Justice musí znovu otevřít kauzu lékaře Bartáka, zasáhl Nejvyšší soud

Justice musí znovu otevřít kauzu lékaře Jaroslava Bartáka, jenž dostal za plánování tří vražd a vydírání z vězení další osmiletý nepodmíněný trest. Nejvyšší soud vyhověl dovolání, zjistila ČTK z databáze InfoSoud. Případem se bude znovu zabývat liberecký soud. Oznámila to soudkyně Eva Drahotová, která má případ na starost.

„Nejvyšší soud v neveřejném zasedání 18. prosince zrušil rozsudek vrchního i našeho soudu. Nám přikázal, abychom věc v potřebném rozsahu znovu projednali a rozhodli,“ uvedla soudkyně.

Zatím není zřejmé, na jakých důvodech rozhodnutí stojí a v jaké míře musí liberecká pobočka krajského soudu případ znovu řešit. Krajský soud by měl nyní doručit rozhodnutí Nejvyššího soudu účastníkům řízení, teprve poté lze zveřejnit odůvodnění.

„Rozhodnutí Nejvyššího soudu nám bylo doručeno 11. ledna 2018. V tuto chvíli ještě nebylo rozesláno účastníkům řízení a ti zatím neměli možnost se s ním seznámit,“ uvedla mluvčí krajského soudu Karolina Francová.

Jaroslav Barták nejprve dostal 12 let vězení za obtěžování asistentek. Poté mu přibylo osm let v druhé kauze. Tresty se sčítají, celkem si tak lékař měl odpykat 20 let ve vězení. Nynější rozhodnutí Nejvyššího soudu se týká jen kauzy plánování vražd a vydírání.

Podle obžaloby plánoval Barták vraždy a vydírání na podzim 2013 ve vazební věznici v Liberci. Násilnou smrtí měli zemřít bývalý šéf vojenské tajné služby Andor Šándor, advokát Oldřich Choděra a pravoslavný kněz Eugen Freimann.

Někdejší lékař se prý chtěl pomstít za své odsouzení. Vydíráním chtěl údajně získat přes 80 milionů korun, které hodlal využít k útěku z vězení za pomoci vrtulníku a vycestování do ciziny.

Bartáka udal spoluvězeň. Lékař tvrdil, že šlo o běžné vězeňské debaty a že svá slova nemyslel vážně. Klíčovými důkazy byly videonahrávky, které vězeň pořídil. Obhajoba zpochybňovala jejich legálnost, avšak podle rozsudku byly pořízeny v souladu s právem.

Barták byl v minulosti odsouzen i v případu sexuálního zneužívání svých asistentek. Podle verdiktu vyžadoval po svých asistentkách sex jako součást práce. Dívky, které odmítly, čelily vydírání nebo sexuálnímu násilí.

  • 12. srpna 2011 - Mladá fronta Dnes informovala, že tehdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg o tři týdny dříve pomohl zachránit 22letou Češku, kterou na Filipínách údajně zadržoval její šéf, vlivný pražský lékař Jaroslav Barták. Schwarzenberg vyrozuměl českého velvyslance na Filipínách, který ženě pomohl s návratem do vlasti. Žena tvrdila, že ji Barták bil, sexuálně napadal a vyhrožoval smrtí.
  • 21. srpna 2011 - Barták ukázal časopisu Týden údajný dodatek ke smlouvě s asistentkou, v němž se prý dívka zavázala být mu plně k dispozici. Barták tvrdil, že dívky, které s ním jezdily na zahraniční cesty, měly povinnost mít s ním pohlavní styk. Ta se podle něj skrývala pod pojmem „osobní služby“.
  • 27. srpna 2011 - Barták byl po návratu z dovolené zadržen na ruzyňském letišti. Policie ho obvinila ze sedmi trestných činů. Lékař v té době čelil trestním oznámením už od šesti žen.
  • 29. září 2011 - Televize Nova informovala, že Barták měl přístup na vatikánské velvyslanectví v Praze, na jehož půdě zařídil natáčení historicko-erotického filmu, v němž si sám zahrál. Počátkem září 2012 Nova uvedla, že Barták se zřejmě účastnil i utajeného obřadu ve Svatováclavské kapli katedrály svatého Víta. Vojenský velitel Hradu Karel Niederhafner kvůli tomu posléze skončil ve funkci.
  • 6. října 2011 - MfDnes napsala, že Barták bil svou manželku; ta to prý nenahlásila ze strachu, že přijde o syna.
  • 5. září 2012 - U pražského městského soudu začal soud s Bartákem, v únoru 2013 jej za šest znásilnění, pět případů vydírání a také za sexuální nátlak, nebezpečné vyhrožování a manipulaci s omamnými látkami poslal na 14 let do vězení. Barták se proti verdiktu odvolal.
  • 7. června 2013 - Vrchní soud v Praze potvrdil Bartákovi trest 14 let vězení. Ten následně podal dovolání k Nejvyššímu soudu.
  • 25. listopadu 2013 - Deník Právo uvedl, že policie viní Bartáka z přípravy vraždy tří lidí: bývalého šéfa vojenské tajné služby Andora Šándora, advokáta Oldřicha Choděry a pravoslavného kněze z Teplic Eugena Freimanna. Barták jejich usmrcení údajně plánoval spolu s dalšími vězni.
  • 17. července 2014 - Nejvyšší soud Bartákovi částečně zrušil rozsudek za sexuální násilí. U většiny skutků jej ale znovu uznal vinným a uložil mu 12 let.
  • 30. září 2014 - Státní zástupce podal na Bartáka obžalobu pro přípravu vraždy tří osob a vydírání dalších tří lidí.
  • 2. prosince - Krajský soud v Liberci potrestal Bartáka za plánování tří vražd a vydírání dalších tří lidí 18 lety vězení. Z prvního 12letého trestu si odpykal tři roky, ve vězení by tak měl být ještě 27 let. Barták se na místě odvolal.
  • 8. dubna 2015 - Ústavní soud odmítl Bartákovu stížnost proti dvanáctiletému trestu za obtěžování asistentek.
  • 13. dubna 2015 - Pražský vrchní soud zrušil Bartákův trest 18 let vězení za plánování vražd a vydírání. Případ vrátil pobočce krajského soudu v Liberci k novému projednání.
  • 15. června 2016 - Za plánování tří vražd a vydírání dalších tří lidí potrestal soud Bartáka 15 lety vězení. Barták se na místě odvolal, obžalobu odmítá.
  • 1. listopadu 2016 - Pražský vrchní soud pravomocně rozhodl, že si Barták za plánování tří vražd a vydírání odpyká osm let vězení. Celkem tak měl ve vězení strávit 20 let. Vraždy podle spisu plánoval ze msty za předchozí odsouzení, peníze získané z vydírání chtěl využít k útěku z vězení. Zajistit to měl spoluvězeň, který ale místo toho vše oznámil. Barták podal dovolání k Nejvyššímu soudu.
  • 23. listopadu 2016 - Okresní soud v České Lípě zrušil další Bartákovo stíhání, a to v kauze pokusu o podplacení dozorce ve vězení a nedovolených telefonátů z věznice. Zdůvodnil to tím, že hrozící šestiletý trest ztrácí význam v porovnání s trestem 20 let, který si již Barták odpykává.
  • 15. ledna 2018 - Podle justiční databáze InfoSoud vyhověl Nejvyšší soud Bartákovu dovolání v případu plánování tří vražd a vydírání z vězení.