Zeman nebude zbytečně odkládat rozpuštění sněmovny

Velká Úpa (Trutnovsko) - Prezident Miloš Zeman nemá důvod zbytečně odkládat rozpuštění sněmovny, až ho poslanci schválí. Řekl to v rozhovoru pro ČT při tradiční Svatovavřinecké pouti na Sněžku, kde se setkal i se svým předchůdcem Václavem Klausem. Zároveň připomněl své dřívější prohlášení, že jedinou cestou k vypsání předčasných voleb bylo jmenování úřednické vlády.

„Vždy jsem říkal, že pokud k němu (rozpuštění sněmovny, pozn. redakce) dojde, tak jediná cesta, jak dojít ke svobodným volbám, je úřednická vláda, což se splnilo, nu a nemám důvod zbytečně odkládat vyhlášení o rozpuštění Poslanecké sněmovny,“ řekl Zeman pro ČT.

Prezident tak zopakoval svůj čtvrteční status na facebookovém profilu, kam napsal: „Jediná cesta, jak vyvolat v České republice předčasné volby, je právě jmenování vlády odborníků… Těmto mým slovům z 25. června tehdy málokdo věřil.“ Právě 25. června jmenoval premiérem ekonoma a bývalého ministra financí Jiřího Rusnoka bez dohody parlamentních stran. Rusnokovu vládu prezident jmenoval po demisi premiéra Petra Nečase (ODS) a jeho kabinetu po skandálu se zatýkáním poslanců, vojenských zpravodajců a šéfky Úřadu vlády Jany Nagyové. 

  • Lavice poslanců ČSSD autor: Jan Langer, zdroj: ČT24
  • Jiří Pospíšil a Miroslava Němcová autor: Jan Langer, zdroj: ČT24

Zeman tak reagoval na situaci, kdy úřednická vláda Jiřího Rusnoka nezískala důvěru a současně se rozpadla možná koaliční většina ODS, TOP 09 a LIDEM. Poté, co se ukázalo, že bývalá koalice nedokáže společně hlasovat, několik parlamentních stran hned začalo podnikat ústavní kroky k rozpuštění sněmovny a vyhlášení předčasných voleb. 

Poslanci budou v nejbližší době hlasovat o návrhu na rozpuštění Poslanecké sněmovny. Předsedkyně sněmovny svolala k tomuto účelu mimořádnou schůzi na pátek 16. srpna. Nicméně strany, které žádost podaly, v pátek oznámily, že 16. srpna mimořádnou schůzi přeruší do úterka 20. srpna. Důvodem je obava, aby v den vyhlášení mimořádné schůze bylo v dolní komoře dostatek poslanců, kteří by hlasovali pro návrh.

Předčasné volby by se pak mohly konat v polovině října. Podle exprezidenta Václava Klause ale nejsou předčasné volby nejlepším řešením. Domnívá se, že rozumné by bylo, kdyby vládla nějaká rozumně se chovající úřednická vláda a volby by se pak konaly v řádném květnovém termínu.

Nahrávám video
Události: Klaus a Zeman o politice na Sněžce
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Poslanci navrhli přesuny peněz v rozpočtu téměř za 240 miliard korun

Poslanci ve středečním druhém čtení návrhu letošního rozpočtu navrhli přesuny peněz uvnitř rozpočtu v celkovém objemu téměř 240 miliard korun. Je to asi deset procent jeho celkových výdajů. Celkový schodek 310 miliard korun, který sněmovna schválila v prvním čtení, už poslanci měnit nemůžou, mohou jen navrhovat přesuny uvnitř rozpočtu. Zákonodárci propustili do třetího čtení předlohu, která zastavuje zvýšení jejich měsíčního vyměřovacího základu a vrací ho na loňskou úroveň.
včeraAktualizovánopřed 53 mminutami

