Zůstanou hospody nekuřácké? Debata ve sněmovně bez konce, poslanci se k ní vrátí v květnu

4 minuty
Reportáž: Sněmovna se znovu vrátila k debatě o protikuřáckém zákonu
Zdroj: ČT24

Poslanci v pátek začali projednávat ostře sledované zmírnění protikuřáckého zákona, které by povolovalo oddělené kuřárny v restauracích. Sněmovna sice zahájila diskusi v prvním čtení, bod ale nedokončila a v jeho projednávání bude pokračovat v květnu. Část poslanců ovšem navrhuje toto zmírnění zamítnout hned v prním kole. Proti odděleným kuřárnám se postavila vláda a zmírnění kritizoval i ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (ANO).

Dosavadní diskuse ukázala zejména rozdílný postoj u poslanců největšího klubu ANO. Zatímco zpravodaj k zákonu Rostislav Vyzula (ANO) navrhoval v souladu se stanoviskem vlády zamítnutí novely hned v prvním kole, tak další poslanci ANO zmírnění zákona podpořili.  

Návrh na zmírnění protikuřáckého zákona by provozovatelům umožnil zřizování kuřáren v restauracích, divadlech, kinech a dalších kulturních zařízeních i na sportovištích včetně hal. Menší hospody nebo bary, v nichž se nepodává jídlo, by pak mohly být kuřácké.

Novela, za níž stojí Marek Benda z ODS, se týká i samotných hostinských. Zrušila by jejich odpovědnost za to, že podají alkohol dospělé osobě, u níž panuje podezření, že pak bude vykonávat činnost, kterou by mohla někoho ohrozit nebo poškodit majetek.

Podle předkladatelů je protikuřácký zákon nepřiměřeně přísný a způsobil propad podnikání zejména v menších hospodských zařízeních. Upozorňují také na to, že lidé chodí kouřit před restaurace, kde obtěžují kouřem a hlukem obyvatele okolních domů a bytů.

3 minuty
Část poslanců chce zmírnit zákaz kouření v restauracích
Zdroj: ČT24

Vláda se k návrhu postavila záporně, podle ministra zdravotnictví v demisi Adama Vojtěcha (ANO) je zatím příliš brzy na posouzení dopadů protikuřáckého zákona. „Je to vidět i na poslaneckém návrhu, v důvodové zprávě není žádná hlubší analýza, jsou to spíše nějaké dojmy, pocity, není to opřeno o žádná jasná data,“ dodal s tím, že dopady bude možné posoudit až za několik let.

Poslanci měli původně řešit změny v protikuřáckém zákoně už minulý týden, bod byl ale odložen kvůli tomu, že teď ve středu vyhlásil svůj nález také Ústavní soud. Ten řešil stížnost skupiny senátorů, kteří chtěli zákon výrazně omezit. Ústavní soud sice drobně zpřesnil dva paragrafy, jinak ale zákaz kouření v restauracích platí dál.

Podle předsedkyně Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku Evy Králíkové se první výsledky platnosti zákona už ukazují: ubylo prý hospitalizací u nemocí způsobených kouřením, jako jsou cévní mozkové příhody či infarkty. „Letos by nemuselo být pro tyto nemoci hospitalizováno asi 20 tisíc lidí,“ upozornila na tiskové konferenci. 

Veřejnost zákaz spíše podporuje

V samotné české společnosti pak převažují spíše stoupenci stávající normy. Podle průzkumu agentury CVVM je poměr sil devětačtyřicet procent ku pětačtyřiceti ve prospěch platné regulace.

Zastánci regulace nejčastěji uvádějí, že jim kouř vadí (devatenáct procent dotázaných), argumentovali také zdravotními dopady (šestnáct procent) i osobním postojem - tedy, že sami respondenti nekouří (dvanáct procent).

Se zákazem kouření lidé nejčastěji nesouhlasí proto, že mají pocit omezení osobní svobody – tento argument uvedlo sedmnáct procent oslovených. Následuje fakt, že respondent je kuřákem (deset procent) a pak tvrzení, že k restauraci cigareta patří (devět procent).

Fakta o kouření
Zdroj: ČT24

Změna v příspěvcích na mobilitu pro postižené

Poslanci v prvním čtení schválili senátní návrh na změnu v příspěvcích na mobilitu pro postižené. Ta by z klientů pobytových domovů sociálních služeb sňala povinnost dokládat použití příspěvku. Zástupce předkladatelů senátor Vladimír Plaček (ČSSD) argumentuje tím, že nynější úprava je diskriminační, když ostatní příjemci tuto povinnost nemají.

Předloha odolala návrhu hnutí ANO na zamítnutí už v prvním čtení a zamířila k posouzení do sociálního a do rozpočtového výboru. Podle vlády v demisi tvořené hnutím ANO je rozdílný přístup důvodný. 

