Království pervitinu. Česká města jsou podle analýzy splašků na čele žebříčku spotřeby drogy

České Budějovice a Brno obsadily v žebříčku vybraných evropských měst, u kterých vědci zkoumali obsah pervitinu v odpadních vodách na počet obyvatel, třetí a čtvrté místo. Podle studie Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA) se z šesti desítek zkoumaných evropských měst nejvíc zbytků této syntetické drogy na počet obyvatel nachází v kanalizaci Saské Kamenice (Chemnitz) a Erfurtu. Do první desítky se dostala i německá města Drážďany a Norimberk, která leží u českých hranic, ale například i Bratislava.

Vědci ve vzorcích z loňského roku hledali zbytky kokainu, amfetaminu, metamfetaminu, který je v Česku znám pod jménem pervitin, a drogy MDMA prodávané na černém trhu jako extáze. Všechny tyto čtyři drogy mají stimulační účinky, kromě kokainu jsou všechny syntetické.

Také Slovensko má v první desítce dvě města

Třetí a čtvrtou příčku na žebříčku vybraných měst, v jejichž odpadních vodách jsou zbytky pervitinu na počet obyvatel nejvyšší, obsadily České Budějovice a Brno. Na šesté příčce se umístila Bratislava, na jedenácté Piešťany. Dvě česká a dvě slovenská města za sebou tak nechala i evropské metropole, jako je Curych, Barcelona, Helsinky či Berlín.

Nejvyšší obsah pervitinu na počet obyvatel našli vědci ve splašcích Saské Kamenice (Chemnitz), která leží asi 35 kilometrů od české hranice. Na druhém místě se umístil Erfurt, hlavní město německé spolkové země Durynsko, na pátém Drážďany, na sedmém Norimberk a na desátém Magdeburk.

Německá města u českých hranic „sypou“ nejvíc. Dřív dominovala Praha

V první desítce měst s nejvyšším obsahem pervitinu v odpadních vodách na počet obyvatel se tak objevilo hned pět německých měst, která leží nedaleko českých hranic. Právě z českých varen se do Saska, Bavorska a dalších přilehlých spolkových zemí podle policie pervitin – známý v Německu jako crystal meth – dostává.

Studii odpadních vod provádí EMCDDA už od roku 2011. Zpočátku vědci sledovali splašky z tří českých měst, kromě Brna a Českých Budějovic také z Prahy. Hlavní město se v letech 2012 a 2013 dostalo dokonce na první místo žebříčku s pervitinem.

Varna pervitinu a kilogram marihuany
Zdroj: PČR Blansko

Od roku 2014 ale Praha už na seznamu vybraných měst, jejichž splašky vědci analyzují, není. Zůstalo jen Brno a České Budějovice. Metropole Jihočeského kraje byla v první trojici měst s nejvyšší koncentrací pervitinu ve splašcích na počet obyvatel v posledních sedmi letech pokaždé – s výjimkou roku 2014, kdy vědci město do výzkumu nezahrnuli.

Droga se z Česka a Slovenska rozšířila do Evropy

Za nový trend, který lze pozorovat na základě aktuální studie, vědci označili fakt, že na rozdíl od předchozích let, kdy se zbytky pervitinu v odpadních vodách objevovaly převážně v Česku a na Slovensku, se tato syntetická droga nyní rozšířila i do Německa, na sever Evropy, a dokonce i na Kypr. Obě sledovaná kyperská města skončila v první patnáctce.

Na čele žebříčku měst, jejichž splašky obsahovaly loni na počet obyvatel nejvíce kokainu, skončila Barcelona. Přední příčky v tomto případě obsadila především města na západě a jihu Evropy. Brno a České Budějovice skončily až na posledních místech. Nejvyšší koncentrace amfetaminů na počet obyvatel vědci naměřili z vybraných měst v nizozemském Eidhovenu.

