I přes vydatné deště je vody málo. Řekám zatím pomůže voda z přehrad

4 minuty
Události ČT: I přes vydatné deště je vody málo. Řekám pomůže voda z přehrad
Zdroj: ČT24

Zatímco v Beskydech za tři dny místy napršelo až 200 litrů na metr čtvereční, další oblasti Česka trápí sucho. Vodohospodáři v pátek zakázali odebírat vodu z přítoků Stanovické přehrady, což je největší zdroj pitné vody v Karlovarském kraji.

Ve východní části hor se po suchém jaru i začátku léta dostaly potoky na běžný průtok, řeky směrem na západ pořád trápí nedostatek vody. „Všechny toky mají klesající tendenci a vidíme, že jenom na třech místech máme první stupně povodňové aktivity,“ uvedla mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

Voda tak tentokrát majetky neničila. Řeky zůstaly v korytech a déšť jim podle vodohospodářů naopak po suchých měsících prospěl. A nejen jim. Díky dešťům z posledních dní se naplnily přehrady v Beskydech, například Morávka je plná ze sta procent.

Znovu bez omezení z nich tak od pátku mohou čerpat i velké průmyslové podniky. Například paskovská celulózka Biocel, která na výrobu buničiny spotřebuje denně 25 tisíc metrů krychlových vody a poslední dva měsíce s ní musela šetřit.

„Domluvili jsme se s vedením povodí Odry, že snížíme spotřebu z přehrady Žermanice a navýšíme spotřebu z přehrady Olešná. Ten poměr jsme měli tak, abychom optimalizovali spotřebu z těchto zdrojů,“ řekl člen představenstva společnosti Lenzing Biocel Paskov Vojtěch Podmolík.

Jen o osmdesát kilometrů dál na západ je ale situace úplně jiná. „V Oblasti Opavska a Slezské Harty jsou průtoky v tocích velmi nízké, až extrémně nízké, a to z toho důvodu, že tady za posledních 48 hodin napršelo jen deset milimetrů srážek,“ řekla mluvčí Povodí Odry Vlčková. Téměř vůbec nezapršelo ani třeba u přehrady Kružberk.

Sucho tak o víkendu naruší plány vodákům. Na tradiční sjezd řeky totiž potřebují z přehrady upustit vodu, jenže vodohospodáři tentokrát výpustě nezvednou.

Nedostatek vody kompenzují přehrady

Sucho trápí i Čechy. Vodohospodáři v pátek zakázali odebírat vodu z přítoků Stanovické přehrady, což je největší zdroj pitné vody v Karlovarském kraji. Na hranici sucha jsou kromě Lomnického potoka také řeky Svatava a Rolava.

Nedostatek vody už začínají hrázní regulovat takzvaným nadlehčováním. Do hlavních toků vypouštějí to, co v přehradách zadrželi od jara.

Sucho v potocích a řekách ohrožuje hlavně ryby. Proto vodohospodáři začali vypouštět zásoby z přehrad. „Pokud nezaprší a nezvedne se přítok, tak se začnou odhalovat postupně břehy,“ varuje Jan Bezděk z Povodí Ohře.

Přehrady Jesenice a Skalka na Chebsku mají zásoby desítek milionů kubíků vody. Vysychajícím řekám dokážou pomáhat týdny, v nouzi i měsíce.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud uložil Sisákovi v kauze Via Chem nepravomocně osm let vězení

V kauze údajně zmanipulované insolvence Via Chem Group uložil v pátek středočeský krajský soud podnikateli Petru Sisákovi osmileté vězení a peněžitý trest šestnáct milionů korun. Za mříže poslal i Sisákova právníka Iva Halu či pražského advokáta Jana Pacovského. Rozhodnutí není pravomocné, všichni vinu odmítají. V případu čelí obžalobě dohromady patnáct lidí a pět firem.
11:45Aktualizovánopřed 41 mminutami

Spojenci slíbili poslat Ukrajině novou vojenskou pomoc

Spojenci na pátečním zasedání kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny (UDCG) slíbili Kyjevu novou vojenskou pomoc v hodnotě přes 21 miliard eur (527 miliard korun). Po setkání zástupců vlád pěti desítek zemí to řekl britský ministr obrany John Healey. Česká ministryně obrany Jana Černochová (ODS) uvedla, že Praha je připravena dodávat další velkorážovou munici.
před 3 hhodinami

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 6 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 9 hhodinami

Předpověděl nacistickou okupaci. Zapomenutý příběh Antonína Hrona

Četli vojenské časopisy, tajně poslouchali hovory dělníků v podzemce, ale i špehovali a opíjeli německé vojáky – to byly jen některé z činností československého vojenského atašé Antonína Hrona a jeho spolupracovníků v Berlíně před vypuknutím druhé světové války. Získávali netradičními způsoby zprávy o formující se německé armádě, přestože jim za to hrozil okamžitý trest smrti. Díky získaným informacím v předvečer německé okupace 14. března 1939 také Hron varoval pražské zpravodajce, že do Československa vpadnou nacisté. Zemřel před 80 lety a historici nyní pátrají po jeho příbuzných.
před 10 hhodinami

„Zlobíš, jednu ti vrazím.“ Česko stále neuzákonilo zákaz fyzických trestů na dětech

Facky, tahání za vlasy, bití, použití vařečky nebo pásku. V některých rodinách stále děti vědí, co jsou to tělesné tresty. Řada rodičů je považuje v rámci výchovy za normální. Spolu se Slovenskem patří Česká republika ke dvěma posledním zemím v Evropě, které nepřijatelnost tělesných trestů nemají uzákoněnou. Vláda už loni přijala deklaraci, která označuje fyzické trestání dětí za nepřijatelné, pro rodiče z ní ale neplynou žádné sankce. Novela občanského zákoníku, která takový zákaz fyzických trestů řeší, je nyní ve třetím čtení ve sněmovně a čeká na schválení.
před 10 hhodinami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 11 hhodinami

Soudce Kafka zamířil do vazby

Okresní soud v Ostravě ve čtvrtek poslal do vazby soudce brněnského krajského soudu Romana Kafku. Obával se, že by mohl ovlivňovat svědky či uprchnout. Jednání trvalo přibližně tři a půl hodiny. Muže Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) podezírá z podvodu. Seznam Zprávy dříve informovaly, že Kafka je v tuzemsku od středečního odpoledne.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami
Načítání...