„Zalesňovací vyhláška“ fandí smrkům. Podle ekologů tak prohráváme boj proti kůrovci

6 minut
UDÁLOSTI: Aktivistům i části odborníků vadí návrh takzvané zalesňovací vyhlášky
Zdroj: ČT24

Minule sežral Šumavu, teď ničí Jeseníky a Beskydy a míří na Vysočinu. S kůrovcem se sice bojuje již desítky let, ale vždy, když se podaří napravit následky jedné kalamity, přijde další. Ta nynější je podle úřadů vůbec největší. Zesilují proto argumenty, že by se měly larvy lýkožrouta smrkového nechat vyhladovět a místo monokultur nově vysázet pestřejší, a tedy i odolnější lesy. Zalesňovací vyhláška, která říká, kde a jaké stromy by se měly sázet, však takové změně příliš neholduje.

Nynější kůrovcová kalamita je nejvýraznější v oblasti Jeseníků – tedy na severní Moravě a ve Slezsku. Ukazuje to i snímkování z dronů, které provádějí lesníci, a satelitní záběry, díky kterým vzniká celorepubliková mapa stavu smrkových lesů. Situace se ale rázem horší i na jižní Moravě nebo třeba v Krkonoších – i zde prosvítá stále více kalamitní červené.

Lesníci se v prvé řadě snaží nakažené stromy co nejdříve najít a odstranit. Z nakladených vajíček totiž vyroste dospělý lýkožrout zhruba za dva měsíce, během roku dospějí i tři generace a brouci se dokážou rozmnožit až tisícinásobně. „Když zapomenete dva stromy na hektar, tak tam kůrovec udělá holožír, sežere na smrku úplně všechno,“ upozornil Jiří Synek z Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity.

Dokud jde o to, jak naložit s kůrovcovou kalamitou, je vše jasné. Aby se lýkožrouti nemnožili a také nelákali další svého druhu, lesníci zasažené stromy co nejrychleji odvážejí. Jiná je však otázka, co potom. Jak má vypadat nový porost, říká zalesňovací vyhláška ministerstva zemědělství. Ta má ale čím dál více kritiků. 

V novém porostu může být až 75 procent smrků. Je třeba to změnit, zní od aktivistů i z MŽP

Lesníci v současnosti mohou sázet až z 75 procent smrky, jen na zbylé ploše musí být jiné stromy – listnáče či jedle. Nedávná novela poměr nezměnila, pouze rozšířila počet alternativních druhů.

Kritici znění vyhlášky se pozastavují především nad tím, že smrky převažují i tam, kde řádí kůrovec, nebo kde to hrozí. „Pouze v oblastech, které už jsou postižené plošným hynutím lesa – jako je tomu v Nízkém Jeseníku – lesníci sázejí mnohem více listnáčů a jedlí,“ uvedl Jaromír Bláha z Hnutí Duha. Výraznější změnu zalesňovací vyhlášky přitom nepožadují pouze ekologické organizace, ale i ministerstvo životního prostředí.

Ministerstvo zemědělství je ochotno ustoupit na poměr šesti smrků ku čtyřem listnáčům či jedlím. „Je to minimální podíl, tak to charakterizuje lesní zákon. Myslím, že je to únosná míra, kterou je společnost připravena po vlastnících vyžadovat,“ řekl Václav Tomášek z ministerstva. Podle odpůrců ale není takový mix dostatečný. 

Na druhé straně varují ochránci přírody i před tím, aby se místo smrků sázely třeba douglasky nebo duby červené. Jde o invazní druhy a jejich rozšíření by podle ředitele organizace Česká krajina Dalibora Dostála mohlo „otevřít cestu mnohem horší katastrofě“ ve srovnání s kůrovcem.

S obnovou by naopak podle části odborníků mohl pomoci modřín, který snáší sucho a snadno se pěstuje. „Zdvojnásobení až ztrojnásobení jeho podílu, to znamená šest až dvanáct procent, by pro stabilitu porostů a jejich vitalitu bylo jenom přínosné,“ podotkl mluvčí spolku Czech Forest Jan Příhoda.

