Většina pervitinu v Evropě pochází z Česka, tvrdí německá zpráva

Většina crystalu (pervitinu) dostupného v Evropě pochází z České republiky, konstatuje výroční zpráva zmocněnkyně německé vlády pro drogovou tématiku Marlene Mortlerové. V Německu podle ní droga působí problémy především ve východních příhraničních regionech spolkové republiky, o celoněmecký problém nejde.

Pervitin
Zdroj: ČTK/AP/Michael Probst Autor: Michael Probst

Mortlerová, která svou zprávu ve čtvrtek představila v Berlíně, na dotaz ČTK uvedla, že crystal je i nadále ve větším množství konzumován a zachytáván ve spolkových zemích v blízkosti České republiky, jako jsou Sasko, Bavorsko nebo Durynsko a Sasko-Anhaltsko. Na západě Německa je konzumace této drogy několikanásobně nižší.

Zatímco v Sasku někdy crystal vyzkoušela dvě procenta lidí ve věku mezi 18 a 64 lety a v Durynsku 1,7 procenta, v nejlidnatější spolkové zemi, tedy západoněmeckém Severním Porýní-Vestfálsku, jen 0,3 procenta. Na předávkování touto drogou loni v Německu zemřelo sedm lidí.

Německá zmocněnkyně je i tak přesvědčena, že se situace v posledních letech přinejmenším nezhoršuje. „Neříkám, že to máme pod kontrolou, ale spoluprací s úřady, s policií na této i druhé straně hranice, jsme dosáhli větší pozornosti, takže dnes (v této souvislosti) nemusíme hovořit o celoněmeckém vývoji,“ uvedla. Pomáhají podle ní mimo jiné prevence na školách nebo programy zaměřené na lékaře a další zdravotní personál, který se o lidi užívající tuto drogu musí starat.

Problémy s metamfetaminem (účinná látka v crystalu) tíží zejména východ Německa dlouhodobě. Jen loni zaznamenala německá policie 2127 deliktů souvisejících s obchodováním s touto drogou, což je prakticky stejné číslo jako v roce 2016, tedy 2109 přečinů. Mezi podezřelými byli podle květnové zprávy zdaleka nejčastěji Němci následovaní Čechy. Rekordní bylo loni množství zabaveného crystalu, které dosáhlo 114 kilogramů.

Policie zadržela „pervitinové barony“

Začátkem října při operaci s názvem „Royal“ zadrželi policisté z Národní protidrogové centrály (NPC) na severozápadě Čech šest lidí, kteří podle policie stojí za chodem velké části velkoobjemových laboratoří na výrobu metamfetaminu nejen v České republice, ale i v Německu. 

Podle informací mluvčí protidrogové centrály Barbory Kudláčkové odhalili kriminalisté také laboratoř, kde přímo probíhala průmyslová extrakce pseudoefedrinu. Našli odpadní materiál z výroby zhruba 200 kilogramů metamfetaminu. Policisté odhadují, že za půl roku, během kterého skupinu sledovali, vyprodukovala stovky kilogramů pseudoefedrinu.

Velkovýroba pervitinu v Česku i přes represe neustále roste. Český pervitin navíc získává stále větší oblibu i mimo evropský kontinent, podle Národní protidrogové centrály ho překupníci vyvážejí také do Austrálie, do Japonska nebo na Nový Zéland.