Úřednice Hendrichová dostane dalších 390 tisíc. Za neoprávněné stíhání v kauze ProMoPro

Soud přiznal Janě Hendrichové, bývalé vedoucí sekce pro předsednictví ČR v Radě EU, dalších 390 tisíc korun jako odškodné za nemajetkovou újmu způsobenou nezákonným trestním stíháním v kauze ProMoPro.

Částku má úřednici doplatit ministerstvo spravedlnosti, které ženu původně odškodnilo omluvou a 180 tisíci korunami. Verdikt není pravomocný.

„Bylo zasaženo do práva žalobkyně na soukromý život, do její cti a dobré pověsti. Svůj profesní život věnovala službě státu od roku 1990, její nadřízení ji hodnotili jako slušnou, pečlivou a zemi oddanou úřednici. Pro takového člověka musí být vedení trestního řízení zvlášť velkou psychickou zátěží,“ konstatovala soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 2 Markéta Jirásková. 

Doplnila, že Hendrichová byla kvůli obvinění odvolána z prestižního místa a snížil se jí příjem, což se promítne i do jejího starobního důchodu. „Takový závěr své profesní kariéry si oddaná úřednice jistě nepředstavovala,“ poznamenala soudkyně.

Hendrichová, která nyní pracuje jako řadová zaměstnankyně na ministerstvu financí, uspěla se svou žalobou jen částečně – domáhala se celkem 770 tisíc korun. Soud vyšel z toho, že částky přiznané v obdobných případech se pohybují v rozmezí 5000 až 16 000 korun za měsíc trestního stíhání. Úřednici přidělil zhruba 10 000 Kč měsíčně.

Obvinění čelila Hendrichová od roku 2012

Žena čelila obvinění od roku 2012, a to za údajné nedůvodné upřednostnění firmy ProMoPro při zajištění audiovizuální techniky na akcích českého předsednictví. Hrozilo jí až desetileté vězení a povinnost nahradit vysokou škodu. Pravomocný osvobozující verdikt si vyslechla v lednu 2017. Soudy tehdy konstatovaly, že v kauze představovala obětního beránka.

Společně s Hendrichovou byli v kauze ProMoPro obviněni dva další vysoce postavení úředníci, kteří se rovněž dočkali zproštění viny – právník David Mlíčko a diplomat Radomír Karlík. Vůči státu vznesli mnohem vyšší požadavky na zadostiučinění než jejich někdejší nadřízená: Mlíčko se žalobou domáhá 4,7 milionu korun, Karlík chce 6,4 milionu Kč. Soud o jejich nárocích prozatím nerozhodl.

Hendrichová může na stát podat ještě žalobu na náhradu majetkové škody. Její právník Martin Korbař řekl, že klientka má do ledna čas na rozmyšlenou. Proti podání žaloby podle něj hovoří extrémní loajalita Hendrichové vůči státu a také to, že ušlý zisk půjde vyčíslit jen obtížně.

Jana Hendrichová s Alexandrem Vondrou
Zdroj: ČT24

Zatímco obžalovaní úředníci byli v kauze ProMoPro osvobozeni, sedm obžalovaných podnikatelů poslala justice do vězení. Nejpřísnější, devítileté tresty dostali někdejší šéf ProMoPra Jaroslav Veselý a jednatel hlavní subdodavatelské firmy Vlastimil Maxa. Touto větví případu se nyní zabývá Nejvyšší soud, ke kterému se podnikatelé dovolali.  

Za chyby státu v trestních řízeních loni ministerstvo spravedlnosti proplatilo přes 110 milionů korun odškodného mimosoudně a dalších 65 milionů na základě následných rozhodnutí soudů. Průměrné mimosoudní odškodné činilo loni 79 tisíc, soudní pak 144 tisíc korun.