Poche nemá na ministerstvu žádnou funkci ani smlouvu, řekl Hamáček poslancům

Europoslanec Miroslav Poche (ČSSD), kterého strana nominovala na post šéfa české diplomacie, nemá v Černínském paláci žádnou oficiální funkci. Poslancům zahraničního výboru to řekl šéf ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček, který byl zároveň pověřen vedením ministerstva zahraničí namísto Pocheho.

Miroslav Poche
Zdroj: ČTK Autor: Michal Kamaryt

„Pan Poche nemůže působit v oficiální funkci, která by byla v kolizi s jeho mandátem europoslance. Neexistuje žádný smluvní vztah s ministerstvem,“ řekl Hamáček členům výboru, kteří se o řízení ministerstva zajímali na podnět poslance Jana Lipavského (Piráti). „Pokud se na ministerstvu zahraničí objevoval, tak to bylo v rámci přípravy systemizace,“ dodal Hamáček.

Poche byl na seznamu ministrů, které prezidentovi Miloši Zemanovi navrhl premiér Andrej Babiš (ANO). Současně s tím ale Babiš prezidentovi zaslal dopis, ve kterém mu navrhl, že pokud nesouhlasí s Pochem, může pověřit řízením resortu právě Hamáčka.

Když Hamáček přebíral ministerstvo zahraničí, Poche prohlásil, že bude v Černínském paláci působit jako nehonorovaný politický tajemník. O tom, jakou úlohu bude Poche zastávat, se Hamáček před poslanci vyjádřil neurčitě. „Pokud bychom hledali nějaké angažmá, bude to v souladu se systemizací a nebude to v kolizi se služebním zákonem,“ řekl.

Státní tajemník Miloslav Stašek doplnil, že nová systemizace pro resort, kterou v úterý schválila vláda, platí od 15. července. Na úřadě budou obnoveny posty politických náměstků, které při svém nástupu zrušil předchozí ministr zahraničí Martin Stropnický (ANO). Znovu vznikne také sedmičlenný politický kabinet ministra. Další změna se týká struktury ministerstva, kdy sloučením dvou odborů vznikne nový analytický útvar.

Poslanci se Hamáčka ptali, jak zvládne dva resorty

Poslanci chtěli od Hamáčka také slyšet, jak zvládne řízení dvou silových resortů. Ten zopakoval svou dřívější odpověď, že vnitro a diplomacie se v řadě oblastí protínají. Za hlavní úkol, jímž se v roli šéfa diplomacie dosud zabýval, byla příprava na summit NATO, který se koná ve středu a ve čtvrtek.

Ve středu Česko na summitu zastoupí prezident Zeman, ve čtvrtek by do Bruselu měla přiletět delegace vedená premiérem Babišem, v níž má být i Hamáček. Jeho účast však závisí na tom, jak bude postupovat hlasování o důvěře vládě, které je naplánováno na středu.

Hamáček také dodal, že se chce v maximální míře účastnit všech jednání unijních ministrů zahraničí a vnitra. Připustil, že v některých případech ho patrně budou muset zastoupit náměstci. Takový postup však podle jeho slov není výjimkou ani u jiných zemí.