Státní zdravotní ústav (SZÚ) chyboval v letech 2014 až 2016 ve výběrových řízeních týkajících se především nákupů zdravotnického materiálu. V uvedeném období mu navíc nefungoval vnitřní kontrolní systém. Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu, který v souvislosti se zjištěnými nedostatky oznámil finančnímu úřadu podezření na porušení rozpočtové kázně za 67 milionů korun. Ministerstvo zdravotnictví, které je zřizovatelem ústavu, považuje závěry NKÚ za alarmující a po ředitelce SZÚ Jitce Sosnovcové žádá vysvětlení.
Státní zdravotní ústav měl v účetnictví chyby za 67 milionů, upozornili kontroloři
Podle Sosnovcové byla systémová pochybení zapříčiněna dlouhodobým podfinancováním ústavu. Přestože jeho vedení s některými závěry NKÚ nesouhlasí, začalo již systémové nedostatky odstraňovat. Ministerstvo plánuje rozsáhlou kontrolu zaměřenou na hospodaření, zejména na veřejné zakázky, dodavatelské smlouvy a investice, uvedlo v tiskové zprávě.
Nedostatky se podle NKÚ týkaly nákupů speciálního zdravotnického materiálu pro přístroje na testování HIV a virových hepatitid. Ústav od roku 2006 odebíral od dodavatele jednoho z přístrojů zdravotnický materiál, na jehož dodávky uzavřel smlouvu. Kontroloři ale zjistili, že v letech 2014 až 2016 nakupoval i takový zdravotnický materiál, který součástí této smlouvy nebyl.
„Místo aby na situaci ústav reagoval a vypsal odpovídající zadávací řízení, rozděloval veřejné zakázky v hodnotě od 11 do téměř 15 milionů korun na menší zakázky,“ uvedl NKÚ. Tím se podle něj vyhnul soutěži a zdravotnický materiál pořizoval od toho samého dodavatele. „Ústav tak porušil zákon a jeho postup NKÚ vyhodnotil jako porušení rozpočtové kázně za téměř 39 milionů korun,“ napsali kontroloři.
V jiném případě SZÚ v roce 2013 uzavřel s dalším dodavatelem smlouvu za sedm milionů korun také na dodávky speciálního zdravotnického materiálu, a to napřímo bez jakéhokoliv zadávacího řízení.
Podle Sosnovcové byl Úsek obchodního a investičního náměstka SZÚ, pod jehož působnost kromě investic spadaly zejména veřejné zakázky, zrušen už loni v říjnu. S náměstkem ústav ukončil pracovní poměr.
„Jeho činnost nenaplnila očekávání v jemu svěřené oblasti,“ uvedla ředitelka. Od ledna bylo vytvořeno Oddělení právních služeb a veřejných zakázek, které bylo personálně posíleno. Nyní ústav připravuje veřejnou zakázku na pořízení speciálního zdravotnického materiálu k provozování tak, aby jeho nakupování bylo plně v souladu se zákonemo veřejných zakázkách.
Ústav rozdal na platech o 21 milionů více
Kontrola také ukázala, že v roce 2014 SZÚ nedodržel mzdový limit stanovený ministerstvem zdravotnictví. Ten byl stanoven na 125 milionů korun, ale ústav na mzdách vyplatil 146 milionů korun. „SZÚ přitom měl možnost jednat s ministerstvem o navýšení mzdového limitu, čímž mohl těmto zbytečným problémům předejít,“ poznamenali kontroloři.
Podle vedení ústavu vzniklo pochybení z důvodu změny legislativních požadavků. Od roku 2015 SZÚ postupuje v souladu se zákonem, podotkla Sosnovcová.
V kontrolovaném období nefungoval podle NKÚ také vnitřní kontrolní systém ústavu. Ze zákona musí každá instituce veřejné správy stanovit pracovníky, kteří předběžně kontrolují nákupy a veškeré hospodářské operace dané instituce.
„Ústav ale tyto pracovníky neurčil, a předběžná kontrola tak fakticky neexistovala,“ zjistil úřad. Ústav tak podle něj například uhradil faktury, ve kterých byl uveden nesprávný dodavatel či jiné chybné údaje, nebo nezaregistroval, že daná smlouva už není platná a podobně.
„Aby se podobným chybám ústav v budoucnosti vyhnul, zřídil od ledna Oddělení kontroly a interního auditu. Současně byl na rok 2018 vypracován roční plán interních auditů, který plně vychází ze zjištění NKÚ a soustřeďuje se na prověření účinnosti provedených nápravných opatření za účelem odstranění negativních zjištění NKÚ,“ uzavřela Sosnovcová.