V Prostějově vznikne čtyřkoalice vítězného ANO, PéVéčka, ODS a ČSSD

Hnutí ANO, které vyhrálo komunální volby v Prostějově, se v pátek dohodlo na vzniku radniční koalice s PéVéčkem, ODS a ČSSD. Koaliční smlouvu strany podepíší příští týden v pondělí. 

Orloj v Prostějově
Zdroj: ČTK Autor: Luděk Peřina

Primátorský post obsadí ANO, které jako kandidáta na primátora nominovalo lídra kandidátky a dosavadního hejtmanova náměstka Františka Juru. 

Koalice ANO, PéVéčka, ODS a ČSSD bude mít v pětatřicetičlenném zastupitelstvu Prostějova většinu 20 hlasů. „Vítězem je ANO, takže primátor bude z ANO,“ uvedla dosluhující primátorka (ČSSD) Alena Rašková.

Koaliční smlouvu strany podepíší v pondělí ve dvě hodiny odpoledne. Až potom bude zveřejněno rozdělení křesel v městské radě.

V prostějovském zastupitelstvu získalo ANO sedm mandátů. Druhá koalice Na rovinu! disponuje šesti mandáty, třetí PéVéčko bude mít pět zastupitelů. Čtvrtá ODS má čtyři mandáty, čtyři zastupitele bude mít na pátém místě i ČSSD. Šestá je Změna pro Prostějov se třemi mandáty. Sedmou příčku obsadilo KSČM se dvěma zastupiteli. Na osmém místě skončila SPD se dvěma mandáty, které má i devátá KDU-ČSL.

Koalice Na rovinu! ve čtvrtek po zveřejnění informací o chystané koalici ANO s PéVéčkem, ODS a ČSSD přišla s vlastním návrhem nové radniční vlády bez vítězného ANO, který počítal s ustavením jedenáctičlenné rady.

Funkci primátora by vykonával lídr koalice Na rovinu! Aleš Matyášek. ODS a ČSSD by podle Matyáška byly svěřeny vždy dvě funkce náměstků primátora, přičemž zástupce ODS by zastával funkci 1. náměstka primátora. Další místa v radě by pak byla rozdělena tak, že tři posty by náležely koalici Na rovinu!, dva Změně pro Prostějov a jednoho člena rady by měla KDU-ČSL.

„Bohužel s překvapením sledujeme, že naděje na změnu politiky v Prostějově se rozplývají v kuloárech. Proto jsme se rozhodli přistoupit k této veřejné nabídce, aby občané věděli, kdo a co konkrétně navrhuje. Povolebnímu postupu hnutí ANO nerozumíme, a logicky tedy hnutí není součástí našeho návrhu, jestliže nejdříve jedná se starými koaličními partnery. Dveře k jednání jsou však z naší strany stále otevřené,“ řekl ve čtvrtek Matyášek.

Minulé volby ovládlo v Prostějově ČSSD 

Před čtyřmi lety komunální volby v Prostějově vyhrála ČSSD, pro kterou hlasovalo 25,51 procenta voličů (deset mandátů). Druhé hnutí ANO získalo 15,79 procenta hlasů (šest mandátů) a třetímu sdružení PéVéčko dalo hlas 11 procent voličů (čtyři mandáty). Čtyři zastupitele získala i KSČM a sdružení Změna pro Prostějov. Tři mandáty obsadila TOP 09 a po dvou zastupitelích měla KDU-ČSL a ODS.