Historik Ladislav Kudrna zůstává ředitelem ÚSTR

Historik Ladislav Kudrna zůstává na další funkční období ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Rada ÚSTR ho zvolila v tajné volbě, sdělila za ústav mluvčí Petra Jungwirthová. Pro Kudrnu hlasovalo v sedmičlenné radě šest lidí a jeden se zdržel. Další funkční období začne Kudrnovi 1. května, mandát je na pět let. O funkci se ucházeli dva lidé. Druhým byl historik Jan B. Uhlíř.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

VideoNemůžete ze vzduchu změnit režim, musí přijít nějaká nová síla, míní Lipavský

Konflikt na Blízkém východě je podle bývalého ministra zahraničí a nynějšího poslance Jana Lipavského (za ODS) v horké fázi, jeho konec v tuto chvíli nevidí. „Když se křičí na diplomatických jednáních, je to špatný signál,“ podotkl v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem k předválečným rozhovorům mezi USA a Íránem. Vládnoucí systém země nelze změnit „ze vzduchu“, připomněl. O změnu politického uspořádání v Íránu se podle něj snaží například Kurdové nebo syn šáha svrženého v sedmdesátých letech. „Osobně jsem spíše skeptický k tomu, že uvidíme rychlý pád režimu,“ hodnotí bývalý šéf diplomacie možný vývoj.
před 2 hhodinami

Emirates zahájí lety z Dubaje do Prahy pro uvázlé Čechy, řekl Babiš. Firma to nechce komentovat

Letecká společnost Emirates začne ve čtvrtek podle premiéra Andreje Babiše (ANO) létat z Dubaje do Prahy a každý den tak přepraví do Česka 615 lidí, kteří uvázli na Blízkém východě kvůli válečnému konfliktu. Společnost Emirates se ale zatím odmítla k tvrzení premiéra vyjadřovat. V Praze dosud přistálo devět letadel přibližně s tisícovkou lidí. Další dva stroje společnosti Smartwings z Ománu by měly přistát během večera, jedno z Dubaje v noci na čtvrtek.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Nic nepodceňujeme, řekl Macinka k pomoci Čechům uvázlým na Blízkém východě

Senátoři jednali o pomoci českým občanům, kteří uvázli na Blízkém východě kvůli konfliktu v regionu. Téma otevřel svým projevem ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé). Repatriace je rozsáhlý proces, nevěnujeme se prakticky ničemu jinému, prohlásil mimo jiné. Projednání situace na Blízkém východě navrhli Starostové. Vláda podle nich selhala například v komunikaci. Postup kabinetu naopak hájila senátorka ANO Jana Mračková Vildumetzová.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Senát schválil odklad superdávky

Dosavadní příjemci sociálních podpor od státu budou dostávat takzvanou superdávku pravděpodobně od letošního srpna místo od května. Odklad vyplácení o čtvrt roku schválil Senát. Důvodem posunu termínu je náročnost přepočtu podpory. Novelu ministra práce a sociálních věcí Aleše Juchelky (ANO) teď dostane k podpisu prezident. Předloha předpokládá rovněž odklad změn v životním minimu, a to z května na říjen. Senát také pro nadbytečnost zamítl navrhovaný odklad změn v částkách životního minima z května na červenec.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Ve Španělsku zastřelili Čecha podezřelého z podílu na vraždě

Ve Španělsku někdo zastřelil Čecha, píší ve středu server BBC a lokální média. Policie zastřelení muže potvrdila. Čin se stal v neděli v obci Torrevieja na jihu země. Tuzemský občan byl podezřelý z podílu na předloňské vraždě Brita ve Španělsku.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Zemřel literární historik, pedagog a signatář Charty 77 Jaroslav Blažke

Ve věku 87 let zemřel v Brně literární historik, kritik, překladatel a středoškolský pedagog Jaroslav Blažke. Patřil k prvním stálým spolupracovníkům Rádia Proglas. Spolu s manželkou Marií podepsal Chartu 77. V době normalizace se podílel na výrobě samizdatové literatury a na pořádání bytových seminářů.
před 9 hhodinami
Načítání...