Zeman podle úřadu v kampani nepochybil. Původ darů kryje spolek jeho přátel

Předvolební kampaň staronového prezidenta Miloše Zemana, kterou s jeho svolením vedl hlavně spolek Přátelé Miloše Zemana, podle Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí neporušila zákon. Financování kampaně přes spolek, kdy původ peněz nelze ověřit, však podle úřadu popřelo smysl transparentnosti.

Miloš Zeman, který o víkendu obhájil post prezidenta, před volbami prohlašoval, že nepovede volební kampaň. Později se ale objevily jak inzeráty v novinách na jeho podporu, tak billboardy, letáky a další volební materiály.

Zařídil je spolek Přátelé Miloše Zemana a SPO, které se jako dárci objevily na prezidentově webové stránce jako poskytovatelé nepeněžitého bezúplatného plnění. Tímto způsobem ale nelze dohledat, čí peníze spolek a strana na kampaň použily, což média kritizovala.

Podle člena vedení Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí Tomáše Hudečka styl kampaně popřel smysl transparentnosti, zákon však neporušuje.

Zřízení transparentního účtu a webových stránek o financování kampaně ukládá kandidátům zákon. Na něj prezidentovi přišlo 4,5 milionu korun. Ty ale v kampani nevyužil. 

Prověří počty billboardů i plakátů

Kandidáti mají od pondělí tři měsíce na to, aby úřadu doručili vyúčtování kampaně. Až úřad podklady dostane, zkontroluje podle Hudečka mimo jiné, zda informace od prezidenta odpovídají reálnému počtu propagačních materiálů – billboardů, letáků a dalších. Co úřad udělá, kdyby nastaly nesrovnalosti, bude podle Hudečka předmětem jednání.

Hudeček upozornil, že co se týče dodržování zákona, kandidát nepochybil. „Je jedno, jestli kampaň vedl kandidát, nebo spolek. Kandidát nám to musí vyúčtovat jako dar nebo bezúplatné plnění. Pokud kampaň vedl spolek, nemá povinnost vykazovat nám původ peněz,“ řekl Hudeček. Zeman minulý týden přinesl do televizní předvolební debaty seznam dárců za spolek Přátelé Miloše Zemana, to ale pro úřad nic neznamená.

„Předložený seznam je pro nás irelevantní, protože nemáme kompetence pátrat po původu peněz od dárců. Budeme s ním ale pracovat z toho hlediska, že máme monitor venkovní a tiskové reklamy, a když by zásadně neseděly částky, museli bychom to nějak uchopit,“ dodal Hudeček. Pochybnostmi o původu peněz by se podle něj měly zabývat jiné orgány, úřad k tomu nemá kompetence.

Podle české Ústavy prezident není z výkonu své funkce odpovědný, proto by s ním správní řízení nebylo možné zahájit ani v případě pochybení. Dohledový úřad však zkontroluje náklady kampaně s reálným počtem propagačních materiálů.

Podle médií, která jména dárců spolku zkoumala, Zeman seznamem nejasnosti nerozptýlil. Objevily se informace, že spolku přispěly zadlužené firmy nebo lidé napojení na osoby se zájmy na Východě.