V Čechách chladno, na Moravě vedro a prudké bouřky. Studená fronta dělí republiku, po víkendu se zase oteplí

Na Moravě a ve Slezsku hrozí i v pátek silné bouřky, zároveň ještě na jižní a střední Moravě platí výstraha meteorologů kvůli vysokým teplotám. Denní maxima sice budou výrazně vyšší než v Čechách, ale teploty už nebudou šplhat tak vysoko, jako v minulých dnech. Podobné to bude i o víkendu, i když na přelomu týdne se ještě teploty vrátí nad 30 stupňů.

Video Studio 6
video

Studio 6: Na Moravě hrozí odpoledne silné bouřky s přívalovými dešti

Po velmi teplém čtvrtku přišlo ochlazení, které se projevuje v celé republice, ale výraznější je v Čechách. Z průměrného maxima 34 stupňů klesly teploty v pátek dopoledne v Čechách a západní části Moravy ke 20 nebo ještě níže, na východě území k 25 stupňům. Nejvýše se během dne dostanou v Čechách na 21 až 26 stupňů, na Moravě a ve Slezsku ale bude tepleji.

„Díky tomu, že bude v první polovině dne ještě svítit slunce, teploty vystoupí nad 31 stupňů,“ přiblížil meteorolog Jan Šrámek. Český hydrometeorologický ústav proto vydal na páteční odpoledne výstrahu. Původně platila téměř pro celou Moravu s výjimkou Vysočiny a Jeseníků, nakonec ji však ČHMÚ zmírnil, takže platí pouze pro jižní a střední část Moravy. Meteorologové doporučují vyhýbat se přímému slunci, více pít a nenechávat děti a zvířata na přímém slunci, zejména ve stojících automobilech. 

Současně ale mohou východ republiky zasáhnout bouřky. Déšť očekávají meteorologové i v Čechách, ale Moravu a Slezsko mohou odpoledne ojediněle zasáhnout silné bouřky se srážkovými úhrny kolem 30 milimetrů a také silným větrem s nárazy o rychlosti kolem 25 metrů za sekundu. „Přívalový déšť může ojediněle vést k zatopení níže položených míst,“ upozornil ČHMÚ.

Rozdíl teplot mezi Čehami a Moravou vznikne proto, že se nad Moravou začne vlnit přicházející studená fronta. V sobotu bude studená fronta pokračovat dále na východ a v celém Česku by neměly teploty překročit 30 stupňů Celsia. 

Během dne však začne do Čech pronikat další tlaková výše a přijde opět oteplení – v neděli bude kolem 30, v pondělí až 34 stupňů. Potom by mělo přijít další zchlazení.

Ani slabší déšť, ani silné bouřky zatím nezavlažily Česko natolik, aby začalo polevovat sucho. Stále proto platí ještě jedna výstraha, ve které ČHMÚ upozorňuje na riziko požárů. Platí téměř v celé republice s výjimkou Karlovarského, Jihočeského, Moravskoslezského kraje a Šumperska, Jesenicka a Vsetínska. Meteorologové naopak v noci odvolali smogovou situaci, která platila v Praze, středních Čechách a Ústeckém kraji kvůli vysoké koncentraci přízemního ozonu.