Ministerstvo zemědělství připomínky ještě zváží. Konečné znění vyhlášky, která stanoví, jak budou lesníci v budoucnu sázet, chce vydat nejpozději v říjnu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Cla nemůžeme přejít mlčením, řekl Fiala. Havlíček radí jednat s rozvahou

Na cla ohlášená americkým prezidentem Donaldem Trumpem reagují i čeští politici. Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že je Praha nemůže přejít mlčením. Evropa je podle něj připravena s USA jednat. Místopředseda opozičního ANO Karel Havlíček uvedl, že ANO podle něj nedoporučuje odvetná opatření a radí jednat s rozvahou. Podle něj nepomůže ukřivděnost ani ukvapenost v odvetných krocích.
14:47Aktualizovánopřed 8 mminutami

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie budou činit dvacet procent.
05:46Aktualizovánopřed 18 mminutami

Turisté se na hradech a zámcích vydají po stopách italské šlechty

Letošní sezona na hradech a zámcích bude ve znamení italské šlechty. Věnovat se jí bude projekt Národního památkového ústavu (NPÚ) Po stopách šlechtických rodů. Představí kulturní vlivy a umělecké inspirace, které na naše území přinášeli Italové zejména v sedmnáctém století. Hlavními objekty budou zámky Uherčice na Znojemsku, Opočno na Rychnovsku a Náchod. Kromě prohlídek jsou na programu výstavy a přednášky.
před 29 mminutami

Česko kvůli slintavce omezí veškerou nákladní dopravu ze Slovenska

Česko od půlnoci omezí veškerou nákladní dopravu ze Slovenska. Kamiony budou moci překračovat hranice jen na vybraných pěti přechodech, kterými budou Mosty u Jablunkova, Starý Hrozenkov, Bílá-Bumbálka, Lanžhot a nově přibude Hodonín. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) to řekl Seznam Zprávám. Omezení by se mělo týkat všech kamionů nad 3,5 tuny, které převáží nejen zvířata a živočišné produkty, ale i jakékoliv další zboží.
17:12Aktualizovánopřed 46 mminutami

Pokud chce žít Evropa v bezpečí, musí dávat více na obranu, míní Pojar

Evropa musí dávat víc peněz na svou obranu, pokud chce uchovat transatlantickou vazbu a žít v příštích desetiletích v bezpečí, řekl poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar na čtvrteční konferenci Bezpečná budoucnost pořádané premiérem Petrem Fialou (ODS). Řečníci se během projevů i následné diskuse věnovali různým bezpečnostním aspektům, včetně evropské spolupráce či ruské války na Ukrajině.
před 59 mminutami

Kvůli clům hrozí omezení výroby a propouštění, upozorňují čeští exportéři

Cla, jejichž zavedení ve středu ohlásil prezident USA Donald Trump, zasáhnou negativně v Česku především subdodavatelský průmysl. Hrozí, že bude muset omezovat výrobu a propouštět, uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Samotné podniky mají podle něj jen velmi omezené možnosti, jak se s americkými cly vyrovnat. Získání nových trhů pro české zboží bude obtížné, pomoci by mohla vláda. Reakce EU má být podle Hospodářské komory pragmatická a jednotná.
14:21Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Roztěkanost, problémy s organizací času, zapomínání. ADHD se týká i dospělých

ADHD netrpí jen děti, ale i dospělí. Ženy s touto poruchou jsou podle autorek knihy „Roztěkané“ doslova poddiagnostikované. Na rozdíl od mužů se o ní často dozvídají až v dospělosti po porodu. Prostřednictvím desítek příběhů se Klára Kubíčková a Jana Srncová, které se s ADHD samy potýkají, snaží dát návod jiným ženám, jak s diagnózou bojovat nebo jak ji poznat.
před 2 hhodinami

Trhy se propadají po oznámení amerických cel

Světové trhy reagují na oznámení nových cel na dovoz zboží do Spojených států propadem, oslabují akcie i dolar, který ztrácí i k české koruně. Poklesu se nevyhnul ani bitcoin. Propadem o více než procento zahájily obchodování i české akcie. Podle analytiků cla zřejmě zpomalí růst tuzemské ekonomiky.
11:30Aktualizovánopřed 2 hhodinami
Načítání...