Poslanecký návrh na zpřísnění trestů za týrání zvířat a zavedení postihů za takzvané množírny zvířat půjde do sněmovny s neutrálním stanoviskem vlády. Novelu trestního zákoníku a trestního řádu předložilo ve sněmovně 80 poslanců ze sedmi poslaneckých klubů. Závažnější přestupky by podle nich měl zákon kriminalizovat jako trestný čin.
Za týrání zvířat by mohlo hrozit až osm let vězení. Přísnější postihy míří i na množírny
Předlohu připravila TOP 09 a získala pro ni podpisy poslanců jiných stran. Podepsali ji například i ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) nebo bývalá ministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO).
Brabec před jednáním vlády řekl, že se pokusí přesvědčit kolegy pro pozitivní stanovisko. „Považuji to jednoznačně za krok správným směrem,“ uvedl. I když situaci kolem množíren částečně vyřešila nedávná novela, stále podle něj platí, že je třeba „udělat pořádek“. Ve sněmovně kolem předpisu očekává velkou debatu, do které chce se svým resortem přispět.
Novela kromě zpřísnění postihů za týrání zavádí definici množíren a nový trest v podobě zákazu chovu zvířat. Kvůli nárůstu počtu množíren úprava zahrnuje i postih pro právnické osoby. Pro provozovatele množíren a pachatele trestných činů týrání zvířat navrhují autoři novely zákaz držení zvířat a chovu po dobu deseti let.
Osm let za týrání zvířat
Za týrání většího množství zvířat může hrozit až osmileté vězení, za trestný čin chovu zvířat v nevhodných podmínkách, tedy v množírnách, budou rovněž hrozit až osmileté tresty. Současný zákon trestání za množírny neumožňuje, pokud to nenaplňuje znaky jiného trestného činu.
Předkladatelé také poukazují na trend, kdy se dřívější přístup ke zvířeti jako k věci mění na přístup jako k živému tvoru. Odrazilo se to mimo jiné v novém občanském zákoníku. Na změnu ve vnímání zvířat by proto podle zákonodárců měl reagovat i trestní zákoník a poskytovat zvířatům výraznější ochranu než například u ochrany majetku.
Ministerstvo chce zpřísnit podmínky pro chov
Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) novinářům řekl, že jeho úřad připravuje celkové zpřísnění legislativy. Poslanecký návrh podle něj řeší jen následky. „Chceme odstranit příčinu, to znamená zpřísnit podmínky pro chov těchto zvířat,“ uvedl.
Vláda v návrhu svého stanoviska mimo jiné uvedla, že v obecné rovině podporuje zvýšení ochrany zvířat, zejména pak postih osob, které pouze za účelem dosažení zisku chovají zvířata v nevyhovujících podmínkách. Zároveň se ale domnívá, že je nezbytná odborná i celospolečenská diskuse, zda je současná právní úprava ochrany zvířat spočívající převážně v nástrojích správního práva skutečně nedostatečná.
Podle kabinetu také z návrhu není zřejmý dopad trestu zákazu chovu a držení zvířat na vlastnické právo potrestaného vlastníka. Z navržené úpravy nelze dovodit, že by zvíře propadlo státu. Podle vlády je také nedostatečná navržená kontrola trestu zákazu chovu a držení zvířat. Není například jasné, jak se bude kontrolovat na pozemcích, které nepatří odsouzenému.