U česko-německých hranic začal velký sraz neonacistů, lidé musí počítat s kontrolami policie

Ve východoněmeckém městě Ostritz (Ostřice), třicet kilometrů od česko-německých hranic, začal dvoudenní sraz krajní pravice s názvem Štít a meč. Dorazit má až deset tisíc lidí, včetně nejtvrdšího jádra. Na akci proto dohlížejí policisté z Německa, Česka a Polska. Lidé musí v oblasti po celý víkend počítat s namátkovými kontrolami v příhraničí.

Akce začala v osm hodin večer a je povolená. Účastníci se na ni svolávali pomocí sociálních sítí. Chtějí ukázat, že nesouhlasí s „vítací politikou“ kancléřky Angely Merklové, a tvrdí, že jsou ochotní bojovat za jiné Německo.

Sraz se přitom koná přímo v den narození nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Německý název Schild und Schwert (Štít a meč) zase zkratkou SS odkazuje na ozbrojenou organizaci vytvořenou v roce 1925 Hitlerovými přívrženci.

Chystají se proto i protidemonstrace. Hned v sousedství areálu se usadili levicoví aktivisté, kteří proti srazu neonacistů protestují. V sobotu se je chystají podpořit i jejich kolegové z Čech, konkrétně z Liberce a z Prahy. Obyvatelé Ostritzu se proto obávají otevřeného konfliktu mezi oběma tábory.

Saská policie kvůli akci stáhla jednotky z celé spolkové země. Přesný počet nechtěla uvést, připravuje se ale na jeden z největších zákroků za posledních deset let. Němečtí a polští policisté hlídkují na všech příjezdových cestách a kontrolují auta, vlaky i pěší. 

Do akce se zapojila také česká policie, která hlídá cesty vedoucí k hranicím. Lidé proto musejí během víkendu počítat s namátkovými kontrolami v příhraničí.

/*json*/{"map":{"lat":51.042178540945635,"lng":14.928547796114117,"zoom":9,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":51.01591669846522,"lng":14.93170207391563,"type":"1","description":"Ostritz"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/