Kalousek poslal Babišovi písemnou žádost o omluvu. Premiér to už dříve odmítl

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek vyzval premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše k omluvě za výroky, které na jeho adresu vyslovil během schůze sněmovny k vyslovení důvěry vládě. Podle serveru iDnes.cz poslal písemnou žádost o omluvu Kalouskův právní zástupce Stanislav Balík. Babiš už dříve řekl, že se za svá slova omlouvat nebude. 

Žádost o omluvu poslal advokát premiérovi na tři adresy - do místa jeho bydliště, na Úřad vlády i do Poslanecké sněmovny.

„Budu chtít omluvu vzhledem k tomu, že mám v ruce důkazy, že výroky jsou nepravdivé, ať už se to týká padáků nebo nařčení z opilosti. Pevně doufám, že to pan premiér nahlédne a omluví se, aniž bychom to museli řešit právními kroky,“ uvedl už dříve Kalousek. Doufá, že spor neskončí u soudu v občanskoprávním řízení. 

„Běžné, byť nepravdivé urážky, bych asi dokázal přejít, nejsem cukrová panenka. Ale pokud mě předseda vlády nepravdivě obvinil z kriminálních činů, tedy že jsem rozkrádal ministerstvo obrany a že kvůli mně umírali lidé na padácích, tak to jsou výroky, které nemohu přejít a za které jsem připraven přimět ho k omluvě všemi prostředky, které český právní řád připouští,“ prohlásil rovněž šéf poslanců TOP 09. 

Kalousek ve sněmovně nejprve uvedl, že se kvůli Babišově nařčení z opilosti podrobil testu na alkohol a obrátí se na mandátový a imunitní výbor. Nakonec se ale rozhodl, že spor s výborem řešit nebude a pouze Babiše požádá o omluvu. 

Předseda poslanců TOP 09 premiérovi ve sněmovně mimo jiné řekl, že „kňourá a fňuká“. Uvedl to s odkazem na demonstraci, která se konala pod okny sněmovny. Dodal, že chlap mluví i s lidmi, kteří mají jiný názor.

Babiš pak ve sněmovně reagoval na další Kalouskova slova o tom, že v případu Čapí hnízdo křivě přísahal na zdraví svých dětí. „Nevím, kolik má promile ožrala Kalousek dneska, zloděj zlodějský, nebudeš mě urážet a nebudeš mluvit o mých dětech,“ prohlásil premiér.

Video Babiš a Kalousek se do sebe ve sněmovně ostře pustili
video

Babiš a Kalousek se do sebe ve sněmovně ostře pustili

O den později Babiš uvedl, že se Kalouskovi omlouvat nehodlá: „Pan Kalousek mne uráží permanentně, stačí se podívat na jeho Twitter, jak sprostě mne uráží. Urážel i moji rodinu, a jsou momenty, kdy si to zkrátka nenechám líbit.“ Dodal, že ho také považuje za „symbol korupce“.