Teplý leden, k nouzi krok jen jeden. Opět padají rekordy, v Karviné bylo přes 13 stupňů

Pranostika říká, že teplý leden znamená k nouzi krok jen jeden. Rčení signalizuje, že teplé počasí v prvním měsíci roku nemá dobrý dopad na budoucí úrodu. Ten letošní leden teplé počasí panuje a udrží se ještě alespoň dalších 14 dní. Na 29 ze 148 meteorologických stanic, které zaznamenávají teploty 30 a více let, byl během soboty překonán nebo vyrovnán teplotní rekord. Nejvyšší teplotu 13,2 stupně naměřili v Karviné. Tamní stanice ale funguje pouze 27 let, proto ji mezi rekordní meteorologové nezapočítali.

Hodnota 13,2 stupně udělala z Karviné nejteplejší místo nejen v celém Moravskoslezském kraji, ale i v republice. Na stanici, která měří 27 let, byl překonán teplotní rekord pro dnešní den z roku 1994, tehdy teplota dosáhla 10,3 stupně Celsia. Rekordy hlásí v regionu zhruba dvě třetiny měřicích stanic, které jsou v provozu déle než 25 let.

Nejvyšší nový rekord pro stanice měřící déle než 30 let byl zaznamenán na letišti v Pardubicích, kde teplota vystoupala na 12,4 stupně. Následují tři stanice z Moravskoslezského kraje, kde se teploty pohybovaly kolem 12 stupňů.

Video Události za okamžik a počasí
video

Počasí: V Česku padaly rekordy, teplo bude i po většinu ledna

Velmi teplé byly letos v Česku i vánoční svátky a přelom roku. Na Štědrý den padly teplotní rekordy na dvou místech. O silvestrovské noci zaznamenalo rekord dokonce 61 stanic měřících 30 a více let. Z dlouhodobé předpovědi ČHMÚ vyplývá, že současné teplé počasí bude pokračovat ještě nejméně příští dva týdny. Postupně ochlazovat se bude až ke konci ledna.

Teplo bude i dalších 14 dní

„V následujících dvou týdnech se týdenní minimální teploty budou pohybovat kolem nuly a maximální teploty se budou udržovat nad bodem mrazu,“ uvedl ČHMÚ. Postupně ochlazovat se má až ke konci měsíce. Srážkově by mělo být období od 8. ledna do 4. února průměrné, uvedl v dlouhodobé předpovědi Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

Předpověď počasí od 7. 1. do 13. 1.
Zdroj: ČT24

„Z hlediska srážek se neočekávají velké odchylky, ve všech týdnech předpokládáme srážkově normální průběh počasí,“ dodali meteorologové.

Dlouhodobá průměrná teplota v ČR v období mezi 8. lednem a 4. únorem je minus 1,5 stupně Celsia. Nejchladnější byl v tomto ohledu rok 1963, kdy průměrná teplota klesla na minus 10,8 stupně Celsia. Naopak v roce 2007 se vyšplhala na 3,4 stupně.

Velmi teplé byly letos v Česku i vánoční svátky a přelom roku. Na Štědrý den byla průměrná teplota 6,4 stupně Celsia a na dvou místech padly teplotní rekordy. O silvestrovské noci zaznamenalo rekord dokonce 61 ze 148 stanic měřících 30 a více let.