„Uživatelům v sociálních zařízeních jsou všechny jejich potřeby zabezpečeny, respektive jsou jim poskytovány komplexní pobytové sociální služby. Potřeba dopravy pro tyto osoby je proto spíše nahodilá,“ uvedla ve stanovisku. Vláda poukázala i na to, že navrhovaná změna by přišla státní rozpočet zhruba na 400 milionů korun. Příspěvek na mobilitu činí 550 korun měsíčně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Nebourejte most na Výtoni, doporučuje Praze UNESCO

Výbor světového dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) doporučil Praze nebourat železniční most na Výtoni. Varuje také před další výstavbou výškových budov na Pankráci. Vyplývá to z rozhodnutí, které v Paříži výbor přijal na závěr svého 47. zasedání.
před 1 hhodinou

Babišovy výroky o zrušení muniční iniciativy jsou nebezpečné, řekl Fiala

Výroky předsedy ANO Andreje Babiše o zrušení muniční iniciativy jsou nebezpečné, rušit ji by byla obrovská chyba, řekl premiér Petr Fiala (ODS). Reagoval tak na Babišův rozhovor pro agenturu Reuters, ve kterém řekl, že by vláda pod vedením ANO v případě vítězství v podzimních volbách českou muniční iniciativu zrušila. Podobně na Babiše na síti X reagovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS).
14:01Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Zadrželi muže v kauze výhrůžek školám. Vyvolalo to napětí mezi Českem a Slovenskem

Společný policejní tým Česka, Slovenska a Ukrajiny zadržel v ukrajinském Dnipru jednoho Ukrajince v rámci vyšetřování bombových výhrůžek školám z loňského září. Informovala o tom slovenská policie, podle které razie začala ve středu ráno. Muž útočil v řadě států Evropy a s největší pravděpodobností byl financovaný z Ruska, uvedla Bezpečnostní informační služba (BIS). Tuto skutečnost však slovenská policie zamlčela, což podle Denníku N zaskočilo české kriminalisty, kteří měli na vyšetřování dominantní podíl.
09:30Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Předškolní vzdělávání jako důležitý pilíř. Obce se chystají na novou povinnost

Dětské skupiny a předškolní vzdělávání obecně nejsou jen o „hlídání“ malých dětí, ale také pilíři, na kterých lze stavět po zbytek života, shodují se odborníci. Česko však stále patří k zemím s nejhorší dostupností dětských zařízení. Situaci mají pomoci zlepšit dotace ministerstva práce a sociálních věcí, které nyní putují obcím na zřízení dětských skupin. Obce totiž od roku 2026 čeká nová povinnost – zajistit péči o tříleté děti, pokud je nepřijme mateřská školka.
před 5 hhodinami

Obrana nakoupí balistické přilby a příslušenství za 1,5 miliardy

Ministerstvo obrany nakoupí 14 600 ochranných balistických přileb s příslušenstvím za 1,54 miliardy korun bez DPH. Smlouvu by měl úřad podepsat do konce října letošního roku, dodání přileb očekává do konce října 2026. O zakázce realizované prostřednictvím agentury NATO Support and Procurement Agency (NSPA) ministerstvo informovalo vládu.
před 5 hhodinami

Novým majitelem hutě Liberty je společnost Martina Peciny

Novým majitelem zkrachovalé hutě Liberty Ostrava se stal podnikatel a bývalý ministr vnitra úřednických vlád Martin Pecina, respektive jeho sdružení firem SPV Nová huť Ostrava a SPV Nová huť Koksovna. Po týdnech jednání to odsouhlasil věřitelský výbor na návrh insolvenčního správce. Pecina jako jediný v konkurzu podal závaznou nabídku na koupi podniku ve výši tří miliard korun. Prodej bude ještě schvalovat insolvenční soud a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Na nového majitele by podnik mohl být převeden na podzim.
11:06Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Stát bude nově reprezentovat jednotná vizuální identita

Vláda ve středu schválila novou vizuální identitou státních organizací. Nový jednotný styl má sloučit dosavadní různorodou škálu log a grafik. Podle podkladů pro jednání kabinetu má umožnit také lépe čelit podvodníkům, kteří se vydávají za představitele některé státní organizace, a přinést rovněž úspory oproti dosavadnímu stavu při obměně grafického stylu. Charakteristickým rysem bude bílá silueta českého lva na červeném pozadí. Cena metodiky a návrhu stylu se podle ministra zahraničí Jana Lipavského (nestr.) vešla do tří milionů korun.
14:28Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Kupka a Kolovratník debatovali o budoucnosti vysokorychlostní železnice

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) a místopředseda hospodářského výboru Martin Kolovratník (ANO) diskutovali v pořadu Události, komentáře o budoucnosti vysokorychlostní železnice. Shodli se na jejím strategickém významu, lišili se však v pohledu na způsob financování. Kupka prosazuje větší ambice, zapojení soukromých investic a evropské podpory. Kolovratník naopak varoval před růstem státního dluhu.
před 7 hhodinami
Načítání...