V Plzni se lidé naposledy rozloučili s padlým vojákem Patrikem Štěpánkem

Rodina i veřejnost se v Plzni naposledy rozloučily s Patrikem Štěpánkem, který se společně s dalšími dvěma českými vojáky stal obětí sebevražedného atentátníka v Afghánistánu. Před kostelem, kde byla pohřební mše, vzdalo vojákovi hold kolem tří set lidí. Pohřeb se na přání rodiny konal bez účasti médií.

Smuteční obřad začal přeletem letadel. Následovala zádušní mše v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí. Podle vojenského kaplana Vladimíra Moravce šlo o církevní pohřeb doplněný o vojenské pocty. Rodina si pro vedení obřadu zvolila dva vojenské kaplany, neboť byli rovněž z Československé církve husitské. 

„Bylo to velmi emotivní. I když vojáky osobně neznáte, tak se vás to osobně dotýká, protože to byli kolegové z jedné brigády,“ uvedl Moravec. Do Plzně přijel i náčelník generálního štábu Aleš Opata a ministr obrany Lubomír Metnar. 

Po 40minutovém obřadu vynesli vojáci bílou rakev bez květin do pohřebního vozu před kostelem. Po třech výstřelech čestné salvy, státní hymně a rozloučení s nejbližšími dodávka odjela. Rodina si přála zpopelnění a uložení v rodinné hrobce.

Patrik Štěpánek z Mokroušů na Plzeňsku se jako čtyřiadvacetiletý stal nejmladší obětí atentátníka. U armády sloužil třetím rokem a mise se účastnil poprvé. Jeho nejbližší přátelé na něj vzpomínají jako na veselého člověka, který kolem sebe šířil pozitivní energii. 

O armádu se Štěpánek zajímal už od dětství. Ve volném čase se věnoval sportu, rád lezl po horách, cvičil CrossFit a hrál americký fotbal. Asi deset přátel z týmu Pilsen Patriots proto při posledním rozloučení stálo před kostelem v parku v dresech. „Pamatuji si ho jako tichého kluka, který se moc neprojevoval. Co se mu řeklo, to udělal pořádně a naplno. Už v té době jsme věděli, že ho zajímá armáda, a ta vyhrála,“ řekl jeden z nich.  

Při teroristickém útoku v Afghánistánu zemřeli také Kamil Beneš a Martin Marcin. Všichni tři sloužili u mechanizovaného praporu v Táboře. Poslední rozloučení s Marcinem se uskutečnilo v úterý v Chomutově. Beneš byl pohřben ve čtvrtek v Hluboké nad Vltavou.

Prezident Miloš Zeman vojáky 28. října in memoriam vyznamená medailí Za hrdinství. Ministr obrany Metnar je minulý týden povýšil in memoriam do hodností štábních praporčíků a vyznamenal je Křížem obrany státu.

Na pomoc rodinám padlých vojáků vypsal Vojenský fond solidarity charitativní sbírku. V pátek už bylo na účtu téměř osm milionů korun. Chrudimští výsadkáři navíc na začátku září uspořádají tradiční charitativní běh. Sbírka potrvá do 31. srpna. Prostředky poté budou rozděleny rodinám podle potřebnosti.

  • Vojenský fond solidarity uspořádal mimořádnou sbírku. Příspěvky mohou lidé posílat do konce srpna na účet číslo 44665522/0800 s variabilním symbolem 918 nebo cestou dárcovské SMS podle toho, jakou částku se rozhodnou věnovat, a to ve tvaru DMS VFS 30,  DMS VFS 60 nebo DMS VFS 90 na číslo 87777.

Trojice vojáků zahynula 5. srpna poté, co se během patroly v okolí bagrámské základny odpálil v těsné blízkosti sebevražedný atentátník. Vojáci ho potkali v jedné z bočních uliček ve městě Čarikáru, bombu na svém těle inicioval ve chvíli, když se k němu hlídka blížila s namířenými zbraněmi.

Další členové patroly, americký voják a dva afghánští vojáci utrpěli zranění. Nejsou ale v ohrožení života a jeden z Afghánců byl propuštěn z nemocnice.

