Bezpečnostní výbor projednal kandidaturu Dragouna do čela GIBS, Babiš ho chce jmenovat od září

Před poslance Výboru pro bezpečnost ve středu předstoupil kandidát na šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Radim Dragoun. Současný šéf státního zastupitelství v Lounech vyhrál výběrové řízení, do kterého se přihlásilo 12 kandidátů. Premiér Babiš ho chce jmenovat do funkce od 1. září.

Video Události
video

Kandidát na šéfa GIBS se představil poslancům z bezpečnostního výboru

Jednání výboru provázely spory s opozicí, které vadilo, že nezná jména všech 12 uchazečů ve výběrovém řízení. Přítomná pracovnice Úřadu vlády to zdůvodňovala předpisy o ochraně osobních údajů. Po žádosti sněmovny prý deset účastníků souhlasilo, že se poslanci mohou jejich jména dozvědět, další dva kvůli obavám, že jména uniknou do médií, nesouhlasili.

Premiér Andrej Babiš (ANO) to označil za logické. „Kdo prohrál a pracuje v nějaké instituci, tak asi nechce dát veřejnosti na známost, že se přihlásil,“ uvedl. Podle poslankyně Jany Černochové (ODS) by ale poslanci na jména měli mít nárok.

„Pokud se přece někdo transparentně hlásí do výběrového řízení, jak může říct, že nechce, aby jeho jméno podléhalo veřejné kontrole? My jsme tady poslanci Parlamentu ČR, jsme tady od toho, abychom kontrolovali vládu, a máme právo ty informace mít,“ řekla.

Předchozí šéf GIBS skončil po nátlaku Babiše, tvrdí inspekce

Babiš odmítl i to, že by zasahoval do výběru členů komise či ovlivňoval, koho komise do čela GIBS doporučí. „Neznám ta jména, neřešil jsem to,“ uvedl. Složení komise podle něj navrhli vládní úředníci.

Premiér trval na tom, že výběr šéfa GIBS se uskutečnil poprvé transparentně, předchozí ředitele podle něj vybrali postupně bývalý ministr vnitra Ivan Langer (ODS) a expremiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Poslanec Pavel Žáček (ODS) však na jednání výboru připomněl okolnosti, za kterých skončil předchozí šéf GIBS Michal Murín. Ten požádal o odchod do civilu právě po sporech s Babišem. Podle inspekce Babiš na Murína opakovaně tlačil, aby ve vedení skončil. Na schůzkách Murínovi podle inspekce řekl, že pokud ředitelské místo opustí do konce února, obejde se to „bez skandálu“. Babiš to popřel, ale následně začal Murína veřejně kritizovat a zahájil s ním kázeňské řízení.

Sám Dragoun poslancům v úvodu jednání představil svůj životopis i vizi práce. „Pokud bych se stal ředitelem, zamýšlel bych se nad strukturou a vedením úřadu,“ uvedl. Řešit prý chce rovněž budoucnost specializovaných pracovišť, tok informací či zatížení jednotlivých pracovišť. Zvýšit by chtěl důvěru mezi GIBS a státními zastupitelstvími.

Premiér Andrej Babiš předpokládá, že jmenuje Radima Dragouna do funkce šéfa GIBS na počátku září, středeční projednání na sněmovním výboru bylo jednou z podmínek. Do té doby musí Dragoun ještě rezignovat také na post státního zástupce.

V brzké době chce také Dragoun požádat o vyšší stupeň bezpečnostní prověrky, nyní disponuje prověrkou na stupeň důvěrné. Nový post ale vyžaduje její prohloubení na stupeň tajné. Počátkem září vystoupí na jednání sněmovní komise pro kontrolu GIBS, které se ve středu pouze krátce představil.