Justice musí znovu otevřít kauzu lékaře Bartáka, zasáhl Nejvyšší soud

Justice musí znovu otevřít kauzu lékaře Jaroslava Bartáka, jenž dostal za plánování tří vražd a vydírání z vězení další osmiletý nepodmíněný trest. Nejvyšší soud vyhověl dovolání, zjistila ČTK z databáze InfoSoud. Případem se bude znovu zabývat liberecký soud. Oznámila to soudkyně Eva Drahotová, která má případ na starost.

Jaroslav Barták
Zdroj: ČTK Autor: Radek Petrášek

„Nejvyšší soud v neveřejném zasedání 18. prosince zrušil rozsudek vrchního i našeho soudu. Nám přikázal, abychom věc v potřebném rozsahu znovu projednali a rozhodli,“ uvedla soudkyně.

Zatím není zřejmé, na jakých důvodech rozhodnutí stojí a v jaké míře musí liberecká pobočka krajského soudu případ znovu řešit. Krajský soud by měl nyní doručit rozhodnutí Nejvyššího soudu účastníkům řízení, teprve poté lze zveřejnit odůvodnění.

„Rozhodnutí Nejvyššího soudu nám bylo doručeno 11. ledna 2018. V tuto chvíli ještě nebylo rozesláno účastníkům řízení a ti zatím neměli možnost se s ním seznámit,“ uvedla mluvčí krajského soudu Karolina Francová.

Jaroslav Barták nejprve dostal 12 let vězení za obtěžování asistentek. Poté mu přibylo osm let v druhé kauze. Tresty se sčítají, celkem si tak lékař měl odpykat 20 let ve vězení. Nynější rozhodnutí Nejvyššího soudu se týká jen kauzy plánování vražd a vydírání.

Podle obžaloby plánoval Barták vraždy a vydírání na podzim 2013 ve vazební věznici v Liberci. Násilnou smrtí měli zemřít bývalý šéf vojenské tajné služby Andor Šándor, advokát Oldřich Choděra a pravoslavný kněz Eugen Freimann.

Někdejší lékař se prý chtěl pomstít za své odsouzení. Vydíráním chtěl údajně získat přes 80 milionů korun, které hodlal využít k útěku z vězení za pomoci vrtulníku a vycestování do ciziny.

Bartáka udal spoluvězeň. Lékař tvrdil, že šlo o běžné vězeňské debaty a že svá slova nemyslel vážně. Klíčovými důkazy byly videonahrávky, které vězeň pořídil. Obhajoba zpochybňovala jejich legálnost, avšak podle rozsudku byly pořízeny v souladu s právem.

Barták byl v minulosti odsouzen i v případu sexuálního zneužívání svých asistentek. Podle verdiktu vyžadoval po svých asistentkách sex jako součást práce. Dívky, které odmítly, čelily vydírání nebo sexuálnímu násilí.