Čeští vojáci od útoku stále nevyjíždějí mimo spojeneckou základnu Bagrám, kterou chrání. Strážní jednotka se k plnému operačnímu nasazení vrátí ihned poté, co velitel mise Rozhodná podpora John Nicholson vydá příslušný rozkaz.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Silná bezpečnost vyžaduje i silnou ekonomiku, řekl Fiala před summitem EPC

Premiér Petr Fiala (ODS) se v pátek účastní summitu Evropského politického společenství (EPC), který hostí Tirana. Před odletem se vyjádřil, že s lídry evropských zemí bude jednat především o ekonomických tématech. Od setkání si slibuje otevřenou diskusi. Rovněž se v albánském hlavním městě sejde s šéfkou Evropské komise (EK) Ursulou von der Leyenovou, s níž chce řešit situaci ohledně dostavby Jaderné elektrárny Dukovany.
07:41Aktualizovánopřed 8 mminutami

Boti i „neochotná“ Meta. Jak se kontroluje volební kampaň na sítích?

Volby do Poslanecké sněmovny se letos uskuteční 3. a 4. října, oznámil prezident. Předvolební kampaň již podle komentátorů dávno začala, až teď se na ni však zaměřuje Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí (ÚDHPSH). Ten například sleduje, zda strany v reklamách označily zadavatele a zpracovatele kampaní, nebo kontroluje výroční zprávy. Musí se ale potýkat třeba i s tím, že největší provozovatelé sociálních sítí, kam se politická reklama distribuuje stále častěji, nekomunikují, sdělil v rozhovoru pro ČT24 člen rady Jan Outlý.
před 54 mminutami

Objem hypoték v dubnu klesl meziměsíčně o dvě procenta

Banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu hypotéky za 32,2 miliardy korun, což je proti březnu pokles o téměř dvě procenta. Nové úvěry bez refinancování klesly o čtyři procenta na 26 miliard korun. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,68 procenta na 4,65 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:21Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Čeští lékaři našli nečekanou příčinu nebezpečné genetické nemoci

Fabryho chorobou trpí v tuzemsku podle odhadu asi tisíc lidí. Lékaři a vědci si dlouho mysleli, že má jedinou příčinu, teď ale tým pražských expertů našel i další. Objev přináší naději na možnou léčbu.
před 2 hhodinami

Bílé sanitky posílí výjezdy záchranářů

Podle statistik řeší záchranná služba jeden telefonát každých patnáct sekund, k výjezdu sanitky pak dochází každou půlminutu. Klasické žluté vozy zřejmě v budoucnu doplní bílé – pro pacienty s méně naléhavými potížemi. Provoz rok a půl testovali pražští záchranáři. Podle dat je výjezd bílé sanitky skoro o šedesát procent levnější. Posádky žlutých sanitek se tak můžou věnovat naléhavějším případům.
před 3 hhodinami

Bezpečnost byla tématem speciálního dílu Událostí, komentářů

O bezpečnosti Česka, klíčových otázkách týkající se obrany nebo o tom, kolik peněz investovat a co má mít prioritu, debatovali hosté speciálního dílu Událostí, komentářů. Hovořili i o plánovaném vyjednávání Ruska a Ukrajiny. Na otázky moderátora Daniela Takáče odpovídal bývalý europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09), náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius (KDU-ČSL), senátor Ondřej Lochman (STAN), místopředseda sněmovního zahraničního výboru Petr Beitl (ODS), místopředseda sněmovního zahraničního výboru Radek Vondráček (ANO), člen sněmovního zahraničního výboru Jiří Kobza (SPD) a předseda Pirátů Zdeněk Hřib.
před 9 hhodinami

Panuje shoda, že členství v EU a NATO je garancí bezpečnosti, sdělil Pavel

Prezident Petr Pavel po čtvrteční sérii schůzek s lídry parlamentních stran řekl, že panuje shoda na tom, že české členství v NATO a Evropské unii je v současnosti nejlepší garancí bezpečnosti a prosperity. Všichni včetně opozice se podle hlavy státu shodli také na tom, že bezpečnost vidí komplexně či že výsledek ruské války na Ukrajině jednoznačně ovlivní bezpečnost Česka, sdělil na tiskové konferenci. Předtím přijal předsedy Pirátů, SPD, STAN, ANO a stran koalice SPOLU.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Při útoku ze zahraničí by vlast bránilo 81 procent Čechů, uvádí průzkum

Česko patří ve střední a východní Evropě k zemím, ve kterých by nejvíce obyvatel bránilo svou vlast v případě zahraničního útoku, vyplývá z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila nevládní organizace Globsec. Z devíti zkoumaných států by tak méně než polovina lidí učinila pouze na Slovensku, kde také převažuje názor, že by se Ukrajina v zájmu nastolení míru měla vzdát části území. V tuzemsku rovněž podle průzkumu nejméně lidí z regionu věří dezinformacím.
před 16 hhodinami
Načítání...