Zelené povede Petr Štěpánek. Volbu vnímá jako návrat do politického středu

Novým předsedou Zelených se stal starosta Prahy 4 Petr Štěpánek. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva protikandidáty, radního Prahy 7 Františka Voseckého a horolezce a učitele Jana Šlechtu. Štěpánek je ve straně od roku 2003. Povoláním je biolog a vysokoškolský pedagog. Funkce první místopředsedkyně se ujme Magdalena Davis, bioložka a manažerka v oblasti životního prostředí.

Video Zprávy ve 23
video

Strana Zelených si do svého čela zvolila Štěpánka

„Dnešní volbu vnímám jako návrat do politického středu. V dolní komoře je devět stran, ani jedna se životnímu prostředí nevěnujeme. To je téma, které nám nikdo nemůže vzít,“ řekl Štěpánek.

Tři pilíře „zeleného“ programu

Strana Zelených je podle něj stranou se třemi pilíři, první je environmentální, druhý sociální, třetím pilířem je pak svoboda a demokracie. Zelení by měli svoji sílu obrátit navenek, ne být kakofonií stovek a tisíců hlasů, co si odporují. Strana nemá papouškovat průzkumy, ale jít za lidmi a zjistit, co je pálí, uvedl Štěpánek v kandidátském projevu.

„Piráti nebo ODS dokázali uchopit, co trápí voliče, díky tomu uspěli. Pokud budeme mít stejnou disciplínu, tak se za tři a půl roku přes pět procent přehoupneme,“ dodal Štěpánek.

Navrhl, aby Zelení měli stínový kabinet, jehož členové by veřejně komentovali témata schvalovaná vládou. Stínový orgán vznikne nejspíše do tří měsíců. Podle Štěpánka by kandidáty na předsedu strany měly pro příště nominovat krajské konference.

Chystají se změny stanov 

„Máme připravené návrhy změn stanov, věci jako dnešní sjezd by trvaly polovinu času. Především potřebujeme představit naše stínové mluvčí, kteří rozumí věcem, jako je udržitelná energetika, jako je ochrana klimatu, dostupné bydlení,“ prohlásil Štěpánek.

Strana, která vznikla na sklonku roku 1989, ve sněmovních volbách vloni v říjnu získala 1,46 procenta, což ji připravilo o příspěvek od státu, nedostala se ani do sněmovny. Tam se dostala pouze v roce 2006. Zastoupení ale mají Zelení v Senátu a na krajské a komunální úrovni. Po posledních volbách má strana dluh sedm až devět milionů korun.

„Máme jej krytý příjmy za krajské zastupitele a senátory. Už moji předchůdci redukovali velikost hlavní kanceláře, do dalších voleb můžeme s klidem vstoupit,“ zdůraznil Štěpánek. Na sjezdu od členů v projevech například i zaznělo, že platí vyšší členské příspěvky.