dodal.

Průměrná doba čekání v pneuservisech Auto Kelly je nyní pět až šest pracovních dní, ale podle ředitele marketingu Michala Knora je potřeba počítat s tím, že změna počasí, která vytíženost pneuservisů významně ovlivní, bude mít dopad i na čekací dobu.

„Obecně platí, že řidiči začínají řešit přezutí na zimní pneu, jakmile teplota na přelomu října a listopadu klesne pár dní po sobě pod sedm stupňů Celsia, protože je známo, že letní pneumatiky začínají tuhnout, a tak ztrácejí svou účinnost a bezpečné jízdní vlastnosti,“ podotkl. Nejprodávanější rozměr pneumatik je podle něj 195/65R15.

Pneuservisy, stejně jako jiná odvětví, trpí nedostatkem kvalitních pracovních sil. To spolu s dlouholetou stagnací cen v předchozích letech znamená, že si řidiči na výměnu 15 palcových pneumatik musí připravit zhruba 800 korun. Ve velkých městech jako Praha nebo Brno jsou ceny ještě o něco vyšší.

V případě přezutí na zimní pneumatiky by se řidiči měli řídit takzvaným Pravidlem čtyř. To znamená, že je nutné měnit vždy všechny čtyři pneumatiky, které by měly být v provozu maximálně čtyři roky a jejich dezén by měl mít hloubku minimálně čtyři milimetry.

Dopravní značka „Zimní výbava“
Zdroj: ČTK