SPD dostala rekordní pokutu za volební kampaň. Nepřiznala agitaci na e-shopu

Hnutí SPD Tomia Okamury dostalo od Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí pokutu 100 tisíc korun za čtyři přestupky, které souvisejí s volebními kampaněmi před loňskými volbami do sněmovny a letošními doplňovacími volbami do Senátu v Trutnově. Informaci přinesl web Seznam Zprávy. Server upozornil, že jde o dosud nejvyšší jednotlivou pokutu, kterou úřad kdy udělil.

Hnutí se hodlá proto pokutě udělené formou příkazu bránit podáním odporu. Chystá i právní kroky proti „nepatřičnému a nezákonnému postupu“ dohledového úřadu, uvedla v tiskovém prohlášení mluvčí SPD Michaela Dolenská. 

Úřad sice neuvedl, koho konkrétně se pokuta týká – to doplnil až Seznam na základě informací od důvěryhodného zdroje. SPD ale tvrdí, že únik informací do médií byl záměrný a svědčí o tom, že úřad není ve svém rozhodování nezávislý.  

Nepřiznaný e-shop, neúplné zprávy

První přestupek hnutí podle dohledového úřadu spáchalo tím, že nejpozději tři dny před hlasováním ve volbách nezveřejnilo údaje o bezúplatném plnění, které mu poskytl podnikatel tím, že ve prospěch strany agitoval na webu provozujícím e-shop strany.

V druhém případě se hnutí prohřešilo tím, že údaje o tomto bezúplatném plnění nedalo do zprávy o financování kampaně do Poslanecké sněmovny i Senátu. Zbývající dva přestupky se týkaly doplňovacích senátních voleb, když hnutí v zákonné lhůtě nezveřejnilo zprávu o financování kampaně a nezaslalo úřadu veškeré účetnictví kampaně.

Pro hnutí Svoboda a přímá demokracie se nejedná o první pokutu od dohledového úřadu. V únoru mu uložil pokutu 45 tisíc korun za protiprávní transakci na volebním účtu. SPD na konci ledna totiž předčasně převedlo z volebního účtu přes 600 tisíc korun, ačkoli peníze musí zůstat na účtu 180 dnů po vyhlášení výsledku voleb, což bylo až ke konci dubna. Hnutí peníze na účet vrátilo. Hrozila mu pokuta až půl milionu korun.

V součtu s novými čtyřmi přestupky se SPD dopustila už pěti deliktů, čímž se stala nejtrestanější stranou ze všech registrovaných 230 politických stran a hnutí, upozornil server Seznam Zprávy.