Také v případě této syntetické drogy česká města obsadila příčky ve spodní části žebříčku. Poslední sledovanou látku, extázi, obsahovaly v nejvyšší míře splašky z Amsterodamu. Brno obsadilo v tomto případě 21. a České Budějovice 37. příčku z šesti desítek sledovaných měst. Moravská metropole tak předběhla například i Brusel, Frankfurt nad Mohanem či Oslo.

obrázek
Zdroj: ČT24

Studie EMCDDA se zabývala také tím, v jakých dnech se drogy ve splašcích objevují nejčastěji. Zatímco například amfetamin se podle výsledků analýz užívá po celý týden zhruba stejně, v případě extáze – označované také za taneční drogu – lze sledovat výrazný nárůst koncentrace ve splašcích o víkendu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Celníci odhalili první českou laboratoř k výrobě nové drogy klefedronu

Celníci odhalili na Ostravsku první českou laboratoř k výrobě klefedronu – nové psychoaktivní substance se stimulačním účinkem a vysokou toxicitou. Z výroby téměř tuny drog obvinila policie osm Čechů a jednoho Poláka. Většině členů skupiny hrozí až 18 let vězení. Sedm z obviněných poslal soud do vazby.
10:55Aktualizovánopřed 24 mminutami

ŽivěSenát chce zakázat pořizování tlumičů pro krátké palné zbraně

Senát chce od příštího roku zakázat rekreačním a sportovním střelcům, aby si pořizovali tlumiče pro pistole a revolvery k běžnému užití. Zároveň navrhl umožnit, aby si tito střelci mohli tlumiče půjčovat na střelnicích od jejich provozovatelů kvůli omezení hluku. Vyhověl tak nejčastější námitce odpůrců zákazu. Změnu nyní posoudí sněmovna, která před měsícem přísnější zákaz tlumičů odmítla. Vzápětí se horní komora začala věnovat reformě sociálních dávek.
09:01Aktualizovánopřed 52 mminutami

Soud rehabilitoval Milana Tomise. V roce 1989 jej poslal do vazby Igor Stříž

Uvalení vazby na svědka Jehovova v roce 1989 kvůli odepření vojenské služby bylo nezákonné, uvedl soud. Do vazby jej poslal tehdejší prokurátor Igor Stříž, který mezi lety 2021 a 2025 působil jako nejvyšší státní zástupce.
před 58 mminutami

Soud potrestal první dva obviněné z kauzy Dozimetr, schválil dohody o vině a trestu

Obvodní soud pro Prahu 9 potrestal první dva obviněné z kauzy Dozimetr. Podnikateli Pavlu Dovhomiljovi uložil dvoumilionový peněžitý trest, podnikatel Zakaría Nemrah musí zaplatit tři miliony korun. Oba muži se k trestné činnosti v rozsáhlém případu korupce při zadávání zakázek pražského dopravního podniku (DPP) přiznali. Rozsudek je v obou případech pravomocný.
10:09Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ekonomika dle odhadu vzrostla o dvě procenta

Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o dvě procenta, vyplývá z předběžného odhadu zveřejněného Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,5 procenta. Analytici růst HDP očekávali.
09:59Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Kůrovcová kalamita polevuje. Brouka krotí počasí i věda

Kalamita lýkožrouta smrkového, kterému se říká lidově kůrovec, v Česku v posledních několika letech ustupuje. Díky tomu i klesá objem smrkového dřeva, které je nutné vytěžit. Podle expertů z Biologického centra Akademie věd v tom má silnou roli počasí, jež není pro tento hmyz tak výhodné. Pomáhají ale i nové zásadní úpravy v postupech ochrany lesa.
před 1 hhodinou

U superdávky počítáme s půlročním přechodným obdobím, řekl Jurečka

V říjnu by se změna dotkla toho, kdo o takzvanou superdávku žádá poprvé, jinak počítáme s půlročním přechodným obdobím, sdělil v úterním Interview ČT24 s Terezou Kručinskou ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v souvislosti s reformou sociálních podpor. Tu ve středu projednává Senát. Ministr předpokládá podrobnou debatu, ale doufá, že horní komora návrh schválí. Zmínil, že přesnou výši dávky by lidé zjistili až 1. října, kdy má zákon vejít v platnost.
před 2 hhodinami

Pražská hazardní vyhláška před ÚS obstála, regulace není v celém městě stejná

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh ministerstva vnitra na zrušení části pražské hazardní vyhlášky. Živé hazardní hry s krupiérem, třeba ruletu nebo poker, Praha obecně povolila, ale městským částem dala možnost je na svém území zakázat nebo časově omezit. Vnitro v tom spatřovalo nerovný přístup a narušení pravidel hospodářské soutěže. Loni ministerstvo platnost vyhlášky dočasně pozastavilo, nyní bude znovu závazná.
před 2 hhodinami
Načítání...