ČSSD se vrací na Střelnici: Před 25 lety tam dramatickou volbu předsedy vyhrál Miloš Zeman

Hradec Králové, kde o víkendu vyberou delegáti nové vedení ČSSD, je pro sociální demokraty symbolickým místem. Právě tam svedl před 25 lety, 28. února 1993, zásadní bitvu své kariéry Miloš Zeman. Byl zvolen předsedou a strana se pak pod jeho vedením stala jednou ze dvou nejsilnějších politických sil v zemi. Vyhrála volby do sněmovny v roce 1998 a vytvořila menšinovou vládu. Později však idyla skončila, Zeman se stáhl na Vysočinu a s ČSSD se rozešel ve zlém.

Sociální demokraté nebyli počátkem 90. let v nejlepší kondici. Rozhádanou stranu se snažil řídit Jiří Horák, který ji krátce po sametové revoluci pomáhal zakládat. ČSSD však skomírala a uvnitř partaje sílila vůči Horákovi kritika. On sám se rozhodl na šéfa strany nekandidovat.

Miloši Zemanovi se už během léta a podzimu 1992 podařilo soustředit kolem sebe kruh sympatizantů a pozdějších letitých spolupracovníků – například Janu Volfovou, Pavla Dostála nebo Vladimíra Špidlu. Zemanova platforma se představila takzvaným pražským programem, který stál na radikálním odmítnutí vládní politiky. Od britského labouristy Johna Prescotta převzal Zeman bonmot „Jít vládě po krku“.

O rok později se konal klíčový 26. sjezd. Strana na něm mimo jiné změnila název: místo Československá sociální demokracie na ten současný Česká strana sociálně demokratická.

O post předsedy se tehdy ucházeli čtyři delegáti: Pavel Novák, Miloš Zeman, Jiří Paroubek a Petr Miller. Tehdy devětačtyřicetiletý Zeman představoval ve straně radikální proud „razantní opozice“, ve druhém kole se nakonec utkal s Novákem, zástupcem umírněných.

Přátelé útočí

„V polistopadové historii sociální demokracie šlo pravděpodobně o sjezd poznamenaný největším množstvím útoků mezi přáteli, jak se formálně členové ČSSD dodnes oslovují,“ vzpomíná politolog Lubomír Kopeček v knize Příběh talentovaného pragmatika.

Miloš Zeman a Pavel Dostál na královéhradeckém sjezdu ČSSD v roce 1993
Zdroj: Stanislav Peška/ČTK

Zeman nakonec ve třetím kole získal 217 hlasů od 407 delegátů a byl zvolen předsedou strany. Novák neuspěl i přes to, že další z kandidátů Jiří Paroubek se nezúčastnil rozhodujícího kola voleb a podpořil Nováka. O předsedovi nakonec rozhodly hlasy Mladých sociálních demokratů (MSD), kteří se ve druhém kole nečekaně přiklonili k Zemanovi. Jejich předseda Stanislav Gross přitom před sjezdem řekl, že podporují Nováka.

Zeman krátce po svém zvolení vyjádřil přesvědčení, že se sociální demokracie dočká účasti na vládě. Delegátům sjezdu slíbil, že svou ironii a sarkasmus bude uměřeně používat výlučně proti protivníkům vně strany. „Své bonmoty si napříště schovám do skříně,“ prohlásil.

Podle politologa Lubomíra Kopečka působil Zeman svou pověstí parlamentního bojovníka proti ODS a Václavu Klausovi pro mnohé delegáty důvěryhodně.  

Ne všichni však zvolení Zemana vítali, někteří vyjádřili obavu z přílišné radikalizace, odlivu členů či dokonce rozštěpení strany. Například představitel umírněného proudu Ivan Fišera řekl, že někteří členové zejména z řad „tradičních demokratů“ by mohli v souvislosti s výsledkem voleb odejít.

Tyto obavy se ale v dalších letech příliš nepotvrzovaly, hned v prvních volbách do české sněmovny v roce 1996 dosáhla ČSSD pod vedením Zemana až na 26,5 procenta hlasů a v těch dalších už zvítězila.

Další delegáti zase po zvolení Zemana předsedou vyjadřovali obavy z možného posílení vlivu komunistů a exkomunistů. „Sociální demokracie se otevřela všem exkomunistům ze sedmdesátých let. ČSSD může být v krátké době pod jejich vlivem,“ prohlásil tehdy předseda Asociace sociálních demokratů (ASD) Rudolf Battěk.

Tehdejší šéf komunistů Jiří Svoboda zvolení Zemana uvítal. Sám čerstvě zvolený předseda ČSSD o budoucím vztahu s KSČM řekl, že se jeho zvolením komunistům v podstatě uzavřela cesta transformace ve stranu sociálně demokratického typu. „Taková jedna strana už tady je a nehodlá vyklidit své pozice v levé části politického spektra,“ prohlásil po svém zvolení.

Hned na dalším sjezdu v roce 1995 ale ČSSD přijala tzv. bohumínské usnesení, ve kterém si zakazovala spolupráci s extremistickými stranami, mimo jiné právě s komunisty.

Uplynulo čtvrtstoletí a Miloš Zeman se – tentokrát jako prezident – vrací na stejné místo, aby promluvil k delegátům strany, která je podle něj na dně a rozpolcená. Vystoupí v úvodu víkendového sjezdu, na kterém si ČSSD zvolí nového předsedu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

U superdávky počítáme s půlročním přechodným obdobím, řekl Jurečka

V říjnu by se změna dotkla toho, kdo o takzvanou superdávku žádá poprvé, jinak počítáme s půlročním přechodným obdobím, sdělil v úterním Interview ČT24 s Terezou Kručinskou ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v souvislosti s reformou sociálních podpor. Tu ve středu projednává Senát. Ministr předpokládá podrobnou debatu, ale doufá, že horní komora návrh schválí. Zmínil, že přesnou výši dávky by lidé zjistili až 1. října, kdy má zákon vejít v platnost.
před 7 mminutami

Pražská hazardní vyhláška před ÚS obstála, regulace není v celém městě stejná

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh ministerstva vnitra na zrušení části pražské hazardní vyhlášky. Živé hazardní hry s krupiérem, třeba ruletu nebo poker, Praha obecně povolila, ale městským částem dala možnost je na svém území zakázat nebo časově omezit. Vnitro v tom spatřovalo nerovný přístup a narušení pravidel hospodářské soutěže. Loni ministerstvo platnost vyhlášky dočasně pozastavilo, nyní bude znovu závazná.
před 25 mminutami

Soud schválil dohodu o vině a trestu podnikateli Dovhomiljovi z kauzy Dozimetr

Podnikatel Pavel Dovhomilja viněný v kauze Dozimetr dostal peněžitý trest dva miliony korun. Obvodní soud ve středu schválil dohodu o vině a trestu, kterou muž uzavřel se státním zástupcem.
před 32 mminutami

Ekonomika dle odhadu vzrostla o dvě procenta

Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o dvě procenta, vyplývá z předběžného odhadu zveřejněného Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,5 procenta. Analytici růst HDP očekávali.
před 42 mminutami

ŽivěSenát řeší zákaz tlumičů pro pistole, zabývat se má i sociální superdávkou

Především reformou sociálních dávek a případným zákazem tlumičů hluku pro pistole a revolvery se má ve středu zabývat Senát. Zatímco ústavně-právní výbor doporučil obě předlohy schválit beze změn, senátní sociální výbor požaduje reformu dávek upravit. Do okruhu zranitelných osob chce zahrnout samoživitele s dětmi až do deseti let věku místo sedmi let a bonus na dítě vztáhnout i na domácnosti s dětmi ve třetím stupni invalidity.
09:01Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Obchody mohou být na Svátek práce otevřené

Obchody mohou být ve čtvrtek 1. května na Svátek práce otevřené bez omezení. Záleží totiž na jednotlivých firmách a majitelích, zda dají svým zaměstnancům volno, či nikoliv. O týden později, na Den vítězství 8. května, ale naopak budou zavřené.
před 2 hhodinami

Vůdce padl, lkala před 80 lety nacistická propaganda

Ještě 20. dubna nacistický ministr propagandy Joseph Goebbels opěvoval Adolfa Hitlera coby nejstatečnější srdce Německa. O deset dní později spáchal vůdce třetí říše ve svém berlínském bunkru sebevraždu, zhrzený generalitou i vlastním národem. O posledních hodinách muže, který šest let týral Evropu, se ovšem veřejnost nedozvěděla víc, než že „hrdinně padl“. Poslední dubnový den od jeho smrti uplynulo 80 let. Připomínáme starší výroční text webu ČT24.
před 4 hhodinami

Na čarodějnice se nesmí pálit navlhlá tráva nebo listí, hrozí pokuta

Tři a půl tisíce ohňů nahlásili lidé hasičům na 30. duben, který je tradičně spojen s takzvaným pálením čarodějnic. Směny ale kvůli tomu sbory neposilují. Loni vyjeli během filipojakubské noci k dvaceti požárům, které větší škody nezpůsobily. Pálit lze po novele zákona o ochraně ovzduší proschlé dřevo nebo třeba větve. Naopak za navlhlou trávu nebo listí v ohništi hrozí až padesátitisícová pokuta.
před 5 hhodinami
Načítání...