Výrok o volbách je mlha a nátlak, zní z ČSSD a TOP 09. Hamáček připustil vládu s Babišem

60 minut
Otázky Václava Moravce: Vyjednávání o vládě
Zdroj: ČT24

Současný místopředseda ČSSD Jan Hamáček a zároveň ohlášený kandidát na předsedu strany pokládá výrok premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) o možnosti předčasných voleb za nátlak před druhým kolem jednání o vládě. V pořadu ČT Otázky Václava Moravce zdůraznil, že o případném vládním angažmá ČSSD by měl rozhodnout únorový sjezd. Slova o předčasných volbách kritizuje i místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, podle které jde o bič na ostatní strany.

Andrej Babiš v rozhovoru pro sobotní Právo připustil konání předčasných voleb, pokud jeho druhá vláda nezíská v Poslanecké sněmovně důvěru. Podporu pro ni by chtěl získat do konce února.

„To je vyjádření a pocit našeho pana předsedy, který je zvyklý tlačit věci dopředu. Já si myslím, že to má ještě čas,“ komentoval slova svého stranického šéfa předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček z hnutí ANO. Únorový termín podle něj není definitivní. „Jestli to bude o týden nebo čtrnáct dní později, na tom by už tolik nezáleželo.“

„My máme primárně odpovědnost vůči voličům, kteří nás poslali do sněmovny, sestavit stabilní vládu s důvěrou, a to je náš úkol. A cesta možná ještě bude komplikovaná, ale pořád si myslím, že třetí pokus nebude zapotřebí,“ uvedl dále Vondráček.

Hamáček připustil vládu s Babišem

Podle Hamáčka tím Vondráček potvrdil, že Babišova slova jsou především tlakem na potenciální partnery. „Já jsem rád, že pan předseda Vondráček přiznal, že to je mlha a vyjednávací taktika, je to součást nátlaku na ostatní politické strany v Poslanecké sněmovně,“ prohlásil současný místopředseda ČSSD a zároveň ohlášený kandidát na předsedu strany, o kterém se rozhodne 18. února po mimořádném sjezdu.

Hamáček zároveň připustil, že by strana mohla jít s hnutím ANO do vlády, ve které bude Babiš. V rozhovoru pro server iDnes.cz řekl, že pokud by sociální demokracie vybírala z několika špatných řešení, tak by to mohlo být to nejméně špatné. Nevidí přitom smysl v tom, aby ČSSD tolerovala menšinovou vládu, na stole je podle něj koalice, nebo opozice.

Za špatné varianty Hamáček v Otázkách Václava Moravce označil předčasné volby a nástup extrémních stran do vlády.  Zdůraznil však, že o případném vládním angažmá by měli rozhodnout členové sociální demokracie na volebním sjezdu. Na jeho výsledky čekají i vyjednavači hnutí ANO.

Možnost vládní spolupráce s trestně stíhaným premiérem ale nadále vylučuje úřadující šéf ČSSD Milan Chovanec. I on stejně jako Hamáček nebo bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola přitom kandiduje na předsednický post a výrazně by tak ovlivnil vyjednávací pozici ČSSD.

Podle Milana Chovance by navíc nový šéf strany neměl zastávat žádný z vládních postů a měl by se věnovat výhradně obnově ČSSD. „Myslím, že budoucí předseda sociální demokracie nemůže sedět ve vládě, on jako osoba, a měl by se věnovat výstavbě strany,“ uvedl pro ČT. 

Pekarová Adamová: Metoda cukru a biče

Za vyjednávací taktiku považuje Babišova slova o předčasných volbách také místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Myslím, že v tomto případě se jedná o metodu cukru a biče. Tato část je ten bič a cukr to jsou různé vábničky v podobě postů ve sněmovně, které si jednotlivé strany vyjednaly. Oproti svému výsledku ve volbách velmi posílila zejména komunistická strana i SPD,“ uvedla v Otázkách Václava Moravce.

