Vildumetzová si k funkci hejtmanky a šéfky Asociace krajů zatím podrží i mandát poslankyně

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová (ANO) si zatím ponechá i mandát poslankyně. Funkci hejtmanky ale bude jako první v historii vykonávat jako neuvolněná. Přijde tudíž o nárok na plný plat. Zůstane jí z něj jen asi dvacet až třicet procent. 

Jana Vildumetzová
Zdroj: ČTK Autor: Michal Krumphanzl

Vedení hnutí ANO začátkem listopadu vyzvalo své hejtmany, kteří se stali zároveň poslanci, aby si vybrali, kterou z funkcí budou zastávat. Vildumetzová získala poslanecký mandát, když ze 4. místa přeskočila i lídra kandidátky Dana Ťoka. Od počátku ale tvrdila, že nechce kumulovat dvě neuvolněné funkce. Je rovněž předsedkyní Asociace krajů ČR.

„Po dlouhém a poctivém zvažování jsem se rozhodla, že si ponechám mandát poslankyně, který jsem díky velkému množství preferenčních hlasů (7000) v nejmenším volebním kraji získala v posledních sněmovních volbách, a to i přesto, že jsem kandidovala na nevolitelném místě,“ uvedla.

„Tolik kroužků v historii našeho kraje ještě nikdo nedostal a já si toho velmi vážím… Zároveň mi ale velké množství občanů každý den píše, abych neodcházela od rozdělané práce karlovarské hejtmanky.“

Jana Vildumetzová

poslankyně a hejtmanka Karlovarského kraje

Prozatím bude působit jako neuvolněná hejtmanka. „Záměrně používám slovo ‚prozatím‘, protože chci během nějakého období nejprve zjistit, jestli jsem vůbec časově schopná obě pozice zastávat,“ doplnila. S vedením kraje a zastupitelským klubem ANO se chce také co nejdříve dohodnout na fungování v regionu i na tom, kdo ji bude v době nepřítomnosti zastupovat.

Podle opozičních zastupitelů si Vildumetzová slovem prozatím bere čas na svou možnou účast ve vládě. Na otázku České televize, zda dostala nabídku na post ministryně, odpověděla, že jde jen o spekulace, na které nebude reagovat. 

Ve stejné pozici jako Vildumetzová byl roky i bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Pozici hejtmana, poslance a šéfa Asociace krajů zastával od května 2010 do dubna 2014. Mandátu poslance se vzdal po vnitrostranickém usnesení zakazujícím souběh funkcí. Nyní se Hašek opět objeví ve sněmovně, ale jako asistent poslance Jiřího Běhounka (za ČSSD), který je zároveň také hejtmanem Vysočiny.

Okleštěk se rozhodne po sestavení vlády

Funkce poslankyně se už koncem června vzdala středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová. V obou postech zatím vedle Vildumetzové naopak dál zůstávají i hejtmani Moravskoslezského a Olomouckého kraje Ivo Vondrák a Ladislav Okleštěk.

Okleštěk (ANO) stále není rozhodnutý, jak s funkcí poslance naloží. V pondělí řekl, že se rozhodne po sestavení vlády. „Pak uvidíme, co bude kde potřeba a podle toho pak učiním rozhodnutí,“ uvedl.

Ladislav Okleštěk (ANO)
Zdroj: ČTK
Autor: Luděk Peřina

Okleštěk už obě funkce zastával v předchozím volebním období a považuje to za obrovskou výhodu. Zkušenosti ze sněmovny mu podle jeho slov pomáhají, když potřebuje řešit věci přesahující rámec kraje, v dolní komoře naopak může použít zkušenosti z kraje. „Je to kombinace, která mi usnadňuje práci,“ řekl hejtman po volbách.

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák už dříve oznámil, že se s vedením ANO dohodl na ponechání obou funkcí. Kdyby jejich souběh nezvládal, zůstane jen hejtmanem.