Soud zpřísnil podmínečné tresty prodejcům závadného alkoholu. Vinu za smrt zákazníka však neprokázal

Odvolací Krajský soud v Brně zpřísnil podmíněné tresty osobám souzeným v případu muže z Veselí nad Moravou, který v roce 2012 zemřel na otravu metanolem. Stejně jako hodonínský soud ale obžalované neuznal vinnými z jeho smrti. Vinni jsou pouze z ohrožování zdraví závadnými potravinami. Soud se případem zabýval potřetí, předchozí dva zprošťující rozsudky zrušil. Obžalovaným hrozilo až desetileté vězení.

Ilustrační foto: Závadný alkohol
Zdroj: ČTK Autor: Petr Švancara

Kvůli smrti devětadvacetiletého muže, který zemřel v září 2012 po vypití otráveného alkoholu, obžaloval státní zástupce Stanislava Pražana, Libora Drábka, Františka Bačíka a Ivanu Ondrušovou. Muži podle žalobce závadný alkohol obstarali a dodali do hostince, který provozovala Ondrušová. Tam popíjel Martin H. alkohol den předtím, než skončil v nemocnici. Muž byl jednou z prvních obětí takzvané metanolové kauzy.

Hodonínský soud naposledy letos v únoru rozhodl o tom, že čtveřice je vinna z ohrožování zdraví závadnými potravinami. Bačík s Drábkem dostali trest dva a půl roku odnětí svobody s tříletou podmínkou a Ondrušová podmínku dva roky. Neuznal ji ale vinnou z mužovy smrti. Podle obhajoby totiž není jasné, kde přesně zemřelý závadný alkohol vypil, mohl ho vypít i jinde. Z dotyčné lahve podle obhajoby pili alkohol čtyři lidé a třem se nic nestalo. Proti rozsudku se odvolali jak státní zástupce, tak i všichni čtyři obžalovaní.

Pražan si odpykává devítiletý trest

Krajský soud vinu obžalovaných ohledně ohrožování zdraví potvrdil. Ani podle odvolacího soudu se ale dostatečně neprokázalo, že mohou za smrt muže. „Odvolací soud se neztotožnil s námitkou žalobce, že svědci, kteří alkohol požili, pak lhali, že neměli žádné zdravotní potíže. Takové závěry učinit nelze,“ uvedl v odůvodnění rozsudku soudce Jaroslav Pálka.

Drábkovi a Bačíkovi soud zpřísnil trest na tři roky vězení podmíněně odložené na čtyři roky. Celkem 2,5 roku vězení podmíněně odložené na tři roky dostala Ondrušová. U Pražana soud od ukládání souhrnného trestu stejně jako okresní soud upustil, Pražan už u zlínské pobočky brněnského krajského soudu dostal za nelegální obchody s lihem trest devět let vězení. Tento trest je pravomocný a Pražan si ho odpykává ve vězení.

Odsouzení, zproštění, odsouzení…

Hodonínský soud čtveřici obžalovaných viny zprostil poprvé předloni, krajský soud ale případ po odvolání vrátil zpět. Loni v květnu okresní soud obžalované opět viny zprostil, nepravomocný rozsudek krajský soud znovu zrušil. Okresní soud v případu potřetí rozhodl letos v únoru. Rozsudek krajského soudu je pravomocný, lze však proti němu podat dovolání k Nejvyššímu soudu.