„Druhá strana je bič, který hovoří o předčasných volbách, protože to teď nikdo příliš nechce. Nechce to ani pan prezident, který to už opakovaně zmínil, že mu přijde jako selhání všech hráčů, kdybychom měli mít předčasné volby,“ konstatovala Pekarová Adamová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zástupci sedmi politických uskupení debatovali tři měsíce před volbami

Zástupci sedmi politických uskupení diskutovali tři měsíce před volbami o bezpečnosti, ekonomice a společenských problémech. Debaty speciálního vysílání Událostí, komentářů se účastnili místopředseda sněmovny Aleš Juchelka (ANO), pražský zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09), senátor Ondřej Lochman (STAN), ekonomka a krajská volební lídryně SPD Markéta Šichtařová (Svobodní), poslanec a krajský volební lídr Pirátů Ivan Bartoš, marketér a krajský volební lídr Stačilo! Roman Roun (KSČM) a ekonom a krajský volební lídr Motoristů Vladimír Pikora (nestr.). Do diskuze byli pozváni zástupci těch stran a hnutí, které mají na základě průzkumů šanci se dostat do sněmovny. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Průběžný klimatický cíl nepotřebujeme, míní Peštová. Hruška by zmírnil jeho znění

Nový průběžný klimatický cíl je nesmyslný a pokud nezatáhneme za brzdu, zničíme si průmysl, řekla v Událostech, komentářích s moderátorem Danielem Takáčem členka sněmovního výboru pro životní prostředí Berenika Peštová (ANO). Přírodovědec z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky Jakub Hruška (TOP 09) upozorňuje, že nějaký cíl potřeba je, ale není nutné, aby byl tak striktní, jak Evropská komise navrhuje.
před 6 hhodinami

Senát schválil školskou novelu

Nepedagogické pracovníky zřejmě budou od příštího roku místo státu platit obce a kraje jako zřizovatelé škol. Budou mít kvůli tomu vyšší podíl na daňových výnosech. Senát schválil novelu školského zákona, kterou nyní dostane k podpisu prezident. Změnu týkající se mezd nepedagogických pracovníků kritizovala opozice i školské odbory a samosprávy. Upozorňují, že na to nebude dost peněz. Senát ve čtvrtek také podpořil zvýšení peněžité pomoci obětem trestných činů.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Trestní reforma prošla Senátem

Senát schválil novelu trestního zákoníku, která má vést podle vlády ke snížení počtu vězňů a recidivy i k úsporám státního rozpočtu. Podpořil ji navzdory výhradám části svých členů vůči možnosti ukládat samostatné peněžité tresty i za závažnější zločiny či přečiny. Novela dává větší přednost alternativním trestům a některé činy částečně dekriminalizuje. Senátoři v reformě schválili i takzvaný dětský certifikát. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Odkud k vám přijede sanitka. Mapa ukazuje, jak síť pomoci pokrývá Česko

Každý rok přijmou operační střediska záchranných služeb zhruba dva miliony tísňových volání, tedy přibližně pět a půl tisíce denně. Sanitky vyjedou k nemocným nebo zraněným více než milionkrát ročně, za den mají tedy přes tři tisíce výjezdů. V mapě najdete informace odkud a jaký typ záchranného vozidla vyjíždí.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Archeologové našli na Hradecku keltské sídliště, které v tuzemsku nemá obdoby

Archeologové v trase budoucí dálnice D35 na Královéhradecku objevili zcela výjimečné sídliště z doby laténské. Tedy z doby, kdy u nás sídlili Keltové, konkrétně Bójové, po nichž získala naše země jméno. Lokalita nemá podle vědců svým rozsahem a počtem objevených artefaktů v Česku obdoby.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Bouřky dorazily na jih země, zkomplikovaly provoz na železnici

Jižní část území zasáhly bouřky, jejichž následky zkomplikovaly provoz na železnici. Kvůli spadlému stromu u Holkova na Českokrumlovsku odpoledne víc než hodinu nejezdily vlaky mezi Českými Budějovicemi a rakouským Lincem. Strom na trati dočasně zastavil dopravu také mezi Českým Krumlovem a Kájovem na železnici směřující k lipenské přehradě. Přívalový déšť, kroupy a silnější nárazy větru zasáhly například Znojemsko.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Teplotní rekordy padaly i ve čtvrtek

Meteorologové varovali také ve čtvrtek před velmi vysokými teplotami. Zatímco ve středu zasáhla vlna veder zejména Čechy, o den později se přesunula hlavně na Moravu. Padaly tak další rekordy. Nejtepleji bylo ve Strážnici, kde naměřili 36,6 stupně Celsia. Přes 36 stupňů vystoupala teplota také na Břeclavsku.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...