Rakovina se týká více než půl milionu Čechů, naděje na uzdravení se zvyšuje, náklady rostou

Na první únorovou neděli letos připadl světový den proti rakovině. Ta je v Česku druhou nejčastější příčinou úmrtí po nemocích srdce a cév. Náklady na léčbu se i kvůli novým lékům stále zvyšují, za posledních pět let vzrostly o pětinu.

Video Studio ČT24
video

Rakovina se týká více než půl milionu Čechů, naděje na uzdravení se zvyšuje

Zdroj: ČT24

Zatímco každoročně roste počet nových pacientů s diagnózou rakoviny, současně roste i počet těch, kteří v boji se zákeřnou nemocí zvítězí. „Úmrtnost je stabilizovaná, u některých diagnóz výrazně klesá. Přibývá těch, kteří mají s nádorem zkušenost,“ řekl Ladislav Dušek z Institutu biostatistiky a analýzy lékařské fakulty Masarykovy univerzity.

Podle dat, které shromažďuje Národní onkologický registr, žilo v Česku na konci roku 2015 bezmála 541 600 pacientek a pacientů, kteří se vyléčili či se ještě léčili. V roce 2016 byly nádory příčinou asi 27 procent všech úmrtí. Nejvyšší úmrtnost mají přitom nádory plic.

Sběr je ale pracný a trvá déle, proto jsou poslední čísla z konce roku 2015. V něm přibylo v Česku 85 750 nových pacientů s nádorem, zatímco před deseti lety, v roce 2008 jich přibylo 73 302. Mezi lety 2011 a 2015 nových pacientů přibylo ročně v průměru o 1,9 procenta, úmrtnost průměrně klesla o 0,7 procenta. Počet těch, kteří s nemocí úspěšně bojovali, se každý rok zvedá průměrně o 3,9 procenta.

„To že ubývá zemřelých je fantastické, protože to znamená, že zachycujeme včasná stádia, funguje prevence a lidé začínají být rozumní,“ uvedla Michalea Fridrichová onkoložka z Nemocnice Na Bulovce a předsedkyně Ligy proti rakovině.

Před deseti lety na rakovinu zemřelo 27 571 lidí, v roce 2015 jich karcinom připravil o život 26 852. A nových pacientů za rok 2015 přibylo téměř sto tisíc. Nejčastěji onemocní lidé ve věku nad 65 let, jsou to asi dvě třetiny případů u mužů a 58 procent u žen.

Se stárnutím společnosti bude podle Duška nemocných přibývat. Některé druhy rakoviny se totiž objevují až ve vyšším věku. Ročně by podle něj nárůst počtu nemocných rakovinou mohl být kolem šesti procent. Podle Duška však Česko patří mezi země s nejlepšími statistickými údaji o nemoci.

Důležitá je prevence

Díky včasnému odhalení rakoviny se mnoha lidem daří ji porazit. Jejich šance na přežití jsou výrazně vyšší, než když s terapií začnou až v pozdějším stádiu choroby. Také náklady jsou pak vyšší. Proto je důležitá prevence a včasné vyšetření. Vůbec nejčastější je nezhoubná rakovina kůže.

Jak se chránit před vznikem melanomu
Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví

Například léčba pacienta s rakovinou tlustého střeva v pokročilejším stadiu stojí ročně kolem milionu korun. Podle Fridrichové vysoké náklady na léčbu jsou dány i tím, že se objevuje mnoho nových účinných látek a používají se nové preparáty. Díky nim se daří nádory dostat pod kontrolu a operovat i pacienty, u nichž by v minulosti chirurgický zákrok nepřicházel v úvahu.

Náklady na léčbu pacientů s rakovinou vzrostly za pět let o dvacet procent, loni to bylo již zhruba 20 miliard korun. Tři největší zdravotní pojišťovny, které pečují o čtyři pětiny všech obyvatel Česka, loni platily za péči 369 tisíc onkologických pacientů kolem 18,74 miliardy korun. Náklady rostou rychleji než počet nemocných.

„Do praxe přichází stále více moderních, ale také drahých léků,“ vysvětlil mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Oldřich Tichý. Pro letošní rok zdravotní pojišťovny očekávají další nárůst nákladů i počtu pacientů.

Podle lékařů v boji s rakovinou výrazně pomáhá screening, tedy pravidelné sledování vybraných skupin lidí a jejich bezplatná vyšetření. Česko má takové programy tři. První z nich se zaměřuje na rakovinu prsu. Ženy nad 45 let mohou každé dva roky zdarma chodit na mamograf.

Druhý program se týká rakoviny tlustého střeva a konečníku. Muži a ženy od 50 do 54 let mají test zdarma jednou ročně, od 55 let je to jednou za dva roky. Třetí program pomáhá předcházet či včas zachytit rakovinu děložního hrdla. Stěr se provádí od 15 let každý rok.

Podle Jany Hercogové z kožní kliniky fakultní Nemocnice Na Bulovce a IKEM by byl v Česku vhodný třeba také screening kvůli přibývajícímu počtu kožních nádorů. Součástí prevence by však měl být také zdravý životní styl a předevšm pohyb. „Málo se hýbeme, padesátníci, šedesátníci by také měli sportovat,“ dodala Fridrichová.

Liga proti rakovině se chce letos ve své kampani zaměřit na boj s nádory tlustého střeva a konečníku. Už neplatí, že by Češi byli na špici v počtu onemocnění rakovinou tlustého střeva a konečníku. „Jsme pořád v první desítce, ale na šestém místě, úmrtnost klesá a je to dané zvacím programem. Od roku 2014 opakovaně pozval lidi,  kteří nepřišli na screening, prevence je důležitá, může zachránit život,“ dodala Fridrichová. V květnu se Liga proti rakovině chystá uspořádat tradiční sbírku, v níž zájemci za příspěvek na výzkum a zlepšení situace pacientů dostanou žlutý látkový květ